egzama.org https://www.egzama.org Egzama, Egzama Belirtileri Ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, egzama.org Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Mon, 22 Jul 2019 00:00:00 +0000 60 Seboreik Dermatit https://www.egzama.org/seboreik-dermatit.html Sat, 20 Oct 2018 11:40:31 +0000 Seboreik Dermatit, Dermatitin bir diğer adı da egzama olmaktadır. Cildin oldukça fazla madde ile temasından sonra duyarlı hale gelerek veya çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkmakta olan alerjik deri hastalığından birisidir. Seboreik Dermatit, Dermatitin bir diğer adı da egzama olmaktadır. Cildin oldukça fazla madde ile temasından sonra duyarlı hale gelerek veya çevresel faktörlerin etkisi ile ortaya çıkmakta olan alerjik deri hastalığından birisidir. Dermatit şiş, pütürlü, kaşıntılı ve kırmızı rengi ile dikkat çekmektedir. Ayrıca dermatit kabuklanarak dökülebilir. Çoğunlukla da vücudun bazı bölgelerinde sınırlı bir şekilde görülebilir. Seboreik dermatit en kolay tedavi edilen ve en çok karşılaşılan cilt hastalıkları arasında yerini almaktadır. Çoğunlukla da saç içerisinde, kulakta, göz kapaklarında, göğüs arasında oluşarak kendini göstermektedir. İleri yaşlardan çok küçük çocuklarda daha çok karşılaşılmaktadır. Kendini çocuklarda ilk olarak konak gibi gösterse de sonrasında kabuklanarak dökülmeler meydana getirir. Kişiler tarafından daha çok farklı hastalıklar ile karıştırılabilen bir hastalıktır. Ancak en kötü yanı ise tedavi sonrasında geçse de tekrardan oluşabilen bir hastalıktır. Tekrar oluşmaması için düzenli tedavi uygulamaları yapılmalıdır. Cildin yağlı olması da bu hastalığın oluşmasını daha çok etkilemektedir. Vücutta önceden olan mantar hastalığı ise bu hastalığı daha çok etkilemekte ve çoğalmasına neden olmaktadır. Tek başına görüldüğü gibi farklı hastalıklar ile de gözlemlenebilir. Özelliklede Parkinson hastalığıyla birlikte gözlemlenebilir. Bu hastalığa bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler oldukça kolay şekilde yakalanabilmektedir. 

Seboreik dermatit tedavisi nasıl sağlanır

Seboreik dermatit hastalığında tamamen iyileşme gözlemlenen bir tedavi sistemi bulunmamaktadır. Sadece düzenli kontrol ve muayene ile çoğalması engellenir ve kontrol altına alınabilir. Çoğunlukla saç içerisinde kepek gözlemlenir ve sonrasında kızarıklık ile kendini belli eder. Bu durumda saçta dökülme bile görülebilir. Fakat saç dökülmesi tedavi sonucunda düzelebilir. Bu hastalığın oluşmaması veya geçmesi için kişi sinirden, stresten ve yoğun iş ortamından uzak durmalıdır. Ancak dediğimiz gibi hastalığı tamamen ortadan kaldırmak imkansız bir durumdur. İlk olarak hastalığı yaşayan kişi engellemek yada azaltmak için düzenli ve dengeli beslenmesi, uykusunu almalı, bol bol spor yapmalıdır. Ayrıca tedavinin imkansız olması ve en az seviyeye düşürülmesi için vücuda bol miktarda vitamin ve mineral takviyesi yapılmalıdır. Seboreik dermatit hastalığının tedavisi mümkün olmasa da çoğalmaması için deterjan, parfüm, kozmetik gibi ürünlerden uzak tutulmalıdır. Aksi halde bu maddeler vücutta yağlanmaya neden olabilir ve hastalığın artışı gözlemlenebilir.
]]>
Dermatit Nedir https://www.egzama.org/dermatit-nedir.html Sun, 21 Oct 2018 00:41:06 +0000 Dermatit nedir, Diğer adı egzama olan kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli cilt sorunlarıyla karakterize yaygın bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı değildir, genetik ve çevresel kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Uzun süren Dermatit nedir, Diğer adı egzama olan kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli cilt sorunlarıyla karakterize yaygın bir cilt hastalığıdır. Bulaşıcı değildir, genetik ve çevresel kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Uzun süren bir hastalıktır.

Dermatit Nedenleri

Boyalar, deterjanlar, sabunlar,giysiler,kremler, losyonlar, kolonya gibi maddeler deriye temas ederek egzama oluşumuna sebebiyet verebilirler. Aynı zamanda kullanılan ilaçlar deride hassasiyet yapabilir bu sebeple güneşe çıkıldığında egzama ortaya çıkabilir. Bazı bitkiler deriyle temas ettiğinde yine egzama oluşumu görülebilir. Fitofotokontakt egzama, paederus egzama, kserotik egzama, jeneralize egzama, fotosensitif egzama dış kaynaklar nedeniyle oluşan egzama türleridir.

Hiçbir neden yokken görülen egzama tipi alerjik egzamadır. Özellikle astım ve saman nezlesi olan kişilerde görülür. Egzamalar en çok ellerde oluşur. Eğer cildiniz hassassa su bile egzama oluşumuna neden olabilir. Özellikle su sabun, şampuan gibi kimyasal maddelerle birleşirse egzama riski fazlalaşır. Soğuk havalarda egzama daha çok görülür çünkü yaz aylarında nem vardır cildimiz nemli kalır ama soğukta cilt kurur, nemini kaybeder.

Dermatit nedir, neden oluşur sorularına bu şekilde cevap verdikten sonra dermatit oluşumunu önlemek için yapabileceklerinize bakalım:
 • Banyo sürenizi kısa tutun.
 • Her gün nemlendirici kullanmaya özen gösterin.
 • Cildiniz kuru ise vücut yağı kullanın.
 • Lif ve keseyi vücudunuza fazla sürtmeyin.
 • Banyoyu sıcak su ile yapmayın.
 • Evinizin havasını nemli tutun.
 • Ellerinizi fazla yıkamayın.
Dermatit nedir, nedenleri, önlemleri nelerdir gibi sorulara verilmesi gereken cevaplar bunlardır. Sağlıklı bir cilt için kişiler önlemlerini almalıdır.
]]>
Kontakt Dermatit https://www.egzama.org/kontakt-dermatit.html Sun, 21 Oct 2018 15:46:30 +0000 Kontakt dermatit; cildimizin bir madde ile teması sonucu ciltte oluşan kızarıklıklar ya da döküntüler olarak ifade edilebilir. Bu kızarıklıklara; sabun, deterjan,  ısırgan otu gibi bitkiler ya da kozmetik ürünleri sebebiyet ver Kontakt dermatit; cildimizin bir madde ile teması sonucu ciltte oluşan kızarıklıklar ya da döküntüler olarak ifade edilebilir. Bu kızarıklıklara; sabun, deterjan,  ısırgan otu gibi bitkiler ya da kozmetik ürünleri sebebiyet verebilir. Bazen de cildimizin alerjisi olduğu şeyler yine kontakt dermatit meydana getirebilir. Kontakt dermatit tehlikeli bir şey değildir ama kaşıntıya sebebiyet verdiği için oldukça rahatsız edicidir.

Kontakt dermatit belirtileri;

Cildin madde ile temas ettiği bölgede oluşur. Örneğin ısırgan otu ya temas eden bölgede kızarıklık ve döküntüler meydana gelebilir. Kuru bir cilt oluşur. Su toplanması, ciltte hassasiyet, yanma ile de birlikte oluşabilir.Genelde sebebi olan maddeye temas ettikten sonra beş dakika içerisinde başlar ve birkaç saat içerisinde düzelir. Ancak bazen bir aya kadar geçmeyebilir.

Kontakt dermatitin sebepleri
 
Bir maddenin cildi tahriş etmesi ile vücutta alerjik bir reaksiyon meydana gelir. Sebep olan maddeler
 • Saç boyaları
 • Isırgan Otu, meşe, sarmaşık gibi bitkiler
 • Sabun ve deterjan
 • Bazı kozmetik ürünleri
 • Lateks
 • Deri
 • Narenciyeler ( portakal limon greyfurt)
 • Aldığımız bazı ilaçlar
Kontakt dermatit tedavisi nasıl olur

Öncelikle sebep olan maddenin bulunması gerekir. Çünkü belirtilere neden olan bu maddeden uzak kalmak tedavinin başlangıcıdır. Alerjik bir durumsa doktor test isteyebilir.
Cildin bol suyla iyice yıkanması gereklidir
Kaşınmamaya çalışmak gerekir çok kaşımak işi daha da kötü hale getirecektir.
Soğuk su ve buz kaşıntıyı yatıştırır. Cildimizi de rahatlatır.
Ayrıca doktorunuzun takviye edeceği kaşıntı giderici kremler de sorununuza çözüm olabilir.
Bitkisel olarak da halk arasında genellikle kullanılan keçiboynuzu pekmezi günde bir iki kaşık alınırsa tedaviyi hızlandıracaktır.

Sarmaşık veya meşe zehirlenmesi  vücudun diğer bölgelerine de yayılmaya sebep olabilir. Bazen daha ciddi durumlar da meydana gelebilir; ikinci bir bakteriyel enfeksiyon ya da selülit oluşabilir. Eğer yüksek ateş, kabartıların artması, içinden çıkan sıvının renk değiştirmesi, türünün değişmesi, açık yaralar oluşması, kontakt dermatitin olduğu bölgede sıcaklık artışının olması gibi durumlar varsa acil tıbbi yardım gerekiyor demektir. Vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.
]]>
Spongiotik Dermatit https://www.egzama.org/spongiotik-dermatit.html Sun, 21 Oct 2018 21:56:58 +0000 Spongiotik dermatit; akut ekzema olarak kabul edilen rahatsız edici bir cilt hastalığıdır. Tıbbi destekle tedavisi göreceli olarak kolay bir rahatsızlıktır.Spongiotik dermatit neden oluşur;Sebeb Spongiotik dermatit; akut ekzema olarak kabul edilen rahatsız edici bir cilt hastalığıdır. Tıbbi destekle tedavisi göreceli olarak kolay bir rahatsızlıktır.

Spongiotik dermatit neden oluşur;

Sebebi genellikle  tahriş edici bir maddedir. Örneğin böcek ısırığı, kozmetik bir ürün, alerji yapan yiyecek, deterjan ya da sabun Spongiotik dermatite sebebiyet verebilir.
 • Bunun dışında belirli bir tetikleyici olabilir şüphelendiğiniz bir yiyecek ya da madde varsa ondan uzak durun.Bu sürede belirtilerin azalıp azalmadığını kontrol ederekşüphenizde haklı olup olmadığınızı anlarsınız.
 • Çok sıcak duş almayın. Sıcak su cildi kurutur. Bu da spongiotik dermatiti daha da kötüleştirebilir.
 • Bazı besinler; yumurta, soya, fıstık gibi  alerjiniz varsa yine spondilotik dermatite sebep olup daha kötü hale de getirebilirler.
 • Hassas içerikli deterjanlar ve sabunlar cildimize yine aynı şekilde aynı zarar verebilirler.
Spongiotik dermatit tedavisi;
 • Alerji olduktan sonra en önemli şeylerden biri alerjinin olduğu yeri kaşımamaktır. Kaşımak enfeksiyonu arttırabilir ve yaraları daha fazla açabilir.
 • Bir diğer önemli husus cildimizi  nemlendirmektir. Nemlenmiş gibi bir cilt rahatsızlığı engelleyecektir. Eğer kaşımaktan kendinizi alamıyorsanız spongiotik dermatitin olduğu yerlere bandaj yapabilirsiniz..
 • Bir diğer rahatlatıcı metot soğuk su ya da soğuk bezle baskı yapmaktır.
 • Pamuklu ya da ipekli şeyler giyin.
 • Böceğin ısırması riski olan yerlerde böcek kovucu ilacı cildinize sıkabilirsiniz.
 • Kaşıntı önleyici krem kullanmak spongiotik dermatitin belirtilerini azaltabilir.
 • Eczanelerde reçetesiz olarak satılan antihistaminlerden bir tanesini doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Histaminler alerjik reaksiyonlara sebep olur. Bu kremlerin içindeki antihistaminler bu reaksiyonları durdurur ve alerjiyi, yaraları azaltıcı etki gösterirler.
 • Son olarak da yine reçetesiz olarak satılan kortikosteroid kremler de yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Günde bir defa kullanmanız yeterlidir
]]>
Ekzematöz Dermatit https://www.egzama.org/ekzematoz-dermatit.html Mon, 22 Oct 2018 09:20:11 +0000 Ekzematöz Dermatit; Ekzema canlıya dışarıdan gelen veya içten kaynaklanan bazı faktörlerin tetiklenmesine bağlı olarak deride görülen ödem, kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve kepeklenme görülen bir hastalık olarak bilinir. E Ekzematöz Dermatit; Ekzema canlıya dışarıdan gelen veya içten kaynaklanan bazı faktörlerin tetiklenmesine bağlı olarak deride görülen ödem, kaşıntı, sulanma, kızarıklık ve kepeklenme görülen bir hastalık olarak bilinir. Ekzemanın en önemli belirtisi şiddetli bir şekilde kaşıntının görülmesidir. Ekzema çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda görülebilir. Bir çok ekzema türü bulunmaktadır. Bazıları akut ekzema iken bazıları ise kronik ekzema olarak ortaya çıkar. Genellikle yüz, saç diplerinde ve ayaklarda daha yoğun olarak görülür. Ekzemaya sabunlar, deterjanlar, çözücüler, bazı gıdaların hava ısısı ve çevresel faktörler etkili olabilir. Cildi tahriş eden herhangi bir faktöre karşı gösterilen alerjik bir reaksiyondur. Ekzema çoğunlukla kişiden kişiye bulaşmaz. Temas edilen bölge cildin başka bir bölgesiyle temasa uğramadıkça bu alanın dışındaki cilt bölgelerinde yayılma görülmez.

Ekzematöz Dermatit ve Çeşitleri;

Kontak Dermatit:
Bu ekzema çeşidinde kaşıntı, şişlik ve kabartılı cilt belirtileri görülür. Genellikle kişide 48 saat içerisinde ortaya çıkar. Bu ekzema çeşidi yetişkinlerden daha çok çocuklarda görülür. Vücutta genellikle ellerde, ayaklarda ve kasıkta yaygın olarak görülür.

Staz Dermatit: Vücutta bacakların alt kısmında ve ayak bileklerinin çevresinde görülen yağlı bir görünümü olan ekzema çeşididir.

Numuler Ekzematöz Dermatit: Bu ekzema çeşidi genellikle yaşlı kadın ve erkeklerin ellerinde, kollarında ve bacaklarında görülür. Görünümü iltihaplı 
döküntüler ve kaşıntılı yamalar oluşumuna neden olur.

Atopik Dermatit: Bu ekzema türü genellikle çocukların erken dönemlerinde görülür. Belirtileri ise kabuklanma, kızarıklık ve sulanma olarak görülür. Yoğun olarak yüzde, dirseklerin iç kısımlarında ve dizlerin arka kısmında ortaya çıkar.  

Seboreik Dermatit: Bu ekzema çeşidi bebeklerde görülür. Kuru veya nemli olur. Kafa derisinde, yüzde, göz kapaklarında, kol altlarında ve kulakların dış bölgesinde ortaya çıkar.
]]>
Numuler Dermatit https://www.egzama.org/numuler-dermatit.html Mon, 22 Oct 2018 13:04:21 +0000 Numuler Dermatit, Cilt tabakasında bakteri ve virüslerin yer edinmesiyle birlikte oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık diğer deri hastalıklarına göre erkeklerde sıklıkla görülür. Deri yüzeyinde kızarıklık, pullanma, şiş Numuler Dermatit, Cilt tabakasında bakteri ve virüslerin yer edinmesiyle birlikte oluşan rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık diğer deri hastalıklarına göre erkeklerde sıklıkla görülür. Deri yüzeyinde kızarıklık, pullanma, şişlik, iltihaplanma, kaşıntı ve ağrı oluşumlarıyla kendini gösteren numuler dermatit her yaştan insanda çeşitli nedenlerden ötürü oluşabilir. Asıl kaynağını enfeksiyondan alan söz konusu bu rahatsızlık mikroorganizmaların olumsuz etkileriyle cilt tahrişine zemin hazırlar. Hal böyle olunca vücudun herhangi bir yerinde oluşmaya başlayan deformasyon bulaşıcı etkisiyle yayılma imkanı bulur. Derinin kalınlaşmasına ve kabarcıkların oluşmasına sebebiyet veren bu lezyonlar geçici olabildiği gibi kalıcı nitelikte de olabilmektedir. Vücudun her yanında ortaya çıkma ihtimali olan numuler dermatit kol ve bacaklarda yoğun olarak ortaya çıkar.

Sağlığı olumsuz yönde etkileyen bahsedilen bu sağlık problemi zararlı bakteri ve mantarların varlığıyla birlikte çoğalma imkanı bulur. Öte yandan alerjik reaksiyon, kimyasal içerikli ürünlerin kullanımı, kozmetik ürün kullanımı, deri hastalığı mevcut olan kişilerin şahsi eşyalarının kullanılması, toplu kullanım alanlarından olan tuvalet ve banyo gibi alanların dezenfekte edilmeden kullanımı sonucu söz konusu bu deri hastalığı meydana gelir. Hassas bir yapıya sahip olan cilt enfeksiyona maruz kaldığında dirençsiz hale gelir. Durum böle olunca rahatsızlığın oluştuğu organın işlevini yerine getirmesi güçleşir. Egzama türü olan numuler dermatit etkilerinin en şiddetli olduğu zaman zarfı gece vakitleridir.

Numuler Dermatit Tedavisi

Cilt sağlığı hususunda doku tahrişine sebebiyet veren numuler dermatit rahatsızlığı ortaya çıktığında derhal hastane kuruluşlarına başvuru yapılması gerekir. Aksi taktirde bu rahatsızlık bulaşıcı özelliğiyle tüm alana yayılma gösterebilir. Birtakım testlerin yapılıp neticesinin belirlenmesiyle birlikte tedavinin yöntemi belirlenir. Hekimin önerdiği ilaçların kullanılması ve bahse konu teşkil eden bu sağlık probleminin bulunduğu deri yüzeyinin sürekli temiz tutulması önemlidir. Bunun yanı sıra özellikle iç çamaşırların günlük olarak yenilenmesi gerekir. Hatta kıyafetlerin yıkama aşamasında kaynatılması ve güneş ışınlarının yoğun olduğu noktada kurutulması bakteri ve mantarların ölmesine kaynaklık eder. Öte yandan antioksidan görevi üstlenen organik kökenli besin maddelerinin tüketilmesi de numuler dermatit tedavisine hız kazandırır. Ayrıca dikkat edilmesi gereken husus kozmetik ürünlerin ve kimyasal içerikli kişisel temizlik maddelerinin kesinlikle kullanılmaması yönündedir. Doktor reçetesiyle temin edilen kremlerin deri yüzeyine uygulanması da doğru bir şekilde olmalıdır. Bu konuya yönelik temizlenen cilt dokusuna ince bir tabaka halinde krem uygulanır ve mümkün mertebe olumsuz hava koşullarında bulunmamaya özen gösterilir. Bir diğer önemli nokta ise adı geçen sağlık sorunun meydana geldiği alana temasta bulunulmaması yönündedir. Yani egzamaya maruz kalan deriyi kaşımamak gerekir. Aksi halde ciltte kalıcı izler oluşarak iyileşme gecikir.
]]>
Saçta Seboreik Dermatit https://www.egzama.org/sacta-seboreik-dermatit.html Tue, 23 Oct 2018 00:49:48 +0000 Saçta Seboreik Dermatit; yağ bezlerinden salgılanan sebum denen maddenin aşırı seviyelere ulaşmasıyla seboroik dermatit oluşur. Halk arasında yağlı egzamada denir. Bu maddeler saçlı deride çok bulunduğu için en fazla buralarda Saçta Seboreik Dermatit; yağ bezlerinden salgılanan sebum denen maddenin aşırı seviyelere ulaşmasıyla seboroik dermatit oluşur. Halk arasında yağlı egzamada denir. Bu maddeler saçlı deride çok bulunduğu için en fazla buralarda görülür. Tedavisi kolay olan bir cilt hastalığıdır. Genellikle saçlı deride kırmızı, kaşıntılı ve pullanma şeklinde kendini gösteren egzama türüdür. Bulaşıcı olmadığı bilinmektedir. Bu rahatsızlık, bebeklerde ve küçük çocuklar da özellikle 3 yaş dönemlerinde çok sık görülür. Rahatsızlık tekrarlayıcı olabilir, ancak düzenli tedavilerle tam bir iyileşme olmasa bile kontrol altına alınabilmektedir. Tam olarak neyin sebep olduğu bilinmemektedir, fakat saçlı kısımlarda görülen seboroik dermatitin nedeninin bir mantar çeşidi olduğu düşünülmektedir.

Saçta Seboreik Dermatit Belirtileri
 • Saçlı kısımda aşırı yağlanma  
 • Saçlı deride kepeklenme 
 • Kafa derisinde kaşıntı 
 • Yoğun saç dökülmesi
Saçta Seboreik Dermatit Kimlerde Daha Fazla Görülür
 • Ciltleri yağlı olanlarda
 • Bağışıklık sisteminde sorun olanlarda
 • Hastanede yatanlarda
 • Parkinson hastalığında 
 • Aşırı yorgunluk ve streste
 • Mevsimsel değişikliklerde
 • Kişinin besinlere karşı alerjisinin olması durumunda
 • Kullanılan bazı ilaçlarda
 • Alkol ve sigara kullananlarda
Saçta Seboreik Dermatit Tedavisi

Görüntü olarak egzema ile karıştırılsa bile dermatologlar muayenede ayrımı çok kolay yaparlar. Böyle bir durum söz konusu olduğunda dermatoloğa gidilip gerekli tetkikler yaptırılmalıdır. Doktor gerekli gördüğünde kesin teşhis koyabilmek için, sorunlu bölgeden biyopsi örneği alabilir.

Saçta Seboreik Dermatit bazı durumlarda özellikle de bebeklerde hiç bir ilaç kullanmadan kendiliğinden geçebilir. Geçmediği durumlarda ise oldukça uzun zaman tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Belli başlı kesin tedavisi olmamakla birlikte tedavide ilk amaç saçlı deride oluşan pullanmayı, kabuklanmayı ve kaşıntıyı önlemeye yöneliktir. Daha sonrasında da herhangi bir enfeksiyonun oluşmasına engel olmaktır. Bu hastalığa uygun üretilen şampuanlarla tekrarlanması ve hastalığın daha kötüleşmesi önlenir. Ancak bu rahatsızlık için kullanılan şampuanlar seçilirken devamlı kullanılabilen şampuanlar seçilmelidir. Kullanılan ürün saçtaki yağlanmayı en aza indirmeli, uzun süreli kullanımlarda rahatsız etmemeli ve kaşıntıya karşı etkili olmalıdır. Ayrıca saçlı deride ki mantarları da yok edebilmelidir.
]]>
Anal Dermatit https://www.egzama.org/anal-dermatit.html Tue, 23 Oct 2018 09:35:23 +0000 Anal dermatit: Makatta ortaya çıkan iltihaplanma durumu olarak adlandırılan anal dermatit çok sayıda nedenden ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Anal dermatit makat bölgesinde oldukça yaygın olarak görülen rahatsızl Anal dermatit: Makatta ortaya çıkan iltihaplanma durumu olarak adlandırılan anal dermatit çok sayıda nedenden ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Anal dermatit makat bölgesinde oldukça yaygın olarak görülen rahatsızlıktır bazı durumlarda hemoroid ile karıştırılır. Fakat hemoroid ile bir alakası olmayan bu rahatsızlık endişe edilmesini gerektiren bir rahatsızlık değildir. Anal dermatit makat ve etrafında bulunan cildin bir takım nedenlerden dolayı zarar görmesi veya hassaslaşması durumunda ortaya çıkar. En çok da yaz aylarında ortaya çıkan bu durum altında yatan neden tespit edildiği takdirde kolaylıkla tedavi edilebilir. Bu nedenle kişiye vereceği belirtilerin yaşam kalitesini düşürmemesi ve erken tedavinin hastalığının iyileşmesinde önemli bir rolü olduğu düşünülerek vakit kaybetmeden uzman bir doktora başvurulmasında fayda vardır.

Anal dermatit belirtileri, 

Bu rahatsızlıkta ortaya çıkabilecek ilk belirti makat etrafında kaşıntı hissidir. Bu kaşıntı oldukça inatçıdır ve kişiyi oldukça rahatsız eder. Bazı durumlarda da iyice şiddetlenerek kişinin uyku düzeninin bile bozulmasına yol açabilir. Bununla beraber anal dermatit durumunda makat bölgesinde kızarıklık, akıntı, ıslaklık hissi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde ise makat derisinde siğili andıran birtakım kabartılar, deride renk farklılığı ve cilt döküntüsü gibi bir takım belirtiler görülebilir. Anal dermatit durumunda ortaya çıkan belirtiler özellikle de aşırı sıcaklarda terleme sonucu ya da dışkılamadan sonra makat bölgesinin tam kurulanmayıp nemli kalması ile beraber aynı zamanda aşırı stres gibi durumlarda daha da çoğalır. 

Anal dermatit nedenleri;

Alerji ve tahriş, makat ve etrafında ortaya çıkan alerji genellikle anal dermatit ile sonuçlanır. Bu nedenle tuvalet kağıdı ve şampuan gibi maddeler alerjiye neden olabileceği için kullanırken dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda makatın sert olarak temizlenmesi deride tahrişe neden olarak anal dermatit açısından risk oluşturabilir.

Cilt hastalıkları, vücudun birçok bölgesinde görülebilen egzama, seboreik dermatit, liken skleroz liken planus ve sedef gibi cilt hastalıkları anal dermatit nedenleri arasında sayılabilir.

Bazı yiyecekler, vücut tarafından tam sindirimi sağlanamayan birtakım besinler dışkılama esnasında makat etrafını tahriş eder ve bu durumda anal dermatite neden olur. Domates, acı biber, portakal, üzüm, kahve, kola, alkol ve baharatlı yiyeceklerin aşırı tüketilmesi anal dermatite yol açabilir. 

Bunların yanı sıra anal dermatit nedenleri arasında kıl kurdu, kondilom candida albicans ve frengi gibi birtakım bulaşıcı iltihaplar, ishal etkisi yaratan bir takım antibiyotikler ve bağışıklık sistemini baskılanması na yol açan steroid ilaçların kullanılması da sayılabilir. Aynı zamanda ishal ve kabızlık problemi ile beraber sindirim kanalının en sonunda ortaya çıkan basur gibi durumlarda bu rahatsızlığın oluşması için zemin oluşturabilir.

Anal dermatit tedavisi, 

Öncelikle bu rahatsızlıktan korumak için tahrişe neden olabilecek gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır. Alerjiye neden olacak maddelerin cilde temas ettirilmemelidir. Bununla beraber anal dermatit tedavisi de öncelikle bu rahatsızlığa neden olan etken bulunur ve bu durum eğer egzamadan kaynaklanıyorsa steroid kremler, iltihaplanma sonucu oluştuğunda antifugal ilaçlar, bakterilerden kaynaklandığı durumlarda ise antibiyotikler ile tedavi edilir.
]]>
Alerjik Kontakt Dermatit https://www.egzama.org/alerjik-kontakt-dermatit.html Tue, 23 Oct 2018 18:57:24 +0000 Alerjik kontakt dermatit; Cilde alerji veren bir madde ile temas edilmesi neticesinde ciltte gelişen kızarıklık ve döküntü olarak adlandırılan bu rahatsızlık çoğunlukla herhangi bir maddenin cildi tahriş etmesi neticesinde meyda Alerjik kontakt dermatit; Cilde alerji veren bir madde ile temas edilmesi neticesinde ciltte gelişen kızarıklık ve döküntü olarak adlandırılan bu rahatsızlık çoğunlukla herhangi bir maddenin cildi tahriş etmesi neticesinde meydana gelir. Cilt rahatsızlıkları arasında oldukça yaygın görülen bu hastalık çoğunlukla kişide alerji yapacak madde ile temasa haline gelmesi sonucu hemen ortaya çıkmaz. Ancak bu durumdan 1-3 gün sonra ortaya çıkar ve bu durumda gelişen belirtiler çoğunlukla 7 gün içerisinde kaybolur. Alerjik kontakt dermatit bir takım bitkiler ile temasa haline gelmesi sonucu da gelişebilir. Cilt yapısı hassas olan kişilerde daha yaygın görülen bu durum daha çok erişkinlerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. 

Alerjik kontakt dermatit belirtileri;

Bu durumda ortaya çıkacak olan ilk belirti kırmızı kabarık döküntülerdir. Bununla beraber etkilenen bölgede kaşıntı ve sonucunda iltihaplanma da görülebilir. Cilt yapısının kuruması, kabarcıkların su toplanması, etkilenen bölgede hassasiyet ve yanma gibi belirtilerle alerjik kontak belirtileri arasındadır. Belirtiler kişi alerji yapan maddeye uzun süre maruz kaldığında daha da artacağı gibi temas süresinin az olması durumunda da az görülür. Bununla beraber alerjik kontrat dermatit durumunda gelişen belirtiler kişinin vücut yapısına, sıcaklık, terleme ya da rüzgar gibi birtakım dış faktörlere göre farklılık gösterebilir.

Alerjik kontakt dermatit nedenleri, 

Alerji ve cildin bu duruma reaksiyon oluşturması durumunda gelişen bu rahatsızlık zehirli meşe ve zehirli duvar sarmaşığı ile temas halinde bulunulması sonucu ortaya çıkabilir. Çünkü bu bitkilerin içerisinde urişiol olarak adlandırılan bir madde bulunur ve bu maddede alerjik reaksiyona yol açar. Bu madde aynı zamanda bir takım elbiselerin yapımında da kullanıldığı için bu elbiselerin giyilmesi de alerjik kontakt dermatite neden olur. Bunların yanı sıra bu rahatsızlık kimyasal madde içeren sabunlar, kozmetik ürünler, saç boyaları, nikel metalinden yapılmış bir takım takılar, lateks, işlenirken bir takım kimyasal kullanılması nedeniyle deri gibi maddelerle temas edilmesi sonucu ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlık aynı zamanda antihistamin ilaçları, antibiyotik kremler gibi bazı ilaçlar ile beraber mandalina, portakal, greyfurt gibi meyvelerin tüketilmesinden de kaynaklanabilir.

Alerjik kontakt dermatit tedavisi, 

Tedaviye başlamadan önce alerjik kontakt dermatite yol açan maddenin tespit edilmesi gerekir. Çünkü bu rahatsızlıktan kaynaklanan belirtiler kişinin bu madde ile temasının kesilmesi sonucu ortadan kalkar. Bununla beraber alerjik kontakt dermatit tedavisinde bir takım kortizon içeren kremler ve haplar ile beraber antihistaminik kremler reçete edilir. Bu rahatsızlıktan kaynaklanan kaşıntıların kontrol altına alınması için ise kaşıntı giderici ya da kalemin losyonları reçete edilir. Aynı zamanda kişinin alerji yapan madde ile temas ettikten sonra cildini yıkamaya özen göstermesi, pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi ve döküntüleri kaşımaktan kaçınılması da tedavide oldukça etkilidir.
]]>
Yüzde Seboreik Dermatit https://www.egzama.org/yuzde-seboreik-dermatit.html Tue, 23 Oct 2018 20:25:08 +0000 Yüzde seboreik dermatit: Birçok kişinin ortak şikayetçi olan seboreik dermatit aslında tedavisi kolaylıkla yapılabilen bir rahatsızlıktır. Bu cilt rahatsızlığı vücutta en çok da saç derisinde, kulak etrafında, göğüs böl Yüzde seboreik dermatit: Birçok kişinin ortak şikayetçi olan seboreik dermatit aslında tedavisi kolaylıkla yapılabilen bir rahatsızlıktır. Bu cilt rahatsızlığı vücutta en çok da saç derisinde, kulak etrafında, göğüs bölgesinde ve yüzde ortaya çıkar. Yüzün daha çok hassas bir bölge olması ve doğal şartlardan daha çok etkilenmesi sebebiyle en yaygın yüzde görülen bu rahatsızlık kişiyi görüntü olarak oldukça rahatsız eder. Genellikle tüm yaş grubunu etkileyebilen bu rahatsızlık birçok hastalık ile karıştırılabilir. Yüzde seboreik dermatit yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde daha sık görülür ve genellikle yine bir cilt rahatsızlığı olan sedef hastalığı ve akne ile birlikte görülme ihtimali oldukça yüksektir.
 
Yüzde seboreik dermatit nedenleri, 

Yüzde en çok da yağlı bir deriye sahip olan burun bölgesinde gelişen bu rahatsızlığın tam olarak hangi nedenlerden kaynaklandığı henüz bilinmemektedir. Fakat birtakım nedenleri yüzde seboreik dermatit rahatsızlığı daha sık görünmesine yol açtığı bilinmektedir. Bu rahatsızlığın en çok da cildin yapısını yağlı olmasından kaynaklanabileceği düşünülmektedir. Bununla beraber bir takım mantar ilaçlarının yüzde seboreik dermatite iyi gelmesi bakımından bu rahatsızlığın nedenleri arasında cilt mantarları da sayılabilir. Aynı zamanda stres ve maruz kalınması, vücudun aşırı yorulması,  yüze bir takım cilt losyonlar veya kremlerin kullanılması, cilt temizliğine önem vermemek, cildi arındırmak için kullanılan bir takım sabunlar, kuru, aşırı soğuk ya da aşırı sıcak hava ile beraber aşırı kilo gibi durumlarda vücut dengesinin bozulması sonucu yüzde seboreik dermatit görülme olasılığı daha da artar. 

Yüzde seboreik dermatit belirtileri, 

Yüz bölgesinde yağ bezelerinin daha yoğun olması nedeniyle daha sık görülen bu rahatsızlık burun duvarı, dudaklar ve dudak etrafı başta olmak üzere göz kapağı ve kaşların etrafında kızarıklık, bu bölgelerde plak oluşması ile beraber yüzün daha da yağlı ve yapışkan bir görüntüye sahip olması gibi belirtiler ile ortaya çıkabilir. Aynı zamanda etkilenen bölgede kabuklanma, pul pul dökülme, kepeklenme ve kaşıntı gibi durumlarda yüzde seboreik dermatit belirtileri arasında sayılabilir.

Yüzde seboreik dermatit tedavisi, 

Bu rahatsızlıkta en çok da kortizon içeren ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak yüz derisinin oldukça hassas olması nedeniyle bazı kişilerde bu ilaçlar yüz derisinde incelme, morarma ve kılcal damarların belirgin hale gelmesi  gibi durumlara yol açabilir. Yüzde herhangi bir durum ile karşı karşıya gelindiğinde doktora bildirilmelidir. Bu durumda hastaya aynı etkiye sahip fitosteroid yani bitkisel kortizonlar reçete edilir. Bitkisel kortizon olarak hastalara reçete edilecek prozon merhemler yüz bölgesinde oldukça olumlu sonuçların ortaya çıkmasını sağlar. Aynı zamanda yüz rengi ile uyum sağlaması sayesinde pruzon merhem ciltte bir kalıntı durumu yaratmaz. Bununla beraber yüzde seboreik dermatit tedavisinde cilt döküntülerini kontrol altına almak için keratolitik solüsyonlarlar tavsiye edilebilir. 
]]>
Seboreik Dermatit Diyeti https://www.egzama.org/seboreik-dermatit-diyeti.html Wed, 24 Oct 2018 19:55:00 +0000 Seboreik dermatit diyeti, Bir cilt hastalığı olan seboreik dermatit vücudun birçok bölgesini etkileyebilen bir cilt hastalığıdır. Kesin olarak tedavi edilemeyen ancak bir takım ilaç ve kremler ile belirtileri hafifletebilen hastal Seboreik dermatit diyeti, Bir cilt hastalığı olan seboreik dermatit vücudun birçok bölgesini etkileyebilen bir cilt hastalığıdır. Kesin olarak tedavi edilemeyen ancak bir takım ilaç ve kremler ile belirtileri hafifletebilen hastalığa  iyi gelecek birtakım diyet programları uygulanabilir. Tedaviye destek olmak ve bu rahatsızlıktan kaynaklanan şikayetlerin azalması için birtakım yiyecekler tüketilebilir. Her rahatsızlıkta olduğun gibi seboreik dermatit rahatsızlığında da bir takım önlemler alındığı takdirde hastalığın alevlenme dönemleri hafifletebilir. Bu durumdan kaynaklanan kaşıntı, kızarıklık, pul pul dökülme gibi bir takım belirtiler seboreik dermatit diyeti ile kontrol altına alınabilir.

Seboreik dermatit diyetinde tüketilmesi gereken gıdalar
 • Lif açısından zengin gıdalarla beslenme bağırsakları temizlemekle ile beraber toksik bakterilerin azalmasını sağlar. Bu durum sayesinde de bağışıklık sistemi daha güçlü olur. Bu sayede birçok hastalık ile beraber seboreik dermatit rahatsızlığı da kontrol altına alınabilir. Bu nedenle keten tohumu, tam tahıllar ve lif içerikli gıdalar bu seboreik dermatit diyetinde tüketilebilir. 
 • Bu özel diyette A vitaminin cildi koruma etkisi göz önünde bulundurularak A vitamini yüksek miktarda içeren yiyecek ve içecekler ile beslenilmesi uygundur. Bununla beraber klorofil açısından zengin yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi seboreik dermatit rahatsızlığının iyileşmesine yardımcı olur. Çünkü bu madde antioksidan özelliği sayesinde kanın temizlenmesi ile beraber olumlu etkilerini gösterir. Bu nedenle kabak, enginar, maydanoz, roka ile beraber A vitamini açısından zengin gıdalar bu diyette tüketilebilir.
 • Seboreik dermatit diyetinde bol miktarda sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek gerekir. Bununla beraber kuruyemişlerin içerisinde bulunan omega-3 antienflamatuvar özelliğe sahip olması sayesinde genel sağlığı iyi gelmekle beraber seboreik dermatit rahatsızlığına da iyi gelir. 
 • Probiyotik içerikli gıdaların tüketilmesi bağırsak florasının dengelenmesini sağlamakla beraber bu hastalıktan kaynaklanan şikayetlerin giderilmesini sağlar. Sarımsak, kişniş, zerdeçal, kekik, mercan kökü ve fesleğen gibi antimikrobiyal ve antienflamatuar etkiye sahip olan baharatlar bu rahatsızlığın semptomlarının azalmasını sağlar. Bu nedenle seboreik dermatit diyetinde baharatlar kullanılabilir.
]]>
Alerjik Dermatit https://www.egzama.org/alerjik-dermatit.html Thu, 25 Oct 2018 01:46:08 +0000 Alerjik Dermatit, derinin doğal koruyucu tabakasının ortadan yok olması nedeni ile meydana gelen dermatit, iritan maddelere maruz kalma sıklığı ile ortaya çıkar. Alerjik dermatit, kişinin bağışıklı Alerjik Dermatit, derinin doğal koruyucu tabakasının ortadan yok olması nedeni ile meydana gelen dermatit, iritan maddelere maruz kalma sıklığı ile ortaya çıkar. Alerjik dermatit, kişinin bağışıklık sistemine özgün reaksiyonlara sebep olur. Alerjik dermatit için nikel, lastik, krem, parfüm ve çeşitli kozmetik ürünler ve temizlik ürünleri tetikleyici rol oynar. Bazen de sebze yada meyvelerde bulunan bazı proteinler, kontak dermatitlerin harekete geçmesine neden olabilmektedir. Kontak dermatit, herhangi bir fiziksel yada kimyasal uyarana karşı veya alerjik mekanizmalar neticesinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Alerjik dermatit nedir 

Alerjik dermatit, kişinin önceden duyarlılık göstermiş olduğu maddenin deri ile temas etmesinden sonra gelişme gösteren gecikmiş tip hipersensivite  reaksiyonudur. Alerjik dermatit tüm dermatitlerin %20'sini oluşturmaktadır. Alerji yapan madde, genellikle hapteniktir. Haptenik madde epidermal yüzeyde bulunan proteinler ile birleşerek, antialerjik uyarı yapma yeteneği kazanır. Geç tip aşırı duyarlılık neticesinde alerjik dermatit oluşur. Alerjik dermatit de immunolojik mekanizma rol oynamaktadır. Alerjik dermatit birbirini takip eden 3 dönem şeklinde seyir gösterir.

 • Afferent faz, antijen langerhans hücreleri tarafından işlenerek yardımcı lenfositlere sunulur. Langerhans adı verilen hücreler epidermiste antijenlerin bulunmuş olduğu hücrelerdir. Langerhans hücreleri alerjen madde ile karşılaştığında fagositoz yapma özellikleri az olan hücreler olmaları sebebi ile pinositoz yaparak alerjen maddeleri içlerine alırlar. Bu maddeler hücre içerisinde parçalanarak antijenik peptitlere ayrılır, ve antijen sunumu için tekrar hücre yüzeyine dönerler, yaklaşık 2-4 saat aralığındaki bir sürede antialerjen taşıyan langerhans hücreleri bölgesel lenf nodlarında görülür.
 • Efferent faz, bu safhada alerjen madde ile daha sonraki temasta daha hızlı bir şekilde alerjik dermatit ortaya çıkar. Alerjik maddeye temastan sonra 12-24 saat içerisinde reaksiyon gerçekleşir ve tedavi edilmediğinde yaklaşık 3-4 hafta kadar devam eder.
 • Rezolüsyon dönemi, bu dönemde bazofillerden histamin salgılanır. Antijene maruz kalan hücrelerin deskuamasyonu, antiken sunan hücrelerin destrüksiyonu ile alerjik cevap gerçekleşir.

Daha önce belirli bir maddeye karşı duyarlılık kazanan kişilerde, ikinci veya daha sonra gerçekleşen temaslarda 24-48 saat aralığında alerjik dermatit ortaya çıkar. Deride yanma, kaşıntı, batma, rahatsızlıkları ile birlikte önce eritem sonra ise ödem durumu gelişme gösterir. Daha sonra karakteristik lezyonlar olan veziküller ortaya çıkar. Kontak madde ile temas hala devam eder ise, subakut egzamaya dönüşür. Alerjen madde ile temas sürekli ise iyileşme gerçekleşmeyeceğinden dolayı olay kronik egzama tablosuna dönüşür.

Alerjik dermatit, alerji kökenli olup, bağışıklık sistemi de bu süreçte rol alır. İlk temas duyarlanma olup alerjik reaksiyon sonraki temaslar halinde ortaya çıkar. Keskin sınırları olmayan alerjik dermatit vücudun tüm bölgelerinde görülebilmektedir. Ve rahatsız edici kaşıntı ön plandadır. Tedavi yapılmasına rağmen lezyonlar geç iyileşme özelliğine sahiptir.

]]>
Seboreik Dermatit Yüz https://www.egzama.org/seboreik-dermatit-yuz.html Thu, 25 Oct 2018 03:06:11 +0000 Seboreik Dermatit Yüz: Yağlı egzama olarak bilinen seboreik dermatit ortaya çıkaracağı belirtiler ile kişinin hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir cilt hastalığıdır. Günümüzde oldukça yaygın görülen bu hastalık saç d Seboreik Dermatit Yüz: Yağlı egzama olarak bilinen seboreik dermatit ortaya çıkaracağı belirtiler ile kişinin hayatını oldukça olumsuz etkileyen bir cilt hastalığıdır. Günümüzde oldukça yaygın görülen bu hastalık saç derisi, kulak, göbek altı ve göğüs bölgesi gibi bölümlerde yayılım gösterebileceği gibi aynı zamanda yüzde de ortaya çıkan bir hastalıktır. Yüzde en çokta t bölgesi ve göz kapaklarını etkileyen bu cilt hastalığının her yaş grubunda görünme ihtimali vardır. Seboreik Dermatit yüzde görünmesinin nedeni bu cilt hastalığının en çok da vücudun yağlı bölgelerinde ortaya çıkmasından dolayıdır. Bu cilt rahatsızlığı tek başına gelişebileceği gibi aynı zamanda parkinson hastalığı ile birlikte ortaya çıkma ihtimali de vardır. Seboreik dermatit yüz bölgesini etkinliğinde zaman zaman vereceği belirtiler alevleneceği gibi kimi zamanda kendiliğinden iyileşme gösterebilir.

Seboreik dermatit yüzde belirtileri, yüzde kızarıklık ile beraber aynı zamanda pullanma ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan bu cilt hastalığı en çok da burun bölgesi üzeri ve göz kapaklarında görülür. Tekrarlama özelliğine sahip olan bu iltihaplı cilt hastalığı aynı zamanda yüz derisinin daha da yağlı bir görüntüye sahip olmasına neden olur. 

Yüzde seboreik dermatit nedenleri, yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde daha yaygın görülen seboreik dermatit en çokta sivilce oluşumuna elverişli cilde sahip olan kişilerde ortaya çıkar. Bununla beraber stres ya da yorgunluk durumunda bağışıklık sisteminin düşmesi nedeniyle de görülme ihtimali yüksektir. Cilt mantarları ile beraber aynı zamanda parkinson HIV ve felç gibi merkezi sinir sistemini etkileyen hastalıklarda seboreik dermatit nedenleri arasındadır. 

Yüzde seboreik dermatit tedavisi, bu hastalığı tam olarak ortadan kaldırılacak kesin bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır. Ancak bir takım tedaviler uygulandığında seboreik dermatitin yüzde vereceği belirtiler azaltılabilir. Seboreik dermatit yüz bölgesini etkilediğinde kişi bu durumdan olumsuz etkileyeceği için bir an önce yüzdeki kızarıklıkların geçmesini isteyebilir. Ancak sabırlı davranıldığı taktirde belirtilerin kontrol altına alınabilmesi mümkündür. Yüzde ortaya çıkan seboreik dermatit durumunun tedavi yöntemi hastalığın derecesine ve altında yatan nedene göre farklılık gösterir. En çok yüzde seboreik dermatit ortaya çıkmasına neden olan yağlı cilt yapısı bir takım tedavilerle kontrol altına alındığında bu rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan belirtiler de zaman içerisinde iyileşme gösterir. Bu durumda hastalara genellikle eczanelerden satın alabileceğiz yüz temizleme jelleri tavsiye edilir. Bununla beraber yüzde kabuklanma ve kızarıklığın önüne geçmek için birtakım yüz kremleri de eczanelerden temin edilebilir. Aynı zamanda seboreik dermatit yüzü etkilediğinde uzun tedavi görecek hastalara yüz cildinin hassas olması nedeniyle ortaya çıkacak yan etkileri azalması için kalsinörin inhibitörü kremler reçete edilebilir. 
]]>
Atopik Dermatit Krem https://www.egzama.org/atopik-dermatit-krem.html Thu, 25 Oct 2018 09:34:36 +0000 Atopik dermatit krem, Cildin üzerinde bir koruma tabakası oluşturarak cildi koruma altına almakla görevlidir. Atopik dermatit hastalığı herkesin bildiği gibi egzama hastalığının alerjik çeşitlerindendir. Atopik dermatit gen Atopik dermatit krem, Cildin üzerinde bir koruma tabakası oluşturarak cildi koruma altına almakla görevlidir. Atopik dermatit hastalığı herkesin bildiği gibi egzama hastalığının alerjik çeşitlerindendir. Atopik dermatit genellikle çocuklarda sık karşılaşılan bir tür hastalık olup, insanların bağışıklık sisteminin verdiği bir tepkidir. Atopik dermatit hastalığının tedavisi olarak genellikle kremler verilmektedir. 

Atopik dermatit krem doktorun verdiği reçeteye göre kullanılmalıdır. İçerdiği bileşenlerde kortizon bulunduğundan uzun süre kullanımı uygun değildir. Bu sebeple üç haftadan fazla bir süre kullanımı uygun değildir. Çünkü cildi inceltebilmektedir. Bu sebeple atopik dermatit kremler kortizon içeren ve kortizon içermeyen olarak ayrılmaktadır. Bu rahatsızlıkta öncelikli tedavi mümkün olduğunca kortizon içermeyenlere verilmektedir. Kortizon içeren kremleri az bir süre kullandıktan sonra zararsız kremlere geçilmelidir. 

Atopik Dermatit Krem Çeşitleri
 • Aloe Vera Krem: Sert, kuru ve hassas ciltler için en ideal olan kremlerdendir. Sedef ve dermatit hastalıklarından da etkili olan aloe vera kremler cildi nemlendirerek yatıştırmaktadır. Genellikle hassas ciltleri onarmak için kullanılmalıdır. 
 • Pruzon Krem: Yapısında kullanılan malzemeler çinko oksit ve meyan kökü iyileştiricileri sayesinde cildi rahatlatıcı etkileri bulunmaktadır. Böylece cildi nemlendirir, korur ve yatıştırır. Bu kremi lezyon olan bölgelere ince bir tabaka halinde uygulayınız. İlk başlarda iki günde bir, diğer günlerde ise üç günde bir sürülmesi tavsiye edilir.
 • Nerisona C Kremi: Mantar ve egzama kökenli dermatitler özerinde etkili olan atopik dermatit üzerinde etkili olan bu kremi, lezyon olan bölgeye incecik bir tabaka halinde sürünüz. Günde iki veya üç kez sürünüz. Nerisona C kremini masaj yaparak yediriniz. Ancak kremi sürdükten sonra üzerini kapatmayınız. Yanma, kızarıklık, kaşıntı gibi yan etkileri görülebilmektedir. Kremi sürdükten sonra üzerinize dar ve sıkı kıyafetler giymekten kaçınınız. Üç haftası fazladan kullanılmaması gerekmektedir. 
 • Coresatin Sea Buelethom: Nane yağı, aloe vera, B6 vitamini, E vitamini, pantenol ve mineraller içeren bu kremi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez uygulanmalıdır. Cilt yüzeyinde görünmez bir koruyucu tabaka oluşturarak, nem kaybını en aza indirmektedir. Cilt döküntülerini ve pullanmaları engeller. Mikroorganizmalara ve alerjik ajanların geçitlerine izin vermemektedir. Kortizon içermeyen özelliği ile de kullanımı oldukça yaygın bir krem çeşididir. 
]]>
Akut Dermatit https://www.egzama.org/akut-dermatit.html Thu, 25 Oct 2018 19:17:34 +0000 Akut Dermatit; Akut çabuk ilerleyen yada ilerlemiş hastalıklar için kullanılan bir terimdir. Dermatit ise egzama demektir. Akut dermatit hastalığı alerjik olan bir cilt hastalığıdır. Akut dermatit çocukluk çağının en sık rast Akut Dermatit; Akut çabuk ilerleyen yada ilerlemiş hastalıklar için kullanılan bir terimdir. Dermatit ise egzama demektir. Akut dermatit hastalığı alerjik olan bir cilt hastalığıdır. Akut dermatit çocukluk çağının en sık rastlanılan alerji hastalığıdır. Tekrarlamalar gösteren bir hastalıktır. Akut dermatit tedavi edilmez ise çocuklarda astım ve alerjik nezle tarzı riskli durumlara neden olur. Bu nedenle ihmal edilmemeli ve kesinlikle teşhis, tedavi için doktora danışılmalıdır. Akut dermatit aile sosyal yaşantısını etkileyen bir hastalıktır. Mikrobik bir hastalık değildir. 

Akut Dermatit Belirtileri
 • Deride kızarıklık; Başlangıç olarak özellikle yanaklarda kızarıklık olarak ortaya çıkar. Bu kızarıklıklar devamlı aynı kalmaz bazı zamanlar bakarsınız çoğalmış bazı zamanlar bakarsınız yok denecek kadar azalmış. Akut dermatit hastalığının ilk belirtisi olarak bilinir.
 • Deride Kuruluk; Kızarıklıktan sonra boynun alt bölgesinde, koltuk altında kuruluklar oluşmaya başlar.
 • Deride Kabuklanma; Derinin kuruması zaman içinde kabuk bağlamasına sebep olur.
 • Deride su baloncukları; Deri yüzeyinde irili ufaklı su baloncukları meydana gelir.
Bireyde bu semptomlar ile karşı karşıya kalındığı zaman akut dermatit hastalığından şüphe edilip doktora gitmek gerekir. Akut dermatit genetik faktörlere bağlı olarak da geliştiği için bu belirtileri yaşayan çocuğun anne, baba yada kardeşlerinde akut dermatit daha önce oluşmuş ise çocuğa da akut dermatit tanısı konulma ihtimali yüksektir. Yapılacak olan testler ile kolaylıkla teşhisi konulabilir bir hastalıktır. 

Akut Dermatit Tedavisinde Kullanılacak Yöntemler
 • Korunma
 • Cilt temizliği ve duş (haftada iki yada üç kez banyo yaptırılır)
 • Cildin nemlendirilmesi
 • Kortizonlu merhemler
 • Kaşıntılı cilt lezyonları
 • Pimekrolimus merhemler
 • Kaşıntı azaltıcı ilaçlar
 • Puva
 • Ultroviyole ışın tedavileri
 • Aşı tedavileri 
 • İmmunosüpresif tedaviler
 • Antiseptik kıyafetler
]]>
Seboreik Dermatit Bitkisel Tedavi https://www.egzama.org/seboreik-dermatit-bitkisel-tedavi.html Fri, 26 Oct 2018 03:46:34 +0000 Seboreik dermatit bitkisel tedavi, Seboreik dermatit hemen hemen çoğu kişide gözlemlenebilen bir cilt hastalığıdır. Yaş sınırı olmamakla birlikte tedavisi oldukça kolay sağlanmaktadır. Günümüzde en sık görülen saç derisi Seboreik dermatit bitkisel tedavi, Seboreik dermatit hemen hemen çoğu kişide gözlemlenebilen bir cilt hastalığıdır. Yaş sınırı olmamakla birlikte tedavisi oldukça kolay sağlanmaktadır. Günümüzde en sık görülen saç derisi hastalığı olmaktadır. İlaç tedavilerinin ve bazı şampuanların kullanımı ile her ne kadar az seviyeye düşürülse de saçı yıpratması cabası olmaktadır. Çoğunlukla kaşıntılar, kırmızı renkli, pürüzlü ve döküntülü olmaktadır. Saçta en çok karşılaşılan bu cilt hastalığına yaşanan kepek dahada çok neden olmaktadır. Ayrıca bu hastalığın yaşanması ile saçta ciddi şekilde dökülmeler meydana gelir. Bu nedenle tedavisi geciktirilmemelidir. Aksi halde döküntüler ile iltihaplanma ve sulanmalar meydana gelmektedir. Seboreik dermatit için çoğu doktor kremler, ilaçlar tavsiye etse de yıpratıcı olmadan uygulanacak en güzel tedavi bitkisel tedavi yöntemleri olmaktadır. Bu saç hastalığının en çokta yaşanması vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin az tüketilmesi, kirli ortamlar, iklim değişiklikleri, alkol tüketimi, stres ve yorgunluklar olmaktadır. Saçtaki deri nemliliği sağlamak için doğal olan yağlardan üretmektedir. Ancak yanlış bakımlar ve uygulamalar sonrasında  saçtaki deri zarar görerek yağ üretimini durdurmaktadır. Daha sonra saçtaki kuruluk kaşıntı oluşturarak seboreik dermatit oluşmasına sebep olur.

Seboreik dermatit bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir

Seboreik dermatit bitkisel tedavi uygulaması için kişinin erken teşhis etmesi oldukça önemlidir. Aksi halde ilerledikçe iyileşmesi ve tedavisi uzun bir uygulama gerektirir. Günümüzde bu hastalığa iyi gelen birkaç bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en iyi gelenleri ise şu şekilde sıralanmaktadır:
 • Çay ağacı yağı ve aloe vera jeli: İlk olarak eşit olacak şekilde aloe vera jeli ile çay ağacı yağını karıştırarak günlük 10 dakika kafaya yavaş bir şekilde masaj yapar gibi uygulanır. Bu karışım ciltte yaşanan kaşıntı ile tahrişi yok etmeye yarar ve yeni yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Ciltte oluşan enfeksiyonlarında kolaylıkla yok edilmesi ve temizlenmesini sağlamaktadır. Saçtaki pH dengesini korumaktadır.
 • Doğal yağlar: Seboreik dermatite en iyi gelen bir yöntem ise bitkisel yağlar olmaktadır. Bunlardan bir kaçı ise hindistan cevizi yağı, zeytinyağı ve badem yağı olmaktadır. Bu yağların birisi ilk olarak ılık hale getirilerek uyumadan önce saçtaki deriye masaj şeklinde uygulanabilir. Gece sabaha kadar bu şekilde kafada bekletilir. Etrafa bulaşmaması için yumuşak bir şey ile sarılabilir. Bu şekilde günlük uygulanması durumunda kısa sürede güzel sonuçlar gözlemlenir. Bu yağların kullanımı saç derisi için oldukça etkili. Çünkü kafanın nemli kalmasını ve meydana gelen bakterilerin kolaylıkla yok olmasını sağlar. 
 • Sarımsak: Seboreik dermatit için en etkili bitkisel tedavi yöntemlerindendir. Genellikle ezilerek suyu çıkartılır ve saç derisine uygulanır. Yada günlük yemeklerimizin içerisine ekleyerek tüketilebilir. Ancak çok fazla bileşene sahip olduğu için biraz su ile karıştırılarak seyreltilir. İnce saçlarda direk kullanılması durumunda köklerde yanmalar görülebilir. Bundan dolayı eşit miktarda su ileesit miktarda sarımsak suyu seyreltilir ve masaj yapar gibi saç derisine uygulanır. Biraz beklenerek ılık su ile yıkanarak temizlenir.
]]>
Dermatit Çeşitleri https://www.egzama.org/dermatit-cesitleri.html Fri, 26 Oct 2018 14:53:15 +0000 Dermatit çeşitleri; doktorlar tarafından tehlikeli bir hastalık olarak görülmemesine rağmen oldukça rahatsız edici bir durumdur. dermatit, alerjik deri hastalıkları içerisinde en fazla rastlanan rahatsızlıktır. Dermatitlerin sı Dermatit çeşitleri; doktorlar tarafından tehlikeli bir hastalık olarak görülmemesine rağmen oldukça rahatsız edici bir durumdur. dermatit, alerjik deri hastalıkları içerisinde en fazla rastlanan rahatsızlıktır. Dermatitlerin sık görülme sebeplerinden biri de, psikolojik nedenlerdir. Kronik bir hastalıktır, sık sık tekrarlar halinde kendini gösterir. İltihaplı bir deri rahatsızlığı olduğu için daha kötü sonuçlara gitmesini engellemek amaçlı muhakkak bir uzman doktora başvurulmalıdır. Kesin bir tedavi şekli yoktur ancak doktor tarafından kontrol edilip uygun kremler ve  ilaçlar kullanılarak kişinin rahatlaması sağlanır.

Başlıca dermatit çeşitleri

Alerjik (atopik) dermatit; dermatitler içinde en fazla rastlanan türüdür. Alerjiyi yapan etken ya dışarıdan deriye temas ile alınan gıdalarla meydana gelir yada sindirim sistemi veya solunum sistemi yoluyla alınıp oluşur. Sindirin ve solunum sistemi ile oluşan alerji gerçek alerjidir, be durumda kan yoluyla alerjiye karşı antikor oluşur. Alerjik dermatitte kaşıntılı, kabartılı, kızarık deri döküntüleri olur. Vücudun en fazla saçlı deri, yüz, el ve ayak kısımlarında görülür.

Temas dermatiti; deriye sürekli temas eden ve alerjiye neden olan bir durum söz konusudur. Genel olarak kasık bölgesi, eller ve ayaklarda fazlaca görülür. Öncelikle cilde temas edip alerji oluşturan neden ortadan kaldırılmalıdır.

Varisli dermatit; orta yaş ve üzeri kişilerde daha çok görülür. Bu kişilerde bacak damarları genişler ve varisler oluşur. Hastalıktan etkilenen bölgeler ayak bilekleri ve etrafı dır. Hemen tedavi edilmezse yaralar açılıp ülserler meydana gelebilir ve bu yaralar çok zor kapanır.

El dermatiti; sadece ellerde görülen dermatitlerdir. Aşırı titiz kişilerde devamlı el yıkama alışkanlığına bağlı olarak daha fazla görülür. kimyasal çözücüler,asitler, ıslak mendiller, meslekleri gereği temas edilen boyalar, deterjanlar ve sabunların neden olduğu düşünülmektedir.

Numuluer dermatit; dernatitin bu çeşidinde madeni para şeklinde kızarık ve tahriş olan görüntü vardır. Mantar enfeksiyonları yüzünden oluşa bildiği düşünüldüğü için iç çamaşırları sık değiştirilmeli ve bölge nemlendirilmelidir. 

Asteatotik dermatit; kuruluk dermatiti de denir. Kış aylarında daha fazla görülür. Daha çok kurumuş, nemsiz deride ortaya çıkar. Yağ tabakasının az olduğu kısımlarda yarıklar, çatlaklar meydana gelerek oluşur. Bunlar ilk bulgular olarak karşımıza çıkar.

Statis dermatit; kan damarlarında genişleme olan damarları zayıf olan kişilerde görülen dermatit çeşitleri arsında yer alır, ağrı yapabilir.

Kronik dermatit; kişinin alışkanlıklarından meydana gelebilir örneğin aynı yeri devamlı kaşıyan veya ovalayan kişilerde o bölgenin derisi kalınlaşır ve  rengi koyulaşır. Kasık, bilekler ve boyun arkasında daha fazla görülür.

Seboreik dermatit; vücut direncinin düştüğü durumlarda, stres yaşandığında yada uykusuzluk çekenlerde sık görülür. Diğer dermatitler gibi kuru değildir. Saçlı deride daha çok görülür. Sarı renkli kabuklanmalar şeklinde kendini gösterir.
]]>
Perioral Dermatit https://www.egzama.org/perioral-dermatit.html Sat, 27 Oct 2018 03:13:02 +0000 Perioral dermatit, bu hastalık özellikle kadınlarda görülebilen ağız çevresinin egzamatik görünümlü hastalığıdır. Perioral dermatit çocuklarda da görülebilir.Perioral dermatit nedeni; etken Perioral dermatit, bu hastalık özellikle kadınlarda görülebilen ağız çevresinin egzamatik görünümlü hastalığıdır. Perioral dermatit çocuklarda da görülebilir.

Perioral dermatit nedeni; etkeni ya da nedeni tam olarak bilinmemektedir. Dermetoloğlara göre güneş alerjisi,kalitesiz makyaj malzemeleri,günlük kullanılan kremler, diş macunları ya da yüzü için kullanılan kortizonlu ilaçlar neden olabileceğini belirtmektedirler.

Perioral dermatit belirtileri nelerdir
 • Ağızda yanma hissi
 • Ağız çevresinde kızarıklık
 • Döküntüler
 • İçi su dolu büller
 • Bazen göz, yanak yada alında döküntüler 
 • Kaşıntı şeklindedir
Perioral dermatit tedavisi; tedavi süresi olarak net bilgi olmamakla birlikte aylarca yada yıllarca sürebilir.Tedavi sonrasında tekrarlama göstermez. Herhangi bir test gerek yoktur. Dermatoloğun gözle muayenesinden kolayca tanı koyabilir. Tedavide antibiyotikli oral ilaçlar ve antibiyotikli kremler verilir. Doktorunuzun size uygun gördüğü süre müddetçe kullanılır. Genellikle iki ay süre ile iyileşme görülür.

Perioral dermatit korunmak için neler yapmalıyız
 • Yüzünüze uyguladığınız kremlerin kalitesi önemlidir.
 • Kortizonlu kremler uygun görülmediği sürece kesinlikle kullanmayın.
 • İçinde alerji yapabilecek maddeler bulunduran diş macunları kullanmayın
 • Makyaj malzemelerini mümkünse kullanmayın yada kullanacaksanız kaliteli antialerjik olmayanlar kullanılmalı.
 • Güneş alerjisi için güneş kremi kullanın.
 • Nemlendirici kullanabilirsiniz.
]]>
Seboreik Dermatit İbrahim Saraçoğlu https://www.egzama.org/seboreik-dermatit-ibrahim-saracoglu.html Sat, 27 Oct 2018 15:16:34 +0000 Seboreik dermatit İbrahim Saraçoğlu, Seboreik egzama yaygın bir şekilde rastlanılabilen bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu sağlık sorunu tıbbi olarak seboreik dermatit olarak da isimlendirilmektedir. Sebor Seboreik dermatit İbrahim SaraçoğluSeboreik egzama yaygın bir şekilde rastlanılabilen bir cilt hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Bu sağlık sorunu tıbbi olarak seboreik dermatit olarak da isimlendirilmektedir. Seboreik dermatit İbrahim Saraçoğlu kürünü uygulayacak olan kişiler uygulamaya başlamadan önce mutlaka turşu, domates ve ekşi besinlerden, üzüm tüketmekten uzak durmalıdırlar. Bu uygulama uygulanacak kürden iyi sonuç alabilmek için önerilmektedir.

Seboreik egzama varlığını gösteren belirtiler

Bu egzama türü vücudun yağlı bölgelerinde oluşur. Sıklıkla görüldüğü yer kafa derisidir. Belirtileri diğer cilt sorunlarında olduğu gibi kızarıklık ve kaşıntı olmasıdır. Eğer saç olan deride oluşursa kızarıklık, kaşıntı dışında saçta kepeklenme de görülür. Bu sağlık sorununa yol açan nedenler stres, uyku bozukluğu, aşırı derecede yorgunluk ve tedavisi yapılmayan diğer bazı sağlık sorunlarıdır.

Seboreik dermatit İbrahim Saraçoğlu kürü

1/2 litre kadar suyu çelik bir tencere içinde kaynatın. Su kaynadıktan sonra suyun içine bir  avuç ölçüsü kadar kuru beyaz dut ekleyin. Kaynayan suya eklediğiniz dutlar su 7 dk süresince kısık ateşte kaynamaya bırakılır. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra suyu ateşten alarak soğumaya bırakın. Seboreik dermatit İbrahim Saraçoğlu kürünü ılındıktan sonra egzama olan elinizi suyun içine sokun ve en az 10 dk süresince bekletin. Elinizi çıkardıktan 1 saat sonrasına kadar elinizi yıkamayınız. Daha sonra süre bitince sadece su kullanarak elinizi durulayın. Eğer egzama başka bölgede ise o bölgeye aynı uygulamayı yapabilirsiniz ama her uygulamada dut kürü taze olarak yeniden hazırlanmalıdır. Toplamda haftada 3 sefer bu kür uygulanabilir. Eğer ki 2 hafta uygulayıp sonuç alamazsanız kürü uygulamayı bırakmanız önerilmektedir. Birden fazla egzama türü için faydalı olan bu uygulama için kullanılan dut sadece şeker hastaları tarafından kullanılamaz ve hiçbir olumsuz etkisi de yoktur. Kanında CRP değeri normalin üstünde olanlar için de faydalıdır. Uzman doktorlar seboreik egzamaya tam olarak neyin sebep olduğu konusunda kesin olarak emin değillerdir. Ama her sağlık sorununda olduğu gibi bu hastalıkta da hastanın sağlık geçmişi öyküsü önem taşımaktadır. 

Seboreik egzama varlığını arttıran durumlar 
 • Obezite
 • Hava gibi çevresel etkenler
 • Yeterli olmayan cilt bakımı
 • Yorgunluk
 • Stres
 • Akne gibi diğer cilt sorunları
 • Alkol içeren cilt bakım ürünlerinde kullanılan ierik maddeleri

]]>
Seboreik Dermatit Saç Dökülmesi https://www.egzama.org/seboreik-dermatit-sac-dokulmesi.html Sun, 28 Oct 2018 07:32:49 +0000 Seboreik dermatit saç dökülmesi, özellikle saçlı deride görülen kızarıklık, kaşıntı ve kabuklanma ile kendini belli eden ve erkeklerde daha çok görülen bir egzama türüdür. Daha çok yağlı ciltlerde ve gelişme çağında Seboreik dermatit saç dökülmesi, özellikle saçlı deride görülen kızarıklık, kaşıntı ve kabuklanma ile kendini belli eden ve erkeklerde daha çok görülen bir egzama türüdür. Daha çok yağlı ciltlerde ve gelişme çağında görülen bir rahatsızlıktır. Seboreik dermatit saçlı deride kuruma ve kabuklanma yapması nedeni ile saç dökülmesine sebep olur. Saçlı deride görülen kepekle seboreik dermatit olan saçlı deride görülen kepek farklı yapıdadır. Seboreik dermatitli saçta görülen kepek yağlıdır. Seboreik dermatit saçlı deride görülmesinin yanı sıra kişinin yanaklarında, burun kenarlarında, kulak içlerinde, alın bölgesinde, kaşlarda, kirpiklerde ve göğüs arasında kızarma, pullanma ve kepeklenme şeklinde görülebilmektedir. Bazı durumlarda tüm vücudu kaplayarak şiddetli bir tablo halinde görülebilmektedir. Tanı koymak için saçlı deriden biyopsi örneği alınması teşhisi kolaylaştırır. Ayrıca sedef hastalığıyla benzer özellikler taşıdığından dermotolojik olarak tüm vücut muayenesi fayda sağlar. Seboreik dermatit saç dökülmesi vakalarında kişinin genel olarak psikolojik ve fizyolojik açıdan değerlendirilmesi gereklidir. Seboreik dermatit ciltte kurumaya yol açtığından kıl kökleri zayıflar ve dökülmeye sebep olur. Bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Cilt temizliği seboreik dermatit rahatsızlığında çok önemlidir. Her ne kadar saçlı deride oluşan lezyonlar saç derisinde kuruluk varmış gibi görünüyorsa da cildin aşırı yağlı olmasından dolayı uygun losyon ve temizleyicilerle arındırılmalıdır. Seboreik dermatitin sadece atak zamanları kontrol edilebilir tamamen tedavi etmek uzun yıllar alabilir ve hatta bazen mümkün olamayabilir. Seboreik dermatit hastalığının çok alevlendiği dönemde saçlı deride bakterilerin neden olduğu mantar enfeksiyonu gelişebilir. Bu durum karşısında mantar hastalığına yönelik ilaçlar kullanılmalıdır. 

Seboreik dermatit saç dökülmesi nedenleri:
 • Cildin aşırı yağlı olması
 • Baharatlı, acı
 • Alkol ve sigara
 • Sıkıntı ve stres
 • Yorgunluk
 • Genetik faktörler
 • Uykusuzluk
 • Kozmetikler içerisindeki kimyasallar
Seboreik dermatit saç dökülmesini tedavisi; öncelikle uzman bir dermatolağa başvurulmalıdır. İçeriği bilinmeyen kozmetik ürünleri kullanmamak gereklidir. Ayrıca seboreik dermatit saç dökülmesi için uygulanabilecek tedavi yöntemleri arasında doktorunuzun önereceği bitkisel içerikli şampuan ve losyonları kullanmak tedaviye fayda sağlar. Yine stres faktörlerini ortadan kaldırmak belirtileri azaltabilir. Kişinin kendini tanıması ve belirtilerin ne zaman ortaya çıktığını tespit edip yaşam şartlarını ona göre düzenlemesi sorunun azalmasına yardımcı olur. Dermatoloji uzmanının verdiği antistaminikler ve kaşıntıyı engelleyen ilaçlarla hastada rahatlama sağlanabilir. Ayrıca kortizonlu kremlerde fayda sağlayabilse de seboreik dermatit hastalığının bilinen kesin bir tedavisi yoktur.
]]>
İrritan Kontakt Dermatit https://www.egzama.org/irritan-kontakt-dermatit.html Sun, 28 Oct 2018 17:52:24 +0000 İrritan kontakt dermatit; cilde dışarıdan temas eden bir takım kimyasal maddelerin, cildi tahriş ederek oluşturdukları durumdur. Tahriş oluşturan maddeye uzun süreli maruz kalan derinin, en üstte bulunan tabakasının yapısı bozu İrritan kontakt dermatit; cilde dışarıdan temas eden bir takım kimyasal maddelerin, cildi tahriş ederek oluşturdukları durumdur. Tahriş oluşturan maddeye uzun süreli maruz kalan derinin, en üstte bulunan tabakasının yapısı bozularak yağ miktarını azaltır, su tutma özelliğini bozar. Bu durum engellenmezse, irritan madde daha sonra derinin daha alt tabakalarına geçerek hücrelerde hasar yaratır. Günlük hayatımızda en fazla karşılaştığımız irritan maddeler su ve sabundur. Alerjik işleyişin irritan kontakt dermatitte rolü bulunmamaktadır. 

Tahriş eden maddeye kim dokunursa dokunsun ciltte su dolu kabarcıklar, kızarıklıklar daha sonrasında da kabuklu yaralar oluşur. Çevresel faktörlerin etkili olduğu kadar kişilerin alışkanlıkları da hastalığın gelişmesinde önemli yer tutar. Temas dermatitlerinin %80 irritan kontakt dermatitlerden oluşur, temastan kısa bir süre sonra batma ve kaşınma belirtileri görülebilir. En fazla ellerde, kollarda ve yüzde görülür. Teşhisi kolaydır. 

İrritan kontakt dermatit belirtileri
 • Aşırı kuruluk nedeniyle ciltte meydana gelen çatlamalar
 • Cilt derisinde meydana gelen sertleşme 
 • Kaşınma sonucu açılan yaralar
 • Ciltte oluşan şişlikler.
irritan kontakt dermatit sebepleri
 • Çamaşır suları ve deterjanlar
 • Kimyasal çözücüler
 • Boyalar  
 • Vücuda yapılan dövmeler
İrritan kontakt dermatit tedavisi
 • Önce  dermatite neden olan etken bulunup bir an önce tedbir alınmalıdır.
 • İrritan kontakt dermatite neden olan madde tespit edildikten sonra  cilt üzerindeki kalıntılarını temizlemek amaçlı iyice yıkanmalıdır.
 • Giysilerde pamuklu kumaşlar tercih edilmeli 
 • Doktorun uygun gördüğü kremler, losyonlar ve ilaçlar kullanılabilir.
 • Ayrıca doktorunuzun onayladığı bitkisel içerikli şampuanlar, losyonlar ve vücut temizleme ürünleri kullanılabilir.
]]>
Diaper Dermatit https://www.egzama.org/diaper-dermatit.html Mon, 29 Oct 2018 15:51:40 +0000 Diaper dermatit; Genellikle bebeklerde bezin temas ettiği kısımlarda oluşan döküntü ve hastalık türüdür. Yeni doğan bebeklerde en çok görülen cilt hastalıkları listesinin arasına girmiştir. En çok 9-12 aylık bebeklerde ve Diaper dermatit; Genellikle bebeklerde bezin temas ettiği kısımlarda oluşan döküntü ve hastalık türüdür. Yeni doğan bebeklerde en çok görülen cilt hastalıkları listesinin arasına girmiştir. En çok 9-12 aylık bebeklerde ve ayrıca idrarını ve dışkısını tutamayan yetişkinlerde de görülebilmektedir. 

Diaper dermatitin sebepleri;
 • Sürtünme ve derinin sürekli olarak ıslak kalması derinin doğal koruyucu bariyerini kaldırarak deriye zarar vermekte ve diaper dermatit oluşmasına yol açmaktadır.
 • Bebeklerin altı kuru ve temiz tutulmaması
 • Sık dışkılama yapan bebeklerde
 • Bebeklerde antibiyotik kullanılması
 • Sabunlar, deterjanlar gibi kimyasal maddeler de antiseptiklerin artmasında rol oynamaktadır.
Diaper dermatitin erken safhalarında bebeğin bezinin bağlandığı kısımlarda kızarıklıklar, ödemler görülebilir. Hastalıklar ilerledikçe kızarma alanlarında ülserasyon gelişebilmektedir. Oldukça can yakıcı ve ağrılı bir hastalık türüdür.

Diaper dermatitin tedavisi;
 • Tek kullanımlık ve yüksek emiş gücüne sahip olan bezlerin kullanılması
 • Bez değiştirme sırasında bebeklerin altını temizlemek için ılık su kullanılması. Su yerine ıslak mendil gibi şeylerin kullanılmaması gerekmektedir.
 • Altını yıkadıktan sonra havlu ile kurutmamamız gerekmektedir.
]]>
Atopik Dermatit https://www.egzama.org/atopik-dermatit.html Tue, 30 Oct 2018 04:54:07 +0000 Atopik dermatit, çocukların çoğunda görülebilmektedir. Yani çocukluk döneminin en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Tabi bu durum çocuk içinde aile içinde istenmeyen bir durumdur. Sosyal yönden aileyi e Atopik dermatit, çocukların çoğunda görülebilmektedir. Yani çocukluk döneminin en sık görülen cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Tabi bu durum çocuk içinde aile içinde istenmeyen bir durumdur. Sosyal yönden aileyi etkileyen bir durumdur. Uygun tedavi ile bu durumdan kurtulmak mümkün olabilmektedir. 

Atopik dermatit, ilerleyen zamanlarda oluşabilecek alerjik rahatsızlıkların belirtisinden birisi olabilmektedir. Astım ve alerjik nezle denen hastalığın diğer aşamalarıdır. Ve bu aşamalar alerjik yürüyüş olarak ifade edilmiştir. 

Atopik dermatit belirtileri
 • Yanaklarda kızarıklık,
 • Ciltte kuruluk,
 • Kaşıntı gibi belirtiler göstermektedir.

Atopik dermatit tedavisi
 • Kortizonlu merhemler, kaşıntılı atopik dermatit lezyonları için kullanılır. Banyodan hemen sonra 5 dk. içerisinde uygulanması önerilir.
 • Pimekrolimus merhem, etki olarak kortizonlu merhemler kadar etkili değildir. Ama 2 yaş altında çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Kaşıntı azaltıcı ilaçlarda kullanılabilmektedir. 
Atopik dermatit hastalığı için öneriler
 • Giymemesi gereken kıyafet yünlü ve sıkı kıyafetlerdir. 
 • Nemlendirici kullanılabilir.
 • Hangi gıdaya karşı alerji olduğunuz belirlenmelidir. 
 • Katkı maddesi içeren gıdalar tercih edilmemelidir.
 • Atopik dermatit hastalığı bebekte ise annesi bebeğin alerjisi olduğu gıdayı tüketmemelidir. Çünkü süt yoluyla bebeğin rahatsızlığını tetikler.
 • Banyo esnasında nemlendirici içeren sabunlar tercih edilmelidir.
]]>
Dermatit https://www.egzama.org/dermatit.html Tue, 30 Oct 2018 05:26:42 +0000 Dermatit, denince akla basit şeyler gelmelidir. Uzak farklı terimlere kaçmaya gerek yok. Deride oluşan iltihap ve bu iltihap ile gelen döküntüler dermatit olarak bilinir. Halk arasında her ne kadar egzama olarak bilinse de, her Dermatit, denince akla basit şeyler gelmelidir. Uzak farklı terimlere kaçmaya gerek yok. Deride oluşan iltihap ve bu iltihap ile gelen döküntüler dermatit olarak bilinir. Halk arasında her ne kadar egzama olarak bilinse de, her döküntü egzama değildir. Öyleyse oluşacak cilt kanseri, ciltte kızarıklık, sebire ve sedef dermatit olarak akla gelebilir. Görüntü olarak kızarma, kaşıntı, boşluk boşluk kabarcıklar oluşturur. 

Tanı; çeşitli testler sonucu ortaya çıkar. Mantar ve apofik kanda oluşan reaksiyon partikülleri sonucu belli olur. Her kaşıntı dermatit değildir unutmayalım. Bunun için akla gelecek ilk yöntem hastanede test uygulamak olmalı.
Pullu deri, kızarıklık, kaşınma, kabarcıklar ve yağ bezeleri görüldüğünde akla dermatit gelmelidir. Bu hastalık daha çok kronik bir hastalıktır. Şimdi bu hastalığın çeşitlerine bir göz atalım.

Dermatit Çeşitleri;
 • Alerjik Dermatit; bol kaşıntı ile baş gösteren aşırı duyarlılık antikorları içerir.
 • Tahriş Eden Dermatit; özellikle bayanlarda görülür. Nedeni ise haddinden fazla deterjan ve kimyasal madde ile ile haşır neşir olan insanlarda belirtisinin fazla olması. Kuruluk verdiği için özellikle astım oluşabilir
 • Apofik Dermatit; alerji durumu gösteren bir dermatit çeşididir. Vücudun belli bölgelerinde başlayan amansız bir kaşıntıya neden olur. 
 • Statis Dermatit; bu daha çok ayak altlarında ve ayak bileklerinde görülür. 
 • Diaper Dermatit; daha çok bebeklerde görülür. Altını dolduran bebekte zamanla ıslaklık vere vere kızarıklık ve popo da pul pul deri döküntüsü oluşur. Bu da diaper dermatit belirtisidir.
 • Dishidrotik Dermatit; doğum sonraları derin çukurlar oluşturan bir​dermatit türüdür. Ayak el kızarıklığı ve avuç içi kaşınma da diğer belirtileri arasındadır.
 • Nummu Dermatit; daha çok kepek oluşturur ve kafa derisine yönelik bir durumdur. Sararma şeklinde kafada görülür. Bu yüzden bilmediğiniz sabun ve şampuanı  başınıza kesinlikle temas etmeyin.
 • Lihcmen Dermatit; çok pis kaşıntı veren, uzun vadede birikmiş kepek kalıntısı baş gösterebilir.
 • Kontakt Dermatit; her insan da görülebilir. Temas sonucu görülüyor, bilmediğimiz saç boyaları ve kremler ile daha sık karşımıza çıkabilir. Temas ettiği yüzeyde kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanma görülür.
 • Seboreik Dermatit; çok fazla yağlı ciltlerde görülür. Göğüs, kulak arkaları, yüz çevresi gibi yağ bezelerinin belirgin olduğu yerlerde özellikle görülür.
Tedavisi;

Kaşıntıya dayalı bir hastalık olduğu için önceliğimiz kaşıntı kesmek olacaktır. Bir çok dermatit çeşitleri vardır. Oluşan dermatitin şekli ve çeşidi mutlaka doktor ortamında öğrenilmelidir. Dermatit hastalarının aşırı sıcak, soğuk, nemli ya da kuru havalara maruz kalmaları da bir etkendir. Özellikle kaşıntı veren yünlü giysiler giyilmemeli ve deri aşırı derecede yıkanmaması doğru bir yol olacaktır. Banyo yapıldıktan sonra, nemlendirici kremler ile vücudun her yanı nemlendirilmelidir.

Hastalar bütün yöntemlerden önce bu durumu kafada bitirmelidir. Psikolojik tedavi her şeyden önce gelir. Bunun yanı sıra cildiye ya da dermatoloji uzmanlarından yardım almalıyız. Alerjinin sık görüldüğü yerler kaşınma olmasına  rağmen etki gösterilmemesi lazım. Her hastalığın başı stres olduğu için kesinlikle hastalar stresten uzak durmalıdır. Çamaşır olarak mutlaka pamuklu, deriyi tahriş etmeyen, yumuşak tutan kumaşlar tercih edilmelidir. Vücut sıcaklığına önem vermeli, oda sıcaklığı 20 °C yi geçmemelidir.

Saymış olduğumuz bu kriterlere dikkat edildiği takdirde dermatit hastalığı son bulabilir ya da etkisini azaltabilir. Bilmediğiniz yöntemleri uygulamayı bırakın. İyileşme yerine daha kötü bir hale gelebilirsiniz. İlaç tedavileri mutlaka uman doktor gözetiminde olmalıdır. Bizlerde buna dikkat edip bu hastalıktan kurtulmaya bakmalıyız.
]]>
Bebeklerde Atopik Dermatit https://www.egzama.org/bebeklerde-atopik-dermatit.html Wed, 31 Oct 2018 01:28:50 +0000 Bebeklerde Atopik Dermatit, en sik görülen hastalıklardan birisidir. Kısaca yüz çocuktan yirmisinde görülebilmektedir. Bu hastalığın en kötü yönü ise ilerde astım, nezle gibi durumların görülmesine neden olur. Oldukça uzun Bebeklerde Atopik Dermatit, en sik görülen hastalıklardan birisidir. Kısaca yüz çocuktan yirmisinde görülebilmektedir. Bu hastalığın en kötü yönü ise ilerde astım, nezle gibi durumların görülmesine neden olur. Oldukça uzun süreli gözlemlenen ve sürekli tekrarlama gösteren bir deri hastalığı olmaktadır. Bebeklerde atopik dermatit ilk olarak kendini yanaklarda kızarıklık ile gösterir. Bunu ise anlamak biraz zaman alır çünkü çoğu kişi fazla öpmekten olduğunu düşünerek geçmesini bekler. Genellikle günü gününü tutmaz yani bir gün azalıp bir gün çoğalabilir. Bebek büyüdükçe görülme sıklığı ve ilerlemesi artar. Sadece yanak ile başlayarak kol, çene, boyun, bacak vb yerlere kadar ulaşabilir. İlerleyen bu hastalıkta döküntüler ve kaşıntılar da eklenince bebeklerde huzursuzluk yaşanır. Dermatit bazen genetik olabilmektedir bu nedenle bebekte hem huzursuzluk hem de vücudunun bazı bölgelerinde giderek artan kaşıntılı, döküntülü kızarıklıklar şüphelenmesi gereken durumlardır. Belirtiler ile ilk yapılması gereken durum bebeği uzman bir doktora götürerek muayene ettirmektir. Muayene genellikle şüpheler sonrasında bazı testler ile yapılmaktadır. Testlerin yapılabilmesi için herhangi bir yaş sınırı olmamaktadır. Atopik dermatitin oluşmasının en önemli durumu ise vücutta gözlemlenen aşırı kuruluk olmasıdır.

Bebeklerde atopik dermatit tedavisi nasıl sağlanır

Bebeklerde atopik dermatit tedavisi için ilk olarak koruyucu önlemler alınmalıdır. Yani bu hastalığı yaşayan bebeğin cildi normalden çok kuru olmaktadır. Cildin kuru olması ise hem hastalığın hem de belirtilerinin artmasına neden olur. Bundan dolayı sürekli olarak bebeğin cildi nemli tutulmaya çalışılmalıdır. Ancak bebekte eğer bu hastalık yaşanıyor ise normal deterjan ve sabunlar dan uzak tutulmalıdır. Herhangi bir yiyecek sonrasında artış gözlemlenir ise o yiyecek tüketilmemelidir. Herhangi bir kirli ortamdan kaynaklı ise bulunduğu ortamın daha hijyen olmasına özen gösterilmelidir. Sürekli kaşıntıdan huzursuzlanır ise ılık su ile bol bol duş aldırılmalıdır. Ancak bu sırada sabunun katkılı olmamasına dikkat edilmelidir. Banyo sonrasında cildi yumuşak bir havlu yardımı ile kurulayarak hemen nemlendirmek gerekmektedir. Deride herhangi bir kanama yaşanmaması için pamuklu, yumuşak kıyafetler tercih edilmelidir. Kullanılan deterjana dikkat edilmeli ve katkısız olması gereklidir. Doktorun gerek duyması ile ilaç tedavilerine başlanabilir. Bu ilaçlar genellikle kaşıntı önleyici olan damla yada şuruplar olabilir. Kaşıntı bu hastalıkta en dikkat çeken ve mağdur olunan bir durum olduğundan artış görüldüğü zaman doktorun vermiş olduğu ilaçlar kullanılabilir. İlaçların yanı sıra yumuşatmak ve nemlendirmek için verilen kremler kullanılabilir.

Bebeklerde atopik dermatit tedavisinin en doğal yöntemi olarak haftada 3 kere banyo yapılması ile gerçekleştirilir. Banyo yapılması sırasında banyo yağları kullanılarak vücudun kuruluğu önlenmiş olur. Doktorun vermiş olduğu nemlendirici kremler her banyo sonrası ve günde 2 defa mutlaka kullanılmalıdır. Bu uygulamalar tamamen hastalığı yok etmese de azaltmasına ve çoğalmasına engel olur.
]]>
Egzama Dermatit https://www.egzama.org/egzama-dermatit.html Wed, 31 Oct 2018 23:24:35 +0000 Egzama dermatit, iltihaplı veya kimi zaman alerjik oluşan bir deri hastalığıdır. Egzama diğer adıyla tıpta dermatit olarak ta adlandırılmaktadır. Kendi içinde bir çok çeşitlere ayrılan egzama için yaş sınırı yoktur. Bebe Egzama dermatit, iltihaplı veya kimi zaman alerjik oluşan bir deri hastalığıdır. Egzama diğer adıyla tıpta dermatit olarak ta adlandırılmaktadır. Kendi içinde bir çok çeşitlere ayrılan egzama için yaş sınırı yoktur. Bebeklerden yetişkinlere kadar herkeste görülebilmektedir. Egzama dermatit deride ciddi kaşıntı ve kızarıklığa neden olan bir hastalıktır. Bu yüzden belirtilerinin bir çok kişide ortak olması mümkündür. Bulaşıcı etkisi olmadığı bilinir. Bulunduğu bölgede kırmızı renkte ve döküntülü bir görünüme sahip olmaktadır. 

Egzama dermatit oluştuğu nedene göre çeşitlere ayrılır. Fakat tedavi edilmezse cildin yapısı ve rengi ciddi boyutlarda bozulabilir. Ayrıca egzamayı sürekli kaşımakta mikrop kapılma ihtimali ile durumu daha kötü edebilir. Herhangi bir yaşam tehlikesi yoktur ama kimi vücuttan atılması belli bir yıl bile sürebilir. Günümüzde sık rastlanan bu hastalık için gerekli ilaçlarla tedavi mümkün olabilmektedir. Durumun önüne geçilebilir. Bunun için erken müdahale ve doğru teşhis önemlidir. Kişi kendinde böyle bir belirti görür yada şüphe duyarsa direk olarak bir dermatoloji uzmanına muayene olması gerekir. Doktor muayenesinde bakarak anlayabileceği bu hastalığa bazı karışımlar sürer ve ilaç tedavisi başlatır. Fakat durumun ciddiyetini ve nedenini anlamak için kan tetkiki istenmektedir. Kandan bakılan bazı değerlerle durumun alerjik olup olmadığını anlamak mümkündür.

Egzama dermatit nedenleri nelerdir
 • Astım ve nezle hastalığı,
 • Kozmetik ürünler, sabun veya bazı kremler,
 • Psikolojik nedenler,
 • Stres ve diğer yaşamsal problemler,
 • Zehirli sarmaşık,
 • Kaşıntı,
 • Genetik neden 
 • Aşırı yağlı ciltte egzama dermatit oluşumuna neden olan etkenler arasında yer alır.
]]>
Seboreik Dermatit Şampuan https://www.egzama.org/seboreik-dermatit-sampuan.html Thu, 01 Nov 2018 16:04:39 +0000 Seboreik Dermatit Şampuan: Oldukça yaygın görülen bir cilt hastalığı olan seboreik dermatit bir cilt iltihaplanması durumudur. Kronik ve tekrarlayıcı olan bu hastalık en çokta yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde görül Seboreik Dermatit Şampuan: Oldukça yaygın görülen bir cilt hastalığı olan seboreik dermatit bir cilt iltihaplanması durumudur. Kronik ve tekrarlayıcı olan bu hastalık en çokta yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerde görülür. Bilinenin aksine seboreik dermatit bulaşıcı değildir. Yağlı hücrelerin daha fazla bulunduğu saçlı derisi ve yüz bölgesinde daha yaygın olarak görülür. Kadınlara göre erkekler de daha fazla ortaya çıkan bu rahatsızlık saç derisinde kızarıklık, kaşıntı, yanma ve kepeklenme gibi birtakım problemlere neden olabileceği için oldukça sinir bozucu olabilir. Nedeni tam olarak bilinemeyen ancak mevsim değişikliği, aşırı stres ve yorgunluk gibi durumlarda tetiklediği düşünülen seboreik dermatit durumumda kullanılabilecek bir takım şampuanlar bulunmaktadır. Doktorun uygulayacağı tedaviye ek olarak kullanabileceğiniz seboreik dermatit şampuanı bir çok kişi tarafından kullanılan ve olumlu sonuçlar alınmış bir tedavi şeklidir. Hiçbir yan etkisi olmayan seboreik dermatit şampuanı ile beraber aynı zamanda saç derisinde görülen bu rahatsızlıkta bir takım ilaçlar da hastaya reçete edilebilir. Saç derisinde kaşıntı, pullanma ve kepeklenmeye iyi gelecek bu şampuan hastalığın kontrol altında tutulmasına büyük bir oranda yardımcı olur. Saç derisinde görülen seboreik dermatit durumunda genellikle doktor tarafından tavsiye edilen bu şampuanların içeriğini genellikle çinko spiritual, salisilik asit, ketokonazol, katranlı sabun, selenyum sülfür ve siklopiroks gibi bileşenler yer alır.

Seboreik dermatit şampuan nasıl kullanılır, içerisinde bu hastalık için faydalı bileşenler içeren bu şampuandan etkili sonuç alınabilmesi için 1 ay boyunca şampuanın saç derisine uygulanmasında fayda vardır. Haftada 2 defa kullanılması önerilen seboreik dermatit şampuanı belirtilerin azalma durumuna göre daha uzun sürede kullanılabilir.

Seboreik dermatit şampuanın saç derisine etkisi, bir çok kişinin bu rahatsızlık durumunda kulaktan duyma tedavilerde kullandığı kükürtlü sabunlar ve birtakım karışımlar saçın yıpranması ve sertleşmesi ile beraber saç derisinde hiçbir fayda göstermez. Ancak seboreik dermatit şampuan içerisinde bulunan hastalığın belirtilerinin azaltma etkisine sahip olan bileşenler sayesinde kaşıntının azalmasına yardımcı olur. Normal şampuanlar gibi saçlara uygulandıktan sonra durulanan bu şampuanı cilt sağlığa önem veren kişilerin gönül rahatlığıyla kullanabilir. 

Seboreik dermatit şampuanı olarak piyasada birçok organik şampuan bulunmaktadır. Marketten alacağınız ürünler yerine organik şampuanların tercih edilmesi belirtilerinin azalmasında daha etkili olacaktır. Bu rahatsızlıkta en çokta ducray adı ile satılan seboreik dermatit şampuanı kullanılmaktadır. Eczanelerde satılan bu şampuan ile beraber doktorun reçete edeceği clinical strength şampuanı da oldukça güçlü bir formüle sahip olması sayesinde seboreik dermatitten kaynaklanan belirtileri büyük bir oranda azaltır.
]]>
Bebeklerde Dermatit https://www.egzama.org/bebeklerde-dermatit.html Fri, 02 Nov 2018 05:32:33 +0000 Bebeklerde Dermatit, Hassas bir vücut yapısına sahip olan bebeklerin cilt dokularında birtakım nedenlerden ötürü oluşan bir hastalıktır. Kaynağını enfeksiyondan alan bu rahatsızlık bölgesel olabildiği gibi tüm alana yayılma Bebeklerde Dermatit, Hassas bir vücut yapısına sahip olan bebeklerin cilt dokularında birtakım nedenlerden ötürü oluşan bir hastalıktır. Kaynağını enfeksiyondan alan bu rahatsızlık bölgesel olabildiği gibi tüm alana yayılma imkanı da bulabilir. Böyle bir sağlık problemi geçici veya kalıcı olabilmektedir. Söz konusu bebeklerde dermatit belirli aralıklarla etkisini gösterip zaman zaman ortadan kalkabilir. Tekrarlama eğilimi olan bu hastalık ile birlikte deride kızarıklık, kabarcık oluşumu, kaşıntı, pullanma ve ağrı hissi meydana gelebilir. Derideki lekeli yapılar iltihaplı ve kanlı olabilir. Bu alanların aşırı düzeyde kaşınması sonucu doku deformasyonu olur. Rahatsızlığın devam ettiği dönemlerde cilt dokusunda kalınlaşma, deri soyulması ve cilt renginin koyu bir hale dönüşmesi kaçınılmazdır. Yeni doğan bebeklerde ilk günlerde dermatit probleminin oluşması olumsuz hava koşullarının varlığından kaynaklanır. Özellikle mikrobik ortamlardaki havanın cilde temas etmesi bebeklerde dermatit sorununun oluşmasına sebebiyet verir.

Deri hastalıkları içerisinde yer alan dermatit problemi bebeklerin huzursuz olmasına ve devamlı ağlamasına neden olur. Hal böyle olunca uykusuzluk problemi ortaya çıkar. Bu durum annenin stres ve üzüntü yaşamasına kaynaklık eder. Gittikçe artmakta olan bir rahatsızlık kapsamında değerlendirilen bahse konu olan bebeklerde dermatit sorunu kalıcı doku tahrişine neden olabilir. Böyle bir sağlık problemi ile karşılaşmamak adına en kısa sürede doktora başvuru yapılması gerekir. Bebeklerde dermatit unsurunun en çok rahatsız edici belirtisi olan kaşıntı hissi hücre dokularının hasar görmesine zemin hazırlar. Yüz bölgesinde, boyun ve saçlı deride sıklıkla rastlanan bu olumsuz durumun ortadan kaldırılması için yanlış uygulamalardan kaçınılması gerekir.

Bebeklerde Dermatit Tedavisi

Yumuşak cilt dokusuna sahip bebekler dış çevre etkenlerinden kaynaklanan her türlü enfeksiyon türü dermatit sorununun oluşmasına sebep olur. Böyle bir olumsuz durum söz konusu olduğunda ve belirtiler ortaya çıktığında cilt uzmanına gidip muayenenin gerçekleştirilmesi tedaviye yönelik önem teşkil eder. Herhangi bir cerrahi operasyona gerek kalmadan hekimin önerdiği kremlerin düzenli ve az miktarda bebek cildine kullanılmasıyla birlikte dermatit sorununun tedavisi kısa sürede olumlu yanıt verir. Ancak krem kullanımında dikkat edilmesi gereken husus kremin sürüldüğü deri yüzeyinin dezenfekte edilmesi ve ince bir tabaka halinde krem kullanımının sağlanmasıdır. Bununla birlikte bebeklerde dermatit tedavisinin hız kazanması için bebeğin sıklıkla banyo yaptırılması ve kıyafetlerinin günlük olarak değiştirilmesi önemlidir. Ayrıca anne sütü desteğinin de devam ettirilmesi vücuttaki zararlı bakterilerin atılmasına kaynaklık edeceğinden beslenme faktörününde önemsenmesi gerekir.
]]>
Yağlı Egzama https://www.egzama.org/yagli-egzama.html Fri, 02 Nov 2018 07:53:37 +0000 Yağlı egzama, Derinin iltihabı bir cevabı olarak kabul edilen ve hastopatik klinik bir olgudur. Egzama çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir ancak egzamanın birkaç klinik tipi bulunmakta olup bunlar kişinin gelişi Yağlı egzama, Derinin iltihabı bir cevabı olarak kabul edilen ve hastopatik klinik bir olgudur. Egzama çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir ancak egzamanın birkaç klinik tipi bulunmakta olup bunlar kişinin gelişimine göre üç farklı evre ile açıklanmaktadır. Bunlar bebeklik, çocukluk ve genç yani erişkin,dönem olarak üç bölüme ayrılırlar. Tüm egzama vakalarının %60'ında insanlar doğduktan sonra bir yıl içerisinde ortaya çıkar ve bu vakaların %45'inde kaşıntı, kızarıklık,ve yanakta, alında ve saçlı deriden başlayıp bütün vücuda yayılan küçük şişlikler ile kendini gösterir. Çocukluk döneminde ise ödem kızarıklık ve su kesecikleri şeklinde kendini belli eder. Erişkin dönemlerinde ise başta saç derisi olmak üzere tüm yağlı cilt bölgelerinde kaşıntı kızarıklık kabarcık ve su kesecikleri ile kendini belli eder.

Yağlı Egzamanın Belirtileri

Yağlı egzama hastalığı bulaşıcı değildir fakat yağlı egzamaların hafif ilerlemiş ve şiddetli olarak üç kasıtlı vakaya ayrılmıştır.Bu vakalarda hafif olanında tek belirti yağlı cildin kepek üretmesidir.Bu durum en çok yağlı saçlarda görülür ayrıca az miktarda kaşıntı da yapabilir ve ciltte hafif pullanma görülebilir.Genelde beyaz tenli kişilerde görülme ve tekrarlama riski daha fazladır.Yağlı egzamanın belirtileri kişiye göre farklılık gösterebilir ama genellikte kişiler kepeklenme,deride kırmızılık, ıslaklık hissi ciltte kabarıklıklar ve düzensizlik gibi şikayetlerle doktora başvururlar.

Yağlı Egzamanın Görüldüğü Bölgeler Ve Nedenleri

Yağlı egzamanın en sık görüldüğü yerler kıvrılma alanları saçlı deri baş göz kapakları kaşlar göbek deliği,koltuk altı, kulak girintisi,kadınlarda göğüs altları, kasıkta ve ensede görülebilirler.Yağlı egzamanın en sık görülme nedenlerinden biri mantardır bazı kaynaklara göre alerjik bünyelerde kimi yiyeceklerden kaynaklandığı belirtilmiştir.Bunlardan bazıları şunlardır;domates,ekmek,beyaz üzüm,baharat çeşitleri,portakal suyu,turşu ve turşu suyu ayrıca kuaförde kullanılan kimyasal saç ürünlerinden kaynaklandığı söylenmektedir.

Yağlı Egzamanın Tedavi Yöntemleri

Yağlı egzamaya sebep olabilecek mantarlar için kullanılabilen bazı tür şampuanlar kullanılmaktadır.Bazı tedavi yöntemlerinde doku reaksiyonlarını azaltıcı ürün kullanımı ile birlikte bitkisel kortizon dermotoloji ürünler ve uygun solüsyonlar ve mantarları öldürücü ilaçlar kullanılmaktadır.Ayrıca şampuan olarak cilimbazol içeren ve seboreik dermaitin denen şampuan çeşitleri bu rahatsızlığın tekrarlamasını engellemektedir. Solüsyonlar arasında en etkili olan ve yan etkisi olmayan madde TTO'dur. Bu maddeyi içeren solüsyonlar %100 başarı sağlanmıştır. Netice olarak yağlı egzama sorunlarınız varsa kişinin bundan kurtulacağına inanması gerekir ve doğru tedavi yöntemi uygulanmasıdır. Yukarıda bahsi geçen şampuanları haftada en az 2-3 kez kullanmanız yeterli olacaktır. Doğal bir yöntem olarak şunu belirtelim yağlı egzama bir karaciğer rahatsızlığı olarak da bilinir bu yüzden karaciğerdeki yağlanmayı  yok etmek gerekir. Bun uda ancak unlu gıdalardan ve şeker içeren yiyeceklerden uzak durmakla sağlanabilir. Egzamadaki kabuklanmayı gidermek için bir parça pamuğa zeytinyağı dökülerek masaj yapılmalıdır. Antihistamin gibi bazı kaşıntı kremleri denenebilir. Son olarak egzamaların ve bütün hastalıkların baş düşmanı olan stresten uzak durmak gerekir.
]]>
Kuru Egzama https://www.egzama.org/kuru-egzama.html Fri, 02 Nov 2018 18:10:36 +0000 Kuru Egzama, derinin dış tabakasında, kuru, pul pul dökülen bir cilt yapısı, yer yer çatlak oluşumlar, küçük kabartılar şeklinde görülen bir cilt hastalığıdır. Kuru egzama adından da anlaşılacağı üzere ciltte ku Kuru Egzama, derinin dış tabakasında, kuru, pul pul dökülen bir cilt yapısı, yer yer çatlak oluşumlar, küçük kabartılar şeklinde görülen bir cilt hastalığıdır. Kuru egzama adından da anlaşılacağı üzere ciltte kuru ve kalınlaşmış bir tabaka oluşturmaktadır. Özellikle kış aylarında, soğuk havalarda daha da sık görülmektedir. Çocuklarda da, yetişkinlerde de görülen bir cilt hastalığı olan kuru egzamanın doğru teşhis ve uygun bir tedavi ile iyileştirilmesi mümkün olmaktadır.

Kuru Egzama Sebepleri

Kuru egzamanın oluşum sebepleri birbirinden farklı durumlarla ilgili olabilmektedir. Genetik yatkınlık bu hastalığın görülme sebeplerinden bir tanesidir. Çevresel faktörlerden; çeşitli kimyasallar içeren kozmetik ürünlerinin kullanılması, temizlik ürünlerinin bilinçsiz ve sürekli kullanımı, aşırı sıcak veya soğuk suyla temas, terlemeyle ilgili durumlar veya alerjik yatkınlıklar da kuru egzama sebepleri arasında gösterilebilmektedir. Cildin aşırı derecede tahrişe maruz kalması, stres gibi faktörlerde etken sebeplerden olmaktadır. Yaşanılan yerdeki nem oranı veya kirli havayı da cilt hastalıklarını etkileyen etmenler arasında saymak mümkündür. 

Kuru Egzama Tedavisi

Kuru egzamanın tedavisi için; öncelikle bu konunun uzmanı olan bir dermatoloğa muayene olunmalıdır. Doğru teşhisin konulmasından sonra doktorunuz, kaşıntıyı ve rahatsızlıkları azaltacak, jeller, spreyler, kremler veya ilaç tedavileri önerebilmektedir. Düzenli kullanım ile bu tür krem ve ilaçların çok kısa zamanda fayda verdiği görülmektedir. Tedavi aşamasında yardımcı olabilecek en önemli unsur; çeşitli tetkik veya hastanın öyküsü ile sebebin ne olduğunun bulunmasıdır. Hastalığa sebebiyet veren durum her ne ise sonraki aşamada dikkatli davranılması kuru egzamanın tekrar etmemesi açısından önem arz etmektedir. Özellikle, çok sıcak banyo suyundan kaçınılmalı, stresten uzak durulmaya çalışılmalıdır. Tedavi sürecinde beslenmeyle ilgili çeşitli öneriler ile doktorumuz bazı gıdaları kısıtlayabilir.  Kuru egzamayı önlemek için; dermatoloğunuzdan uygun koruyucu ve nemlendirici özellikte bir krem isteyebilirsiniz. Kimyasal temizlik maddelerine, uygun olmayan kozmetik ürünlerine, el sıvı sabunlarına ve cildinizle ilgili kullandığınız her ürüne dikkat etmenizi öneririz. Bununla birlikte; giydiğimiz giysiler, iç çamaşırlar da kaliteli bir yapıda oluşturulmuş olmalı. Giysilerle ilgili de bir cilt uzmanından görüş almamız fayda sağlayacaktır. 
]]>
Egzama Kremi https://www.egzama.org/egzama-kremi.html Sat, 03 Nov 2018 09:14:24 +0000 Egzama kremi, ciltte kızarıklık, kabuklaşma ve kaşıntıya yol açan ciddi bir cilt problemidir. Egzama genellikle kronik olarak seyreder ve genetik olduğu düşünülür. Egzama problemine maruz kalan kişilerin ilk olarak Egzama kremi, ciltte kızarıklık, kabuklaşma ve kaşıntıya yol açan ciddi bir cilt problemidir. Egzama genellikle kronik olarak seyreder ve genetik olduğu düşünülür. Egzama problemine maruz kalan kişilerin ilk olarak bir cilt uzmanına başvurması gerekir. Çoğu kişi doktora başvursa da egzamadan kurtulamadığından yakınır. Egzama kısa sürede ve tamamen iyileşebilen bir rahatsızlık değildir. Tedavi süreci oldukça uzundur. Egzamanın tek bir tedaviyle iyileştirilmesi günümüzde mümkün değildir. Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen egzama zamanla kendiliğinden geçebilir. Ancak bazı durumlarda yetişkinlik sürecine kadar devam ederek devamlılığını koruyabilir. Egzama için doktora başvurulduğunda doktor egzama çeşidini belirlemek için bazı tetkikler uygular. Çeşidine göre uygun tedavi seçeneklerine başlanır. Doktorun reçete ettiği ilaçların dozunda ve düzenli kullanımı tedavi aşamasında oldukça önemlidir. Eğer uygulanan tedavide başarı elde edilemezse yeni bir tedaviye geçilir. Egzamayı tetikleyen etkenlerin bulunması bu etkenlerin hayattan çıkarılması tedavi için önemli bir ayrıntıdır. Bu şekilde davranış egzamanın alevlenmesini önleyecektir. Egzama bilindiğin aksine bulaşıcı özelliği olan bir rahatsızlık değildir. Genetik bir bağlantının olduğu bilinmektedir. Stres, toz, polen, bazı gıdaların tüketimi egzamayı tetikleyebilir.

Egzama kremi çeşitleri

Egzama kremi, hastalığa maruz kalan alanların kurumasına izin vermeyerek cildin nemli kalmasını sağlar. Cilt tipine ve egzama türüne göre krem kullanımı önemlidir. Yan etkilerden korunmak adına doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

Bitkisel egzama kremleri: Bitkisel kremler yan etki oluşturmadığı için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Papatya özleri, meyan kökü, yulaf gibi bitkiler içeren kremler banyodan sonra kullanılmalıdır. Egzama tedavisi için bu kremlerden yararlanılabilir.

Steroidler: Uygun şekilde kullanımı yapılan kremler sayesinde egzamayla baş edilebilir. Ataklar başladığında kullanım için uygundur. Krem nedeniyle duyarlılık gibi bir his oluşursa krem kullanımı kesilmeli ve değişiklik için doktora başvurulmalıdır.

Kortizonlu kremler: Ciltte oluşan kaşıntı ve kuruluğu gidermek için kullanılır. Banyo yapıldıktan sonra kullanılması gerekir. Kortizonlu kremler gün içinde 3 defa kullanılabilir. Cildi yumuşatıcı etkisi vardır. Eğer egzama ağır seyrediyorsa bu kremlerden yardım alınabilir. Şiddetli dönemlerde yüksek dozda kullanılırken iyileşme sürecinde dozu hafifletilebilir. Egzama iyileştikten sonra ilaç kullanımı kesilmelidir. Kortizonlu egzama kremi farklı çeşitlerde bulunmaktadır. Bu gruplar hastalığın şiddetine bağlı olarak sınıflandırılır.

Pimekrolimus kremler: Kortizonlu egzama kremlerine nazaran etkileri daha azdır. Etkisi hafif olsa da ufak çocuklar için kullanımı uygun değildir.

Kaşıntı kremleri: Kortizon içerikli kremler egzama nedeniyle ortaya çıkan kaşıntılar içinde kullanılabilir.

Yumuşatıcı kremler: Yumuşatıcı kremler cildin yumuşamasını yani nemlenmesini sağlar. Günde iki defa kullanılabilir. Ekstra bir kuruluk söz konusuysa kullanım oranı arttırılabilir.

Immünomodülatör kremler: Kortizon içermeyen krem türlerdir. Egzama tedavisi kontrol altına alınamamışsa ve uzun sürmüşse bu kremlerden yararlanılabilir. Kortizonlu kremlerin yan etkisini gidermek için faydalıdır. Uzun dönem kullanılırsa ciltte kalınlaşmaya sebep olabilen krem günde iki kez kullanılabilir.

İsimlerine göre egzama kremi

Macitefendi aynısefa kremi: Bitkisel olarak elde edilen bir egzama kremidir. Hassas ciltler için uygundur. Kimyasal barındırmadığı için yan etki oluşturma riski çok düşüktür. Kullanımdan önce cildin dezenfekte edilmesi önemlidir.

Ardıç katran özlü krem: Yine bitkisel içerikli bir egzama kremidir. Egzama nedeniyle ciltte oluşan tahriş üzerine uygulanır ve oldukça faydalıdır. Uygulama işl]]> Egzama Hastalığı https://www.egzama.org/egzama-hastaligi.html Sun, 04 Nov 2018 00:24:07 +0000 Egzama Hastalığı: Birçok kişide yaygın olarak ortaya çıkan bir sağlık problemi olan egzamanın altında yatan birçok neden vardır. kişiye vereceği belirtiler bakımından sıkıntı yaratan bu hastalığının birçok türü bul Egzama Hastalığı: Birçok kişide yaygın olarak ortaya çıkan bir sağlık problemi olan egzamanın altında yatan birçok neden vardır. kişiye vereceği belirtiler bakımından sıkıntı yaratan bu hastalığının birçok türü bulunmaktadır. Egzama hastalığı türüne göre en çok el, ayak, yüz, gövdede açıkta kalan yerler, parmak araları ve dirseklerde ortaya çıkar. Tıp dilinde dermatit olarak adlandırılan egzama aynı zamanda çocuklarda da görülebilir. Oldukça problemli bir cilt hastalığı olan egzamanın erken teşhis edilmesi hastalığın tedavisi açısında önemlidir. Egzama hastalığı tam olarak tedavisi bulunmamasına karşılık bir takım ilaçlar ve hastanın alacağı önlemler sayesinde ilerlemesi engellenip ortaya çıkacak belirtileri azaltılabilir. 


Egzama hastalığı belirtileri, belirtiler hastalığın dönemine göre farklılık gösterebilir. Akut dönemde egzama genellikle içi sıvı dolu şişlikler ile beraber kızarıklık ile kendini belli eder. Bu durumda kişi bu bölgeleri sürekli kaşınma ihtiyacı hisseder. Bazı egzama hastalarında ise şişlik ve kepeklenme gibi durum söz konusu değildir. Yalnızca kaşıntı ve deride yanma hissi olabilir. Egzama hastalığını çocukluk döneminde ise kabarcıkların kabuklanması ve kepeklenme gibi belirtiler ile ortaya çıkarken hastalığın kronik döneminde ise, deride oluşan lezyonlar kurur ve kalınlaşarak cildin renginin değişmesine neden olur Aynı zamanda bu dönemde deride çatlama problemi de görülebilir. Ciltte egzamanın bulunduğu bölgeler kaşındığı takdirde enfeksiyon daha da genişleyerek cildin diğer bölümlerine yayılıp kanama ve ağrı gibi durumlarında ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu nedenle egzama hastaları kaşıma konusunda tedbirli davranmalıdır. Çünkü kaşıma durumunda aynı zamanda çatlaklar nedeniyle deriye yerleşen mikroplar hastalığın daha da yayılıp birçok hastalığa da risk faktörü oluşturabilir.

Egzama hastalığı nedenleri, bulaşıcı hastalıklar grubunda yer almayan ancak birçok nedenden dolayı deride oldukça hızlı yayılabilen hastalık olan egzama, çevresel faktörler, genetik faktörler ve egzamanın ortaya çıkmasını tetikleyen birtakım nedenlerden kaynaklanabilir. Cildin parfüm, sabun ve kimyasal içeriye sahip olan deterjanlara devamlı temas halinde olması durumunda cilt derisini hassaslaşması, nikel metali, süt yumurta gibi gıdalar ve birtakım hayvanlardan kaynaklanan bakteri nedeniyle  ortaya çıkan alerjiler egzama hastalığına neden olan çevresel faktörler arasındadır. Aynı zamanda havanın aşırı soğuk ya da  aşırı nemli olması gibi hava koşulları egzama açısından risk faktörüdür. Bununla beraber bağışıklık sisteminin düşük olması, sürekli aşırı stres ve kaygı duyulacak ortamlarda olunması, kadınlarda ortaya çıkacak hormon bozuklukları, aşırı terleme, cildin kuru bir yapıya sahip olması, uzun süre sıcak su ile banyo yapmak, sürekli yün tarzında kıyafetlerin tercih edilmesi ve aşırı sigara içmek gibi durumlarda egzama hastalığını tetikleyen nedenler arasında sayılabilir.

Egzama hastalığı tedavisi, bahsedildiği gibi egzama tamamen iyileşmeyen fakat kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Bu nedenle egzama hastalığında ilk olarak hastanın şikayetlerini azaltmak amaçlanır. Hastaya ilk olarak egzama olan bölgeleri kaşınmaması tavsiye edilir. Bununla beraber pamuklu kıyafetlerin tercih edilmesi olumlu etkiler görülebilir. Hassas cilt yapısına sahip olan kişilerde daha yaygın görülen egzama hastalığı durumunda kişinin cildini tahriş edecek maddelerden uzak durması gerekir. Egzama hastalığının alerji nedeniyle ortaya çıktığı durumlarda öncelikle hastaya neyin alerji yaptığı bulunur ve bu durumdan korunması ile hastalık kontrol altına alınabilir. Egzama hastalığına tedavi etmek için aynı zamanda içinde çinko bileşimleri bulunan kortizonlu merhemler de reçete edilebilir. Bu merhemlerin cilde zarar vermemesi için aşırı miktarda ve uzun dönemde kullanılmaması önerilir. Bununla beraber egzama hastalığından kaynaklanan kaşıntının azalması için antihistaminik merhemler, cildin kuruması ve çatlaması proble]]> Parmakta Egzama https://www.egzama.org/parmakta-egzama.html Sun, 04 Nov 2018 22:28:01 +0000 Parmakta egzama, oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Virüs ve bakterilerin meydana getirmiş olduğu bu hastalık oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Egzama hastalığının çok fazla görüldüğü yerlerden biri ol Parmakta egzama, oluşmasının bir çok nedeni bulunmaktadır. Virüs ve bakterilerin meydana getirmiş olduğu bu hastalık oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Egzama hastalığının çok fazla görüldüğü yerlerden biri olan parmaklar hastalığın meydana geldiği kişi de bir takım psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Eller ve parmaklar gündelik hayatta çok sık kullanıldığı için sürekli göz önündedir. Ve parmaklarda meydana gelen herhangi bir rahatsızlık kişinin stres yapmasına neden olabilmektedir. Hastalığın tedavisi için bir çok yöntem bulunmaktadır. Çoğu kişi tedavi amacıyla bitkilerden yararlanmaktadır. Hastalığın tedavisi için oldukça büyük bir öneme sahip olan bitkilerin her zaman hastalığın tedavisini yapacağını söylemek doğru olmayabilir. Eğer hastalığın nedeni alerjik durumlardan kaynaklanıyor ise bitkilerin kullanımı fayda yerine zararlı olabilir ve alerjinin egzama hastalığını daha da ilerletmesine neden olabilir. Parmakta egzama genellikle yetişkin insanlarda meydana gelmektedir. 

Parmakta egzama nedenleri
 • Özellikle yaz aylarında meydana gelmekte olan bu hastalığın oluşmasına sebep olan faktör sıcaklıktır. Sıcaklığın etkisiyle terleyen eller ve parmaklar virüs ve bakterilerin çoğalmasına neden olmaktadır. Böylelikle parmaklarda egzama oluşumu kolay bir hal alır.
 • Ellerin temiz bir şekilde yıkanmaması ve yıkandıktan sonra iyi bir şekilde kurulanmaması da bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.
 • Temiz olmayan alanlara ellerin temas etmesi ile birlikte Parmaklarda egzama hastalığı oluşumu meydana gelebilmektedir.
 • Ayrıca kimyasal maddeler ile temas edince size bu tür hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.
 • Bunun yanı sıra sabun veya parfüm gibi kimyasal maddelerden meydana gelmiş unsurlara aşırı temasta parmakta egzama hastalığı oluşmasına neden olan faktörler arasındadır.
Parmakta egzama belirtileri
 • Meydana gelmiş olan hastalık el ve parmak bölgesinde deri dökülmelerine neden olur.
 • Hastalığın belirtilerinden biri de parmak bölgesinde şişlik ve kızarıklıklar meydana gelmesidir. Kızarmış olan parmak beraberinde kaşıntılarda oluşturmaktadır.
 • Egzama hastalığının meydana gelmiş olduğu parmak derisinde kararmalar meydana gelir.
 • Ayrıca parmak derisi sürekli olarak kuru bir haldedir.
Parmakta egzama tedavisi
 • Hastalığın tedavisi için öncelikle bir doktor gözetimi altına girilmesi gerekmektedir.
 • Bunun yanı sıra ellerin sürekli olarak temiz kalmasına bol su ile yıkanmasına önem verilmelidir.
 • Kimyasal maddelerden ve çeşitli temizlik ürünlerinde hastalık geçinceye kadar uzak durulmalıdır.
 • Sürekli olarak kullanmak için yanımızda kolonya veya mikrop öldürücü jellerin bulundurulması gereklidir.
 • Parmakta egzama hastalığından kurtulmak için bir diğer unsur da ellerin sürekli olarak nemli kalmasını sağlamaktır.
 •  Eğer hastalık bayanlarda meydana gelmiş ise bulaşıkların el ile yıkanmaması, Eğer bulaşıkları el ile yıkanacak ise kesinlikle eldiven kullanılması gerekmektedir.
 • Parmakta meydana gelen egzama hastalığının tedavisi yapılacak olun tedavi yöntemlerden biri de bitkisel uygulamalardır. Doğada yetişmekte olan bitkiler içerisinde çok güçlü maddeler bulundurmaktadır. Vücutta meydana gelmiş olan her türlü hastalığın tedavisini yapmaya yardımcı olan bitkiler parmakta oluşmuş olan egzamanın da hızlı bir şekilde tedavisini yapmaktadır. Ancak bitkileri tedavi amacı ile kullanmadan önce doktora başvurulmalıdır. 
]]> Egzama Yaraları https://www.egzama.org/egzama-yaralari.html Mon, 05 Nov 2018 05:25:08 +0000 Egzama Yaraları; genellikle psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkabilen egzama yaraları, kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi belirtiler gösteren bir enfeksiyon yarasıdır. Egzama yaralarının bir çok nedeni olup, genellikl Egzama Yaraları; genellikle psikolojik nedenlere bağlı ortaya çıkabilen egzama yaraları, kaşıntı, şişme, kızarıklık gibi belirtiler gösteren bir enfeksiyon yarasıdır. Egzama yaralarının bir çok nedeni olup, genellikle çocukluk dönemindeki bireylerde daha etkili ve sıklıktadır. Genetik faktörlerde önemli yer tutmakta, genellikle kalıtsal egzama yaraları aniden ortaya çıkıp iltihaplanma ile sonuçlanmaktadır.  

Egzama yaralarının çeşitleri;
 • Sinirsel egzama yaraları 
 • Kalıtsal egzama yaraları
 • Alerjik egzama yaraları 
 • Yağlı deri egzama yaraları
 • Direk temas kaynaklı egzama yaraları 
 • Toksik egzama yaraları
Egzama yaraları çeşitlerine saydığımız bu türler, genellikle sıklıkla görülen egzama yaraları olup, en çok sıklıkla görülen ise atopik dermatitis olarak adlandırılan alerjik egzamalar'dır. Alerjik egzamalar genellikle kalıtsal özellikte egzamalar olup, toz, polen, tüy gibi alerji yapıcı faktörlere bağlı olarak da gelişebilmektedir. Egzama yaralarının oluşmasında bir direk etken ise direk temastan kaynaklıdır. Hasta bireylerde dokunma gibi olaylarda bulaşma yaygınlığı göstermektedir. Bu gibi direk temaslardan kaçınılmalı, egzama yarası olan bireylerin kişisel kıyafet ve eşyaları kullanılmamalıdır. Egzama yaralarının oluşmasında bazı viral etki gösteren virüslerde sebep olmaktadır. Bu viral etkili virüsler, özellikle vücut immun sistemin zayıf olduğu, baskılandığı yada başka bir hastalık varlığında kendilerini gösterirler. Vücut direncinin düştüğü durumlarda egzama yaralarının oluşumuna sebep olurlar. Özellikle vücudun sinirsel fonksiyon bozukluğunda, psikolojik bozukluklarda, depresyon, stres hallerinde vücut direnci düşmekte ve vücutta viral bir etken varsa egzama yaraları oluşabilmektedir. Egzama yaralarından korunma yolları günlük iş stresinin azaltılması, depresyon önleyici önlemlerin alınması, egzama yaraları bulunan bireylerden direk temastan kaçınılması, günlük kişisel bakım ve temizliğinin yapılması gibi önlemler ile egzama yaralarından korunabilirsiniz. Egzama yaraları belirtileri gördüğünüz taktirde, yaralar ilerlemeden konusunda uzman cildiye hekiminize muayene olunuz. Egzama yaralarında zaman geçirmemek tedavi sürecini olumlu yönde etkilemektedir.
]]>
Egzama İlaçları https://www.egzama.org/egzama-ilaclari.html Mon, 05 Nov 2018 14:30:45 +0000 Egzama ilaçları; genellikle egzamanın neden olduğu etmene bağlı olarak üretilmiş etkin maddeli ilaçlardır. Egzama ilaçlarının eczanelerde bir çok ticari isimli türleri olup, etken maddeleri genellikle aynı türdedir. Egzama il Egzama ilaçları; genellikle egzamanın neden olduğu etmene bağlı olarak üretilmiş etkin maddeli ilaçlardır. Egzama ilaçlarının eczanelerde bir çok ticari isimli türleri olup, etken maddeleri genellikle aynı türdedir. Egzama ilaç kullanımı, egzama yaralarını oluşturan psikolojik, kalıtsal, direk temas, viral, bakteriyel, toksik, alerjik gibi faktörlere göre yapılmalıdır. Örneğin viral kaynaklı bir egzama yarasına bakteriyel kaynaklı bir egzama ilacı kullanmak sakıncalı ve etkisizdir. Bu durumun iyi bilinmesi, hekimin bazı tetkitleri ile belirlenen egzama türüne göre reçete edilen ilaç kullanımı önemlidir. Bir çok egzama ilacı vardır ve bunlardan bazıları beşeri ve veteriner hekimlikte yaygın kullanılan ilaçlardır.

Yaygın kullanılan egzama ilaçları;
 • Mecitefendi aynısefa merhemi
 • Ardıç katran özlü merhemi
 • Eumovate merhemi
 • Dermovate merhemi
 • Sudocrem
 • Bepanthen plus
 • Advantan merhemi
 • Hipokort
 • Dermatop
 • Ketoral
 • Bazı antibiyotikler 
Egzama ilaçları;

Genellikle hekim reçetesi altında kullanılmalı, muadili gibi türevleri olan bu ilaçların kullanımı rastgele yapılmamalıdır. Egzama yaralarında bu ilaçların kullanımı kesin çözüm getirmemekle birlikte hastalığı tamamen ortadan kaldırmaz. Hastalık aşırı stres ve depresyon hallerinde tekrardan ortaya çıkabilmektedir. Egzama ilaç kullanımı, egzama yaralarının ilerlemesi durdurmak, kaşıntıyı, iltihaplanmayı ve ağrıyı ortadan kaldırmaktadır. Vücut immun sisteminin hastalığı yenmesi süresince egzama ilaçları yaranın daha enfektif bir hal almasını engellemektedir. Egzama ilaçlarından mecitefendi aynısefa merhemi bitkisel özlü bir merhem olup, yara oluşmamış alerjik kaşıntı bulunan egzamalar da krem şeklinde kullanılır. Egzama ilaçlarından ardıç katranı özü merhemi de bitkisel özlü bir ilaç olup, tahriş olan deri bölgelerinde günde iki sefer kullanılması tedavide iyi sonuç verir. Günde dört sefer kullanımı hekim tarafından reçete edilen eumovate merhemi, egzama tedavilerinde iyi sonuç veren egzama ilaçları arasındadır. Egzama ilaçları arasında sıklıkla reçete edilen dermovate merhemi, aşırı kızarıklık ve tahriş durumlarında etkili ilaç olup, kıllanma gibi olumsuz yan etkileri de vardır. Sivilce tedavileri gibi deri problemlerinde de kullanılan bir diğer egzama ilacı da sudocrem merhemi, egzama kızarıklık ve kaşıntı durumunu ortadan kaldırır. Birde etken maddeleri genellikle aynı olan bepanthen plus, advantan, hipokort, dermatop, ketoral gibi egzama ilaçları vardır. Bu saydığımız ilaçlarda egzamanın neden olduğu kaşıntı, sulanma, kızarıklık gibi olumsuz durumları ortadan kaldırmaya yönelik ilaçlardır.       
]]>
Avuç İçi Egzama https://www.egzama.org/avuc-ici-egzama.html Tue, 06 Nov 2018 09:21:28 +0000 Avuç içi egzama, ellerde kaşıntı ve deri döküntüsüyle kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. İnsanların büyük çoğunluğunun yaşadığı bir problem olup, sebebi çoğunlukla çevresel etmenlere dayanmaktadır. Ellerin Avuç içi egzama, ellerde kaşıntı ve deri döküntüsüyle kendini gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. İnsanların büyük çoğunluğunun yaşadığı bir problem olup, sebebi çoğunlukla çevresel etmenlere dayanmaktadır. Ellerin yanı sıra farklı bir çok bölgede oluşabilen egzama, avuç içine yerleştiği takdirde kişinin iş hayatı da başta olmak üzere tüm yaşantısını etkisi altına almaktadır. 

Avuç içi egzaması neden olur

İnsan, doğası gereği elleriyle çalışan; elleriyle kazanan ve hatta enfeksiyon taşıyıcılığını düşünürsek elleriyle hasta olabilen bir varlıktır. Bunu yani enfeksiyon geçişlerini önlemek için aldığımız tedbirler bazen daha da kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Örneğin ellerimizi dezenfekte etmek için kullanmış olduğumuz sabunlar, kıyafetlerimiz ve mutfak ürünlerinde kullandığımız deterjanlar, mikrobiyal temaslardan kaçmak için taktığımız eldivenler avuç içi egzamasına davetiye çıkarabilmektedir. Zaman zamansa güzelleşmek uğruna paralar dökülen kozmetik ürünleri avuç içi egzamasına yeterli sebep olabilmektedir. Bazı insanların cildiyse bu egzama türünü toprakla temasları sebebiyle alabilmektedir. Avuç içinin yani el ayasının bu cilt hastalığına yatkın olma sebebi de, diğer cilt kısımlarına nazaran bu bölgenin daha hassas oluşudur. 

Avuç içi egzaması belirtileri nelerdir
 • Avuç içi derisinin kuru ve döküntülü olması
 • Avuç içinin tatlı ve geçmeyen kaşıntılı olma durumu
 • Kuru deriden sekresyon (salgı) gelmesi
 • Gözle görülür avuç içi çatlakları
 • Kızarıklığa eşlik eden acı ve ağrı
Avuç içi egzaması tedavisi nedir

Diğer bütün cilt hastalıklarında olduğu gibi avuç içi egzamasında da ilk yapılması gereken işlem, egzamaya sebep olabilecek etkenlerin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Ardından cilt uzmanıyla iş birliği içinde yürütülecek tedaviler büyük oranda iyileşme sağlamaktadır. Deri hastalığı olması sebebiyle ilk uygulanan tedavi genellikle topikal merhemlerdir. Kortizol içerikli merhem kullanımı da mevcuttur fakat yoğun advers etkiler sebebiyle pek tercih edilmez. Doktor eşliğinde kullanılan ilaçlar sayesinde üç dört günlük bir sürede iyileşme olmaktadır fakat kaynak tespit edilmemişse hastanın aynı problemle tekrar hastaneye başvurması kaçınılmazdır. 

NOT: Avuç içi egzama şikayeti olan kişilerin ellerini yıkamak için kullandığı sabunların bitkisel içerikli olması bu şikayetleri azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Cilt kremleri veya nemlendirici kullanıyorlarsa bunu vazelinle yapmaları önerilmektedir. Ellerde aksesuar kullanımını en aza indirmek avuç içi egzamasının yayılımını ve gelişimini önlemeye yardımcı olmaktadır. 
]]>
İbrahim Saraçoğlu Egzama https://www.egzama.org/ibrahim-saracoglu-egzama.html Tue, 06 Nov 2018 15:37:50 +0000 İbrahim Saraçoğlu Egzama, Egzama günümüzde hemen hemen çoğu kişide yaşanmakta olan hastalıklardan biri olmaktadır. Bu hastalığın herhangi bir nedeni olmayıp farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Deride kızarıklık, İbrahim Saraçoğlu Egzama, Egzama günümüzde hemen hemen çoğu kişide yaşanmakta olan hastalıklardan biri olmaktadır. Bu hastalığın herhangi bir nedeni olmayıp farklı nedenlerden dolayı meydana gelmektedir. Deride kızarıklık, kaşıntı ve şişme belirtileri ile görülmektedir. Ancak bu hastalığın en çokta oluşmasına ve çoğalmasına psikolojik sorunlar neden olmaktadır. En çokta çocuklarda yaygın olan bu hastalık korunmak ve hijyen istemektedir. Bu kadar yaygın olmasına rağmen egzama hastalığının tıp da hala sebepleri ve kesin bir tedavisiyle ilgili net bir bilgi verilmemektedir. Egzamanın genellikle kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Ancak bu hastalığın yaşanması durumunda belirtiler ortak şekilde görünmektedir. Bu yüzden hastalığın belirtilerini iyi bilmek ve erken teşhis ile tedaviler uygulanarak başarılı olunabilmektedir. Ancak bazı uygulamalar ile kişiler egzamayı hafifletebilir. İbrahim saraçoğlu egzama için farklı bitkisel tedaviler uygulanmasında oldukça fayda olduğunu ve ilaçlara gerek kalmadan hafifletilebileceğini bildirmiştir.

İbrahim Saraçoğlu egzama için neler tavsiye etmektedir

İbrahim saraçoğlu egzama tedavisi olarak beyaz dut kurusu kürü ve evde yapılan elma sirkesi için oldukça fayda sağladığını bildirmiştir. Ayrıca hiçbir yan etkisi olmamaktadır ve kişilere zarar vermeyen bir uygulamadır. Örneğin ibrahim saraçoğlu egzama için tavsiye ettiği beyaz dut kurusunun yapılışı ve uygulanışını oldukça basit ve pratik bir şekilde anlatmıştır. 

Egzema için beyaz dut kurusu kürünün uygulanışı:

İlk yapılması gereken yarım litre suyu bir tencereye koyalım ve kaynatalım. Kaynadıktan sonra içine bir avuç beyaz dut kurusu eklenir ve 10 dakika hafif ateşte kaynatılır. Hazırlanan kürün sıra geldi uygulamasına. İşlemi tamamlanan kürün biraz soğuması beklenir hafif soğuyan kür egzamalı bölgeye sürülür. En az kür 10 dakika boyunca egzama olan yerin üzerinde bekletilmelidir ve bir saat boyunca egzamalı bölge yıkanmalıdır. Bir saatin sonunda sadece su ile durulanmalıdır. Bu uygulamayı Prof. Dr İbrahim saraçoğlu haftada 3 defa uygulanmasını tavsiye etmektedir. Ancak bu uygulama sonrasında 2 haftada sonuç alınmaz ise kürü uygulamayı bırakabilirsiniz. Birde bunun yanı sıra elma sirkesi uygulaması ile egzama belirtilerine dur demenin vakti geldi bile. Ancak evde yapılan doğal elma sirkeleri egzama giderilmesinde oldukça etkilidir. Örneğin evde elma sirkesi yaparak şampuan yada duş jeline katarak kullanın ve etkisinin ne kadar kısa süreceğini yaşamış ve görmüş olursunuz.
]]>
Dirsekte Egzama https://www.egzama.org/dirsekte-egzama.html Wed, 07 Nov 2018 13:22:05 +0000 Dirsekte egzama diğer bir adı ile dermatit, insanlarda çok sık görüle bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık göz kenarlarından ayak altlarına kadar vücudun her yerinde görülebilmektedir. Genellikle vücudun diğer maddelerle en ç Dirsekte egzama diğer bir adı ile dermatit, insanlarda çok sık görüle bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık göz kenarlarından ayak altlarına kadar vücudun her yerinde görülebilmektedir. Genellikle vücudun diğer maddelerle en çok temas eden bölgelerinde egzama meydana gelir. Yaz aylarında giyilen kısa kollu giysiler nedeni ile bu rahatsızlığın dirseklerde görülmesi durumu da çok yüksektir. İnsanlarda dirsekte egzama kimi zaman genetik nedenlere bağlı olarak kimi zaman ise çevresel nedenlere bağlı olarak  da ortaya çıkabilmektedir. Dirsekte egzama rahatsızlıklarında estetik olarak rahatsızlıklar meydana gelir. Bu estetik problemler şişkinlik ve pütürlü kırmızı noktacıklar olarak ortaya çıkabilmektedir. Dirsekte egzamanın ilerlemesi ile bu durum daha da artarak sorunlara neden olabilir. Dirsekte egzama, en çok çocukları etkisi altına alan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık insanlarda iki buçuk yaşından sonra oluşarak yıllarca etkilerini sürdürerek sürekli estetik sorunların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Hastalık birçok zaman ergenlik dönemi içerisinde iken hızla değişen vücut sistemi ile birlikte ortadan kalkar. Ancak bu hastalığın ortadan kalkması için ergenlik yaşlarını beklemek yerine tıbbi olarak gerekli olan destek sağlanarak dirsekte egzama sorunları ortadan kaldırılabilir. 

Dirsekte egzama nedenleri nelerdir 

Alerjiler: Meydana gelen dirsekte egzama sorunlarını nedenleri alerjilerdir. Bu alerjik durumlar daha çok yaz aylarında temas ile ortaya çıksa bile bazen insanların tükettiği birçok besin alerjik etkileri ortaya çıkararak bu şekilde dirsekte egzama oluşturabilir. 

Kozmetik ürünler ve sabunlar: Günümüzde özellikle kullanımı yaygınlaşmış olan sıvı sabunlar bazı insanlarda bu şekilde egzama sorunlarına neden olarak olumsuz etkiler yaratmaktadır. Dirsekte egzama durumunda kesinlikle saf yumuşak sabunlar kullanılmalıdır. 

Aşırı stres: Özellikle eğitim hayatında çocukları ciddi anlamda zorlayan stres sorunları cilt üzerinde egzama oluşumuna neden olabilir. Bazen bu rahatsızlık el bölgelerinde oluşur ve kişinin kaşıma gibi müdahaleleri ile vücudun diğer bölgelerine yayılır. 

Bakteriler: İnsanlarda bazen cilt hijyenine özen göstermeyen kişilerde dirsekte egzama oluşumu meydana gelebilmektedir. Bu sorun özellikle duş alma alışkanlığı az olan insanlarda ya da sık sık duş alma imkanı olmayan insanlarda meydana gelmektedir. 

Dirsekte egzama belirtileri nelerdir
 • Dirsekte oluşan egzama durumunda meydana gelen en büyük ve en ilk belirti şiddetli kaşıntıdır. İlk olarak karşımıza kaşıntı şeklinde ortaya çıkan ve zamanla artarak deride kabarıklıklara neden olan kaşıntı durumunda elden geldikçe kaşınmamalıdır.
 • Deri dökülmesi ve kabarma durumu oluşan büyük ve estetik belirtilerden biridir. Bu sorunlar çoğunlukla ikinci aşama olarak ele alınabilir. 
 • Meydana gelen bir diğer belirti ise şiddetli kızarıklık ve yanma hissidir. Bu durum özellikle kolonya ve benzeri maddelerin dirseğe teması ile ortaya çıkarak olumsuzluklara neden olur. 
Dirsekte egzama için neler yapılabilir

1. Yapılması gereken ilk işlem aslında birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da tıbbi tedavidir. Gerekli olan tıbbi destek alındıktan sonra geri kalan işlemler kişi tarafından da yapılabilir. 
2. Bol bol nem vücut için çok ciddi bir şekilde fayda gösterecektir. Bunun için mutlaka yanınızda bir nemlendirici bulundurarak sık sık dirseklerinize sürerek dirsekte egzama sorununu yenebilirsiniz. Stresten uzak durulmalıdır.
3. Stres sorunları için tatil günlerinde biraz daha sosyal ya da aile içi aktiviteler yapılabilir. 
]]>
Bacak Arası Egzama https://www.egzama.org/bacak-arasi-egzama.html Thu, 08 Nov 2018 00:21:34 +0000 Bacak arası egzama, Egzama hemen hemen çoğu kişide yaşanabilen hastalık durumudur. Ancak genellikle çocuklarda ve ergenlik döneminde ki kişilerde sıklıkla görülmektedir. Egzama tek bölgede olmayıp vücudun çoğu yerlerinde kar Bacak arası egzama, Egzama hemen hemen çoğu kişide yaşanabilen hastalık durumudur. Ancak genellikle çocuklarda ve ergenlik döneminde ki kişilerde sıklıkla görülmektedir. Egzama tek bölgede olmayıp vücudun çoğu yerlerinde karşılaşılabilmektedir. Egzama genellikle kiri, havasız ve kirli olan vücut ortamlarını severek çoğalmaktadır. Ayrıca kişide sürekli kaşıntı sıkıntısına neden olmaktadır. Bu yüzden kişilerde genellikle psikolojik sıkıntılara yol açmaktadır. Bacak arası egzama genellikle hızlı ve yayılıcı olmaktadır. En çokta yaz aylarında çoğalan bu hastalık pişik ve tahriş olan durumlardan hoşlanmaktadır. Bu nedenle ilk olarak pişik yaşanan yerlerin sonrasında egzamaya çevirebilir.

Bacak arası egzaması belirtileri, nedenleri ve tedavileri nelerdir

Bacak arası egzaması hızlı bir şekilde yayılabilir ve kişilerde kaşıntı sıkıntısına yol açmaktadır. Bacak yaz aylarında oldukça çok terleyen bir bölgedir. Bu durumda egzama ter olan bölgede hızlı bir şekilde büyümektedir. Bacak arasında çıkan egzamanın genellikle çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Örneğin deride şişme, kızarıklık, kaşıntı gibi durumlar ile karşılaşılır. En büyük belirtisi de deride kızarıklık ve o kızarıklığın üstünün kabarması şeklinde olur. Genellikle geçmeyeceğini söyleseler bile uygulanan tedaviler sonrasında geçebilmektedir. Bacak arasının havasız kalması, hijyenik tutulmaması, bacak arasının enfeksiyon kapmasına ve egzama oluşmasında en büyük nedenlerden biridir. Ayrıca en büyük nedenlerden biri de çamaşır suyuna maruz kalınması, vücudun etkilendiği deterjanlardan kullanılması en büyük nedendir. 

Hastalığın tedavisi ise erken müdahalede hızlı sonuçlar vermektedir. Tedavide genellikle klotrimazol yada mikonazol içeren anti- mantar merhem yada kremlerden kullanılır. Ancak kaşıntı oldukça çok ise glükokortikoidsteroid içeren kremler kullanılabilir. Bu kremler kaşınmadan meydana gelebilecek ikinci bakteriyel enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Bütün bu tedavilerin yanı sıra kişiler evde bazı uygulamalar yaparak bacak arası egzaması için tedaviye bir adım atabilirler. Örneğin bitkisel otlardan kremler yaparak bu sorun giderilebilir. Egzama durumunda evde ıhlamur yaparak kişiler bölgeyi yakması durumunda azda olsa fayda sağlar. Tedavide en önemli durum ise giyilen iç çamaşırlarının yada pijamaların temiz olmasına ve ütülü olmasına önem verilmelidir. Bütün bu uygulamalar sonucunda kişide eğer bacak arası egzama ilerliyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda olacaktır.
]]>
Göz Egzaması https://www.egzama.org/goz-egzamasi.html Thu, 08 Nov 2018 02:17:47 +0000 Göz Egzaması; Egzama tıp dilinde derimatit olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Egzama tüm vücut derisini etkisi altına alabilir. Gözde ise göz kapaklarını ve göz çevresini etkisi altına alabilir. Göz kapakları ve göz çev Göz Egzaması; Egzama tıp dilinde derimatit olarak bilinen bir cilt hastalığıdır. Egzama tüm vücut derisini etkisi altına alabilir. Gözde ise göz kapaklarını ve göz çevresini etkisi altına alabilir. Göz kapakları ve göz çevresinde meydana gelen egzama kızarıklık, şişlik, ufak su kabarcıkları şekline kendini gösterir. Göz egzaması tedavisi ertelenmemesi gereken bir hastalıktır. Göz egzamasının hem medikal hem de bitkisel yöntemler ile tedavi yolları vardır.

Göz Egzamasının Tedavisi

Çay ağacı yağı; göz kapakları ve göz çevresinde meydana gelen egzama için kullanılan doğal, etkisi olukça şiddetli olan  bir tedavi yöntemidir. Düzenli kullanılması gerekir. Çay ağacı yağı egzama nedeni ile gözde meydana gelen kaşıntı ve kurulukları iyileştici niteliktedir.

Çuha çiçeği yağı; Egzama hastalığına karşı kullanılan bir başka bitkisel tedavi yoludur. Göz egzamasının meydana getirdiği etkileri azaltır, ciltte meydana gelen kuruluğu alır ve nemlendirir. Çuha çiçeği yağının içeriğinde omega 6 yağ asitleri bulunur. Bu tedavi yöntemi tablet olarak da kullanılabilir sıvı formda da kullanılabilir. Egzama hastalığı için en doğal olan ilaçlardan kabul edilir.

Neem yağı; Hindistan ve diğer tropik ülkelerde bulunan bir ağaçtan elde edilir. Cilt iltihabını kurutur, kanı temizler. Göz etrafında egzama kaynaklı kuruluğu alır. Kapsül formudan cilde uygulanabilir.

Probiyotikler; İyi bakterile olarak da bilinen probiyotikler, sindirim sistemi üstünde yoğunlaşmış mikrobiyal organizmalardır. Tehlikeli bakteri olma potansiyeli fazla olan ve zararlı olan mikroorganizmaların büyümesini engel olur, bağışıklık sistemi elemanlarına güç verir. Probiyotikler sindirim sistemini koruyucu niteliktedirler. Probiyotik alımı özellikle çocuklarda ve bazı gıdalara alerjisi olanlarda meydana gelen egzama yoğunluğunu azaltır. Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen egzama tedavisinde sıklıkla kullanılır. Egzama hastası olan bebeklere yada çocuklara probiyotik takviyesi yapmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız.

Su; Göz egzamasının en büyük belirtisi sulu ve bol kaşıntılı olmasıdır. Bu durum aynı zamanda vücudun yeterli miktarda su olmadığının kanıtıdır. 
Bitkisel ilaçlar veya tropikal olan nemlendiriciler göz egzamasında belirli bir süre rahatlama hissi verir. Bu nedenle bitkisel tedavinin yanı sıra doktor tavsiyesi ile kullanılan egzama ilaçları yada kremleri kullanılabilir. Ayrıca beslenmeye dikkat edilmeli, bol su tüketilmelidir. Vücudun susuz kalmamasına özen gösterilmelidir.
]]>
Egzamaya İyi Gelen Yağlar https://www.egzama.org/egzamaya-iyi-gelen-yaglar.html Thu, 08 Nov 2018 16:17:50 +0000 Egzamaya İyi Gelen Yağlar, Egzama deride kızarıklığa, kaşıntıya ve döküntüye neden olan bir tür cilt hastalığıdır. Çoğunlukla kuru olan cilt tiplerinde daha çok görülen egzama, biran önce tedavi edilmezse eğer, kaşınt Egzamaya İyi Gelen Yağlar, Egzama deride kızarıklığa, kaşıntıya ve döküntüye neden olan bir tür cilt hastalığıdır. Çoğunlukla kuru olan cilt tiplerinde daha çok görülen egzama, biran önce tedavi edilmezse eğer, kaşıntı ve kızarıklığın daha çok artmasına ve hatta deride kanamalara yol açar. Bu nedenle egzamaya iyi gelen yağlar, kaşıntı ve kızarıklığın olduğu bölgeye sürülerek derinin nemlenmesi ve nefes alması sağlanmalıdır. Böylelikle deri nemlenir ve egzamaya bağlı olarak ortaya çıkan kaşıntı, döküntü ve kızarıklık azalmış olur. Egzamaya iyi gelen yağlar, limon yağı gibi antiseptik bir özelliğe sahip olması gerekir. Limon yağı gibi antiseptik özelliğe sahip yağlar, yaraların daha çabuk iyileşmesini sağladığı gibi, aynı zamanda egzama yaralarının vücuda yayılmasını da engeller. Cilde zarar vermeyen doğal yağlar, egzama yüzünden kuruyan cildin nemlenmesini ve gözeneklerinin açılmasını sağlar.

Egzamaya İyi Gelen Yağlar Nelerdir

Egzamaya iyi gelen yağlar, cilt tipine göre değişiklik gösterir. Egzama tedavisinde etkili olan yağlar, papatya yağı, melisa yağı, sandal yağı, kuşburnu yağı, sardunya yağı, limon yağı ve lavanta yağıdır. Bu yağların cilde alerjisi olup, olmadığını görmek için, mutlaka derinizin küçük bir bölgesinde test edin. Bir miktar egzamaya iyi gelen yağlardan sürüp yaklaşık olarak yarım saat kadar bekleyin. Daha sonra herhangi bir kızarıklık ve kaşınma yoksa bu yağ cildinize alerjisi yok demektir. Bu nedenle gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ayrıca egzamaya iyi gelen yağlar arasında, hint yağı, jojoba yağı, çörek otu yağı, sardunya yağı, ardıç yağı, kantaron yağı, menekşe yağı, tatlı badem yağı, aloe vera yağı ve karabaş yağı da bulunmaktadır.

Egzamaya İyi Gelen Yağlar Nasıl Kullanılır

Egzamaya iyi gelen yağlar, tamamen doğal ve katkısız olduğundan dolayı her kaşıntı ve kızarıklık olduğunda kullanabilirsiniz. Bazı egzamalar sulu egzama şeklinde kendini gösterirken, bazı egzamalar da kuru egzama olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle kullanılan bitkisel ve doğal yağlarda egzamanın çeşidine göre değişiklik gösterir. 

Sulu olarak ortaya çıkan egzamaya iyi gelen yağlar: 10 damla kadar Hint defnesi yağı, 10 gram kadar kuşburnu yağı ve 10 gram kadar çam ağacı yağı birbirine karıştırılarak, sabah ve akşam günde en fazla 4 kere kaşınan ve sulan bölgeye sürülerek derinin rahatlatılması sağlanmalıdır. 

Kuru olarak ortaya çıkan egzamaya iyi gelen yağlar: 10 damla kadar papatya yağı, 10 gram kadar aynı safa yağı ve 10 gram kadar aloe vera yağı birbirine karıştırılarak, kaşınan ve kızaran deriye sürülür. Günde en fazla 4 kere sürülmesi gerekir. Aksi halde aşırı yağ sürmek deriyi hassaslaştırıp alerji olmasına neden olabilir. Cildinizin bu yağ tiplerine alerjisi olup olmadığını mutlaka denemeniz gerekir. 
]]>
El Egzama Kremi https://www.egzama.org/el-egzama-kremi.html Thu, 08 Nov 2018 20:45:41 +0000 El egzama kremi; elde üst tarafın derisinde kaşıntılı, kızarıklık ile kendini belli eden egzama hastalığının tedavisinde bir çok el kremleri mevcuttur. Bu kremlerden bazılarını siz temin edip kullanabilirsiniz fakat bazı egza El egzama kremi; elde üst tarafın derisinde kaşıntılı, kızarıklık ile kendini belli eden egzama hastalığının tedavisinde bir çok el kremleri mevcuttur. Bu kremlerden bazılarını siz temin edip kullanabilirsiniz fakat bazı egzama el kremleri mutlaka hekim reçetesi altında kullanılmalıdır.
    
El egzama kremi çeşitleri; 
 • Mecitefendi aynısefa egzama kremi
 • Ardıç katranı özlü egzama kremi
 • Eumovate egzama kremi
 • Dermovate egzama kremi 
 • Sudocrem egzama kremi
 • Beklazon merhem
El egzama kremi çeşitleri arasında mecitefendi aynısefa egzama kremi en bilindik kremler arasında olup, el üsttü derisinde oluşan kızarıklık, yanma hissi veren bölgelere iyi gelir. Mecitefendi aynısefa kremi içerisinde bal mumu, aynısefa bitkisi özü ve tereyağı bulunan bir kremdir. Bitkisel bir karışım olan bu kremin yan etkileri olmayıp günlük kullanım imkanı mümkündür. Bir diğer egzama tedavisinde kullanılan ardıç katranı özlü bitkisel krem, tahriş olan el bölgesine sürülmesinde olumlu sonuçlar verir. Sedef hastalığında da kullanılan bu kremi günlük iki kez kullanımı olumlu sonuçlar verir. Bir diğer el egzama tedavisinde kullanılan krem ise eumovate egzama kremi olup, hekim reçetesi altında kullanılır. Eczanelerde satılan eumovate kremi hekimler tarafından çok tercih edilen bir kremdir. Günlük dört defa kullanımı reçete edilen bu krem egzama tedavilerinde hızlı çözüm verir. Bu kremin yüze kullanılmaması uyarılar arasındadır. Bir diğer el egzama kremi olan dermovate kremi de hekim reçetesi altında kullanılan krem, egzama tedavilerinde olumlu sonuçlar vermesinin yanında kıllanma gibi de yan etkileri olan bir egzama kremidir. Sivilce tedavisinde de kullanılan sudocrem egzama kremi reçete altında kullanılıp kızarıklık, pullanma, kuruma gibi sorunların tedavisinde olumlu cevap verir. Doktor kontrolünde kullanılan advantan, bepanthol plus, hipokort, ketarol, dermatop gibi ticari isimli el egzama kremleri de mevcuttur. 
]]>
Atopik Egzama https://www.egzama.org/atopik-egzama.html Fri, 09 Nov 2018 01:44:34 +0000 Atobik egzama, Taşınan genetik özellikler nedeniyle kişinin alerjenlere karşı hassas olması durumuna atabik, cilt yüzeyinde, genel vücut dengelerinde meydana gelen küçük değişiklikler ile kendini gösteren cilt hastalığın Atobik egzama, Taşınan genetik özellikler nedeniyle kişinin alerjenlere karşı hassas olması durumuna atabik, cilt yüzeyinde, genel vücut dengelerinde meydana gelen küçük değişiklikler ile kendini gösteren cilt hastalığına egzama veya dermatit denir. Atobik Egzama ise genetik olarak ebevenden çocuğa geçen cilt hastalığı türüdür. Hastalığın seyrini genel sağlık şartları ve yaşam kalitesi etkiler. 

Atobik egzama genetik yatkınlıktan dolayı tip 1 olarak değerlendirilir. Ülkemizde çok fazla görülmez, daha çok beyaz ve soluk benizli kişilerde rastlanır.

Atobik egzama daha çok yeni doğan bebeklerde başlar ve ilerleyen çocukluk döneminde devam eder. Çocuk bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile baskı altına alınarak görülme sıklığı azalır. Hastalık genel olarak ergenlik dönemi sonunda sona erebilir. Fakat ilerleyen zamanlarda özellikle kimyasal özellikli toz ve kimyasal özellikli şeylere karşı tekrar ortaya çıkabilir.

Atobik egzamanın diğer nedenleri,

Bebek anne karnında iken bile hiyjen önemlidir. Egzamaya neden olan etkenler gebelik sürecinde kazanılabilir. Bu atobik egzamanın bebekte görülmesine neden olur. Ayrıca sanayileşme ve emisyon yüksekliğinin insanlar üzerinde ki etkisi DNA sistemini yavaş yavaş etkileyerek bağışıklık sisteminin baş edemeyeceği bir hastalık oluşmasına neden olur. Bu durum hassas bünyeli çoğu insanda atobik egzama olarak kendini gösterir.

Kazanılmış atobik hastalığın ortaya çıkmasına engel olmak elimizdedir. Evet elimizde elimizi temiz tutmamız gerekiyor, toz ve kir egzamanın tekrar etmesine neden olur. 

Atobik egzema belirtileri, bölgesel kızarıklık, ellerden başlayan mercimek büyüklüğünde  kızarıklık, vücutta kaşıntı, deride döküntü, saç diplerinde kepeklenme, el parmaklarında kabarıklık ve ilerleyen durumlarda sulanma, cilt yapısının bozulması sayılabilir.

Anne, baba veya kardeşlerde alerjik rinit, astım gibi hastalıklar bulunan kişiler de bu hastalığın çıkma olasılığı fazladır. Ayrıca aynı ortamın paylaşılması nedeniyle bulaşma ihtimali de olabilir. Hastalık varolan genetik yatkınlığa çevresel faktörlerin eklenmesiyle ortaya çıkar. Bununla birlikte hayvan alerjileri, akarlar, polenler ve besin alerjileri atobik egzamayı tetikleyen diğer etkenlerdir.

Atobik egzama nasıl ortaya çıkar

Kaşıntı ile ortaya çıkan durum ilk bulgudur. Bebekler 5 aydan itibaren kaşınmaya başlar, gün içinde aralıklarla devam eder. Geceleri kaşıntı daha da artar. Atobik egzamaya özgü yaralar ortaya çıkarak kaşıntıyı artırır. Kaşınan yaralar ile oynanması yaraların diğer bölgelere dağılmasına neden olur. Stres ve ateşe neden olabilir.

Atobik egzama yaşa göre dağılım gösterir. Bebeklerde daha çok kol, bacak dış yüzeyleri ve yanaklarda görülür. Yaralar kırmızı ve yüzeyi pütürlüdür.  Çoğu zaman yaralar üzerinde sıvı görüntüsü vardır. Büyük çocuklar ve yetişkinlerde kozmetik ürünlerinin kullanımı ile yaralarda artış başlar. 

Atobik egzamanın tedavisi; 

Deride kuruluk hemen her atabik egzama türünde vardır. Bu nedenle öncelikle kuruluğu giderici nemlendiriciler kullınılmalıdır.  Devamında hasta tarafından tüketildiğinde alevlenmeye neden olan besinlerden uzak durulmalıdır. Daha çok baharat, yumurta sarısı, kafein alerjenlerin tüketimi azaltılmalıdır. 

Terleme ve aşırı soğuk derinin tepki göstermesine neden olabilir. Diyetisyen ile görüşürek histamin üretimini azaltan besinlerden tüketmek gerekir. Ayrıca sonuç elde edilemediğinden hekiminize başvurunuz.
]]>
Stres Egzaması https://www.egzama.org/stres-egzamasi.html Fri, 09 Nov 2018 16:56:21 +0000 Stres egzaması, stres ve sinir anında vücudun belli bir bölgesinde oluşan sağlık sorunudur. Stres egzaması 40 yaştan sonra erkeklerde  sık görülür. Vücut derisinin iç ve dış etkenine bağlı olarak egzama oluşur. Duyg Stres egzaması, stres ve sinir anında vücudun belli bir bölgesinde oluşan sağlık sorunudur. Stres egzaması 40 yaştan sonra erkeklerde  sık görülür. Vücut derisinin iç ve dış etkenine bağlı olarak egzama oluşur. Duygu ve reaksiyon sonucunun vücuda yansıması ile deride stres egzaması oluşur. Psikolojik sorunlar, alerjik nedenler, obsesif ve obezite rahatsızlığı stres egzama oluşmasına neden olur. Stres egzamasının oluştuğu bölgede iltihap oluşması görülebilir. Egzama oluştuğu bölgede kaşıntı olur ve derinin sürtünmesi ile yara oluşur. Kızarıklık oluşur ve deri dökülmesi meydana gelir. Kabuklu yara olarak deri yüzeyinde kalır. Stres egzaması en çok vücudun bilek, diz, boyun, ense, genital bölgesi ve bacak arasında görülür. Şiddetli kaşıntı ile kişide sağlık sorunu oluşturur. Egzamanın ilerlemesi ile bölge enfeksiyon kapar. Erken tedavi edilmezse egzama vücudun her bölgesine yayılabilir. Leke görüntüsü olarak hastalık kendisini belli eder. Kalıcı hastalık olarak deride kalabilir. Mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. 

Stres egzamasının nedenleri
 • Böcek ısırığı
 • Psikolojik hastalıklar
 • Alkol ve uyuşturucu kullanımı
 • Fiziksel etken
 • Sedef hastalığı ve cilt yarası
 • Akne rahatsızlığın oluşması
 • Kimyasal içerikli saç boyası, şampuan, sabun, krem ve losyon kullanımı
 • Hava kirliliği
 • Gazlı ve egzoz kokulu ortam
 • Kıyafetlerin kimyasal olması ve deriye sürtünmesi
 • Güneş ışığının vücuda temas etmesi ile stres egzaması oluşur. 
Stres egzamasının tedavisi

Doktor kontrolü ile hastaya ilaç ve krem tedavisi sağlanır. Steroit krem ve losyon kullanılır. Alerji önleyici antihistaminik ilaç ve merhem kullanılır. Vücudu saran kapalı kıyafet gidilmelidir. Tırnağın deriyi tahriş etmemesine dikkat edilmelidir. Bal ve zerdeçal karışımı günde bir tatlı kaşığı yenilebilir veya egzama oluşan bölgeye sürülebilir. Ceviz yağı, E vitamin yağı ve zeytinyağı egzama oluşan bölgeye ovalayarak sürülebilir. 
]]>
Sulu Egzama https://www.egzama.org/sulu-egzama.html Sat, 10 Nov 2018 00:46:05 +0000 Sulu Egzama: bir cilt hastalığıdır. Vücudun açık yerlerinde olumsuz görüntüsü olan, derinin kurumasıyla kaşınmaya maruz kalan ve kızaran bir hastalıktır. Sulu egzama diğer egzama türlerinden birisidir. Sulu Sulu Egzama: bir cilt hastalığıdır. Vücudun açık yerlerinde olumsuz görüntüsü olan, derinin kurumasıyla kaşınmaya maruz kalan ve kızaran bir hastalıktır. Sulu egzama diğer egzama türlerinden birisidir. Sulu egzama cilt yüzeyini olumsu etkileyen hastalıktır. Egzama, aşırı kaşıntı sonucu cilt tahriş olur ve ciltte sulanmalar başlar.Bir süre sonra sulanma kanamaya dönüşür ve cilt kuruması sonrasında çatlaklar meydana gelir. Çatlaklar iltihaplanma yapar ve akmaya başlar, ciltte su toplamalar oluşur. Cildin bu hal alması sulu egzamayı göstermektedir. Sulu egzama bulaşıcı değildir. Ancak tedavi sürecinde gerekenler yapılmazsa tekrarlayan bir hastalıktır. Genellikle sulu egzama bebeklerde, çocuklarda ve çok duygusal olan, stres, sıkıntılı yaşam süren, alerjik sorunlar yaşayan yetiş kinlerde görülmektedir. Egzama tıp dilinde dermatit olarak bilinmektedir. Egzama el, yüz, dirsek, göz altı, gibi vücudun en çok göze batan yerlerinde oluşmaktadır.

Sulu Egzama Nedenleri

 • Sulu egzama cilt kuruluğu sonucu sürekli kaşıma sonucunda mikrop kaparak oluşmaktadır. 
 • Daha çok saman nezlesi ve çiçek tozlarından, alerjik olarak sulu egzama hastalığı oluşmaktadır. 
 • Astım hastalarında ve inek sütü içen bebeklerde görülmektedir.
 • Sulu egzama bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler sıklıkla yakalanmaktadırlar. Kozmetik ürünlerinden uzak durulmalı.
 • Ani üzüntüler, aşırı duygusallık, sinirlilik hali, ekonomik sıkıntılar egzama rahatsızlığına yakalanmanın sebepleridir.   
 • Karaciğer, mide rahatsızlığı yaşayanlar egzama hastalığına yakalanma riski vardır. 
 • Mümkün olduğu kadar cilt kaşımaktan kaçınmalı, kaşınan bölge daha kötü hale gelmektedir sulu toplamalar oluşmaktadır. Yaralar açılmaktadır.

Sulu Egzama Tedavisi, 

Diğer egzama tedavileriyle aynı şekilde seyreder. Doktorun uyguladığı tedavi yöntemine aynen uyulmalı. Tedavi ile sulu egzama düzele bilir ancak doktorun istedikleri yapılmazsa tekrar edebilmektedir. Sulu egzamada, cilt güneşe karşı korunmalı. Cildin kuruması önlenmeli. Pamuklu giysiler kullanılmalı, vücut nemli tutulmalı. Kaşıntı önleyici losyonlar kullanmalı. Organik bitkisel sabunlar tercih edilmelidir. Mentol içeren kremler tercih edilmelidir. Sulu egzama hastasının haftada en az üç kez doktorun önerdiği bitkisel sabunlarla banyo yapmalıdır.  Doktor desteği ve saydığımız bu öneriler sulu egzama tedavisinde etkin rol oynamaktadır.

]]>
Egzama Kürü https://www.egzama.org/egzama-kuru.html Sat, 10 Nov 2018 17:52:25 +0000 Egzama Kürü: El ve ayaklarda olan egzama rahatsızlığının tedavisi için iyileştirici iki çok doğal olan kür yapılır. Bunlardan birincisi dut Kurusu ile yapılan egzama kürü'dür. Diğeri ise  ikincisi de defne yaprağı Kürü Egzama Kürü: El ve ayaklarda olan egzama rahatsızlığının tedavisi için iyileştirici iki çok doğal olan kür yapılır. Bunlardan birincisi dut Kurusu ile yapılan egzama kürü'dür. Diğeri ise  ikincisi de defne yaprağı Kürü ile yapılan egzama kürü'dür. Egzama için her iki kürü de yapabilirsiniz. Egzama nedir, egzama bir çok farkı olan bir tür hastalıktır. Ellerde,diz kapaklarında çatlamalar, dirseklerde yada kaşıntılara sebep olarak görülür. Egzama hastalığının tıpta kesin olarak hiç bir tedavisi yoktur. Ama beyaz dut kurusu egzama rahatsızlığı için çok mucizevi bir deva kaynağıdır. Egzama rahatsızlığı için öncelikle beyaz dut kurusu kürünü deneyelim. Eğer beyaz dut kurusu kürü yetersiz kalırsa, defne yaprağı kürü deneyelim. Şimdi beyaz dut kurusu kürü yapılışı nasıl olur. Egzama kürü, el ve ayaklarda olan egzama için yapılışının tarifini verdiğiniz bu kürü beş yada altı kez yaptığınızda yüzde doksan oranında iyi sonuç verecektir. Sizde de egzama rahatsızlığı var ise mutlaka bu kürü deneyin.

Egzama İçin Dut Kurusu Kürü Malzemeler: 
 • Bir avuç dolusu beyaz dut kurusu.
 • Yarım litre yani iki buçuk su bardağı klorsuz su.
Egzama Kürü: Beyaz dut kurusu kürü nasıl yapılır. Birinci olarak yarım litre suyu iyice kaynatın, kaynadıktan daha sonra içerisine bir avuç dolusu beyaz dut kurusu koyalım. Dut kurularını koyduktan sonra altı dakika daha çok kısık ateşte ağzı kapalı biçimde kaynamaya bırakalım. Altı dakika sonra tencerenin altını kapatalım. Yapmış olduğumuz kürü egzama olan yerleri yakmayacak sıcaklığa gelince ellerinizi  ayaklarınızı, diz kapaklarınızı,yada dirseklerinizi bu suyun içerisinde on dakika kadar bekletin. Dayanabildiğiniz kadar sıcaklıkta olursa çok daha iyi olur. On dakika bu kür suyunda dinlendirdikten sonra egzamalı kısmınızı sulu kürden çıkarın ve bir saat sonra yıkayın. Üç yada dört kez yaptıktan sonra egzamaların iyileşme başladığını görecekseniz. İyileşme başlasa dahi son bir iki kez daha üç gün aralıkla bu kürü yapmaya devem ediniz. Lakin beş yada altıncı kez yaptığımızda egzamanızda hiç bir farklılık yok sa vücudunuzda ki kaşıntı ve kızarıklıkların nedeni başka bir hastalığın belirtisi olabilir. Beyaz dut kurusu kürünü yapıldıktan sonra kaşıntıdan ve kızarıklıktan da kurtulunur. Ama bir zaman sonra yeniden olur ise egzamanın değişik bir türü var demektir. Bunun için de defne yaprağı kürü yapmanız çok iyi olur. Egzama kürü, defne yaprağı kürü yapımı.

Egzama İçin Defne Yaprağı Kürü Malzemeler: 
 • Bir avuç defne yaprağı.
 • Yarım litre su yani iki yada iki buçuk su bardağı klorsuz su.
Egzama Kürü:Defne yaprağı kürü nasıl yapılır.  Bir avuç dolusu defne yaprağını ortalama yarım litre su yani iki yada iki buçuk su bardağı suyun içerisinde on dakika kaynasın. Egzamalı kısmınızı bu suyun içerisinde on yada on beş dakika kadar dinlendirin. Suyun sıcaklığı ellerinizi yakmayacak ısıda bir sıcaklıkta olması lazımdır. Beyaz dut kurusu ve defne yaprağı kürü beraber yapılmaz. Lakin beyaz dut kurusu kürü iyi bir netice vermezse yada egzama yeniden olursa defne yaprağı kürünü yapabilirsiniz. 
]]>
Hamilelikte Egzama https://www.egzama.org/hamilelikte-egzama.html Sun, 11 Nov 2018 03:46:48 +0000 Hamilelikte Egzama, hamilelik döneminde oluşan sağlık sorunudur. Hamilelik döneminde vücut değişikliğe uğradığı için egzama rahatsızlığı oluşur. Alerjik nedenler ve çevresel etkilerden dolayı daha çok görülür. Egzama o Hamilelikte Egzama, hamilelik döneminde oluşan sağlık sorunudur. Hamilelik döneminde vücut değişikliğe uğradığı için egzama rahatsızlığı oluşur. Alerjik nedenler ve çevresel etkilerden dolayı daha çok görülür. Egzama oluşan bölgede leke görüntüsü oluşturur. Kızarıklık ve sürekli kaşıntı olur. Hamileliğin ilk aylarında egzama oluşmaya başlar. En çok rahim kenarı, bacak arası, karın bölgesi ve göğüs çevresinde görülür. Hamilelikte tüketilen meyve, sebze ve içecekler, hava koşulları egzama oluşmasına neden olabilir. Hamilelikte egzama oluşması bebek sağlığına da zarar verebilir. Bayanların banyoda kullandığı vücut bakım ürünleri egzama oluşmasına neden olur. Hamilelikte egzama oluştuğu zaman dikkate alınmalıdır. Erken tedavi süreci sağlanmalıdır. Egzama kalıcı iz olarak vücudun her bölgesine dağılabilir. Doktor kontrolü sağlanmalıdır. 

Hamilelikte Egzama Tedavisi

Doktor kontrolü ile steroid krem kullanılır. Krem kullanılırken dozu aynı olmalıdır. Fazla sürülmemelidir. Egzama oluşan bölgeye soğuk kompres uygulanabilir. Saç ve vücut bakım için kullanılan ürünler bitkisel içerikli olmalıdır. Mümkün oldukça çamaşır suyu, deterjan gibi kimyasal içerikli ürünlere el teması yapılmamalıdır. 
]]>
Bacakta Egzama https://www.egzama.org/bacakta-egzama.html Sun, 11 Nov 2018 13:37:19 +0000 Bacakta egzama: Oldukça sık görülen bir cilt hastalığı olan egzama, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kişiye vereceği belirtiler ile oldukça rahatsızlık hissi yaratan bu cilt hastalığı birçok türde ortaya çık Bacakta egzama: Oldukça sık görülen bir cilt hastalığı olan egzama, birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Kişiye vereceği belirtiler ile oldukça rahatsızlık hissi yaratan bu cilt hastalığı birçok türde ortaya çıkabilir. Çocuklarda ve yetişkinlerde gelişen bir hastalık olan egzama, kol, bacak, avuç içi, dirsek bölümleri, kafa derisi ve kulakta da gelişebilir. Dermatoloji bölümüne başvuran kişilerin çoğu bacakta gelişen egzamadan şikayet eder. Bacakta egzama bacak derisinde meydana gelen farklılık ile ortaya çıkar. Bebeklerde ortaya çıktığında kendi kendine iyileşebilen bu sağlık problemi yetişkinlerde ise kesin olarak tedavi edilememek ile beraber kontrol altına alınıp kişinin rahatlaması mümkündür. Bacakta egzama kronik olabileceği gibi aynı zamanda nedenine bağlı olarak kısa süreli de olabilir.

Bacakta egzama nedenleri, 

Kişinin yaşam kalitesini büyük oranda düşüren ve bazı hastalarda yaz mevsiminde iyileşme gösterip kışa girildiği zaman alevlenen bacakta egzama, ilk olarak bacak bölgesinde kaşıntı ve deri döküntüsü ile kendini belli eder. Bu bölgenin kaşınması ile beraber deride çatlaklar oluşmaya başlar ve bacak derisi kalınlaşır. Kısa süreli egzamalar da bacakta içi sıvı şeklinde kabarcıklar oluşur. Bacakta egzama rahatsızlığının yaygın olarak görüldüğü alevlenme dönemlerinde ise vücudun enfeksiyonuna karşı direnci azalır ve bu nedenle mantar hastalığı ortaya çıkar. Bu durumda da iltihaplanma görülebilir. Bacakta egzama yanma hissi, kepeklenme, kabuklanma ve bacak derisinde renk değişikliği gibi belirtiler gösterebilir. İltihaplandığında ise yaralar sivilce şekline dönüşebilir ve bu bölge kaşındığı takdirde enfeksiyon genişleyerek bacağın diğer bölgelerine de yayılarak acı durumu da yaratabilir.

Bacakta egzama nedenleri, bacakta egzama rahatsızlığının nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak genetik ve çevresel faktörler bacakta egzama için bir risk faktörüdür. Bacakta egzama bacak bölgesinde herhangi bir nedenden dolayı cildin tahriş olması nedeniyle ortaya çıkabileceği gibi aşırı yağlı cilde sahip olan kişilerde de görülebilir. Aynı zamanda alerjik olarak da gelişen bacakta egzama, bacak bölgesinde bazı kişilerin kullandığı tüy dökücü kremler nedeniyle de ortaya çıkabilir. Mevsim değişiklikliği, havanın soğuması ya da nem oranının düşmesi gibi durumlarda yaygın olarak görülebileceği gibi hormon bozukluğu, aşırı strese maruz kalma, bağışıklık sisteminin düşük olması ve vücudun bacakta egzamaya karşı yatkın olması yani anne ya da babada bacakta egzama rahatsızlığı durumunda ortaya çıkacak olan genetik yatkınlıkda bacakta egzama nedenleri arasında sayılabilir.

Bacakta egzama tedavisi, 

Öncelikle bacak bölgesinde gelişen egzamada yarayı kaşımamaya özen göstermek egzamanın yayılmaması açısından önemlidir. Bunun dışında bacakta egzama tedavisinde çinko bileşimi olan kortizonlu merhemler ve kaşıntının azalması için antihistaminik merhemler reçete edilir. Aynı zamanda bacakta egzama nedeniyle ortaya çıkacak bacak derisinde kuruluk ve çatlama gibi durumları kontrol altına almak için içeriğinde sodyumkromoglikat maddesi bulunan ilaçlar kullanılabilir.
]]>
Saç Egzaması Nasıl Geçer https://www.egzama.org/sac-egzamasi-nasil-gecer.html Mon, 12 Nov 2018 05:08:24 +0000 Saç egzaması nasıl geçer; egzama vücudun herhangi bir yerinde çıkabilen kaşıntıya neden olan hatta bazen iltihaplanmalarada neden olan bir deri hastalığıdır. Saç derisinde de sık sık rastlanan bu egzamalar uygun bir tedavi yö Saç egzaması nasıl geçer; egzama vücudun herhangi bir yerinde çıkabilen kaşıntıya neden olan hatta bazen iltihaplanmalarada neden olan bir deri hastalığıdır. Saç derisinde de sık sık rastlanan bu egzamalar uygun bir tedavi yöntemi ile geçebilmektedirler. Ancak geçmesi biraz zaman alabilmektedir. Saç egzaması genellikle kepeklenme, iltihaplanma ve kaşıntıya yol açar. Saç egzaması hem yetişkinlerde hemde çocuklarda görülen şaç derisi hastalığıdır.

Saç egzaması oluşma nedenleri; 

Bu nedenlerin başında saç derisinde bulunan yağ bezlerinin normalden fazla olasıdır. Bunun dışında saç egzamasına alerjiler, stres, saç derisinin normalden daha kuru veya daha daha yağlı olması ve genetik yatkınlık neden olabilmektedir. Ayrıca saç egzaması bazı kozmetik ürünleri yani şampuan gibi, havuz ve deniz suyu gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenlerin dışında bazı bakteri ve virüslerde saç egzamasına neden olmaktadır. 

Saç egzaması belirtileri;  

Saç egzaması olan kişilerin kafa derisinde kepeklenme, pul pul deri döküntüleri,  kaşıntı, kabarıklık, kızarıklık,  aşırı yağlanma, iltihap ve iltihabın sebep olduğu akıntı ve saç dergisinde küçük küçük su dolu kabarcıklar görülmektedir.

Saç egzaması tedavisi;  

Saç derisinde kaşıntı, kepeklenme veya yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden biri veya birkaçı var ise mutlaka cildiye doktoruna muayene olunmalı ve nedeni araştırılmalıdır. Doktorunuzun saç egzamasını geçirmesi için size önereceği şampuan ve Pomatları düzenli olarak kullanılmalıdır. Aksi takdirde saç egzaması çoğalarak devam edecektir. Saç egzamasının geçmesi için yıkama şeklinede dikkat edilmesi gerekir. Örneğin saçları yıkarken tırnak yerine parmak uçlarıyla saç derisine masaj yaparak gibi yıkamaya özen gösterilmelidir. Sıcak su ile saç yıkamaktan kaçınmalı bunun yerine ılık su tercih edilmelidir.  Ayrıca saç egzamasının geçmesi için şampuanın yanı sıra bazı ilaçlarda yani ağızdan alınması gereken ilaçlarda bulunmaktadır. Ancak bu ilaçların doktor kontrolünde kullanılması ve çocuklarda uygulanmaması gerekir.  
]]>
Lr Egzama https://www.egzama.org/lr-egzama.html Mon, 12 Nov 2018 09:02:52 +0000 Lr Egzama; Lr, egzama gibi, kişileri olumsuz olarak etkileyen cilt hastalıkları ile ilgili ürünleri olan bir kozmetik firmasıdır. Tam olarak ismi; LR Healt & Beauty olan şirket kozmetik sektöründe yerini almış, iş ortaklığ Lr Egzama; Lr, egzama gibi, kişileri olumsuz olarak etkileyen cilt hastalıkları ile ilgili ürünleri olan bir kozmetik firmasıdır. Tam olarak ismi; LR Healt & Beauty olan şirket kozmetik sektöründe yerini almış, iş ortaklığı sistemi ile çalışan, cilt, gıda takviyesi gibi ürünleri satan bir firmadır. Üyelik sistemi ile sisteme kayıt olunmakta ve belli bir kar marjı ile ürünler satılmaktadır. Egzama hastalığı için ise; bazı Lr ürünleri kullananların tavsiyelerine ve kullanım önerilerine rastlamaktayız. Tüm cilt ürünleri veya gıda takviyeleri kullanılırken, ilgili uzman hekime danışılarak kullanım, sağlık açısından önem teşkil etmektedir. Bu bilgiler ışığında Lr egzama ürünleri ve kullananların fikirlerine değinelim.

Lr Egzama Ürünleri Ve Kullanım Özellikleri;

Lr egzama ürünleri ayaklardan göz kenarına kadar vücudun her bölümünde kullanılabilmektedir. Firmanın özellikle; aloe vera box seti ve dermaintense ürünü ayak altı bölgelerinde bazı kişilerce kullanılmış, sabah akşam önce sprey sonra beş dakika ara verildikten sonra consantre, propolis ile dermaintense iki hafta kadar kullanılmış ve sonuçta oldukça olumlu sonuçlar elde edilebilmiştir. Lr ürünleri aynı zamanda sedef hastalığı için de önerilebilmektedir. Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarının nedeni ise genelde şöyle açıklanmaktadır.  Bu tür hastalıklara; yapay gıdalarla beslenmenin sebep olduğu, vücutta biriken bu zararlı maddelerin kana karışarak belli bir zaman sonra bu tür cilt hastalıklarını gündeme getirdiği düşünülmektedir. Bu tür hastalıklara ve cilt sorunlarına takviye amacı ile ürünleri önerilen Lr firmasında bu konuya yönelik olarak; aloe vera jel içecekler, dermaintense, Lr aloe vera sprey, sedef ile ilgili ürünler, sivera ve propolis ürünleri bulunmaktadır. Ellerdeki egzama sorunu için ise; krem, içecek ve şampuan kullanımı ile iyileşme gören kişiler bulunmaktadır. Hastalıklar tamamen sadece bu ürünler ile geçmeyebilir fakat sürekli ve düzenli kullanım ile iyileşme büyük ölçüde sağlanabilmiştir. Lr egzama ürünlerinden özellikle sivera içecekde tavsiye edilen bir ürün olma özelliğindedir. Ürünlerin içeriğinde bulunan aloe vera bitkisinin, ciltte yaptığı olumlu değişim ve katkılar nedeni ile egzama ve benzeri hastalıklara da önemli etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Ayrıca ürünler, doğal ve kimyasal maddeler içermemeleri sebebi ile tercih edilmektedir. Lr egzama ile ilgili son olarak; bir Lr iş ortağı ile görüşülmesi ve daha ayrıntılı bilginin alınması daha faydalı olacaktır. Ayrıca, cilt ile ilgili uzman hekiminize danışarak bu ürünleri kullanmaya başlamanız önerilir. Sağlıklı günler diliyoruz.
]]>
Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler https://www.egzama.org/egzamaya-iyi-gelen-yiyecekler.html Mon, 12 Nov 2018 12:53:54 +0000 Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler; Egzama, genel olarak ya yediğimiz bir şeyin sonucunda vücudumuzun tepki vermesi, yada bağışıklık sistemimizin azalması sonucunda vücudumuzun herhangi bir yerinde çıkan kırmızı minik dökünt Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler; Egzama, genel olarak ya yediğimiz bir şeyin sonucunda vücudumuzun tepki vermesi, yada bağışıklık sistemimizin azalması sonucunda vücudumuzun herhangi bir yerinde çıkan kırmızı minik döküntülü kabarcıklara verilen isimdir. Bunların dışında bazen egzamaya yolaçan nedenlerin başında stres ve sıkıntı da gelmektedir. Egzamanın hiç bir zaman tam olarak iyileşme süreci yoktur. Egzamayı azaltıp bir süreliğine geçirebilir, yada egzama oluşmaması için yediklerimize dikkat etmeliyiz. Şimdi aşağıda egzama yaralarının daha çabuk iyileşmesini sağlaya yiyeceklerden bahsedeceğim, bunları uyguladığınız zaman yaraların çok daha çabuk iyileşeceğini görebilirsiniz.

Egzamaya İyi Gelen Yiyecekler
 • Egzamaya iyi gelen yiyeceklerin başında omega 3 açısından zengin olan balık gelmektedir, balıktaki omega 3 zamanla yaraya iyi gelerek çok daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.
 • Elmada egzamaya iyi gelenlerin başında gelmektedir, elmanın içerisinde bulunan potasyum ve antioksidanlar da egzama yarasının kaşıntısını hafifleterek daha çabuk iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Günde en az bir adet elma mutlaka yenmelidir.
 • Tatlı patates, özellikle tatlı patates dememin amacı, tatlı patates te normal patatese göre daha fazla kök proteinler, C vitamini ve antioksidanlar içerir, aynı zamanda tatlı patatesin vücuda alerjen etkisi yoktur.
 • Balık yumurtası, özellikle yine balıktaki gibi omega 3 ve yağ asitleri açısından zengin olan balık yumurtası, yaranın iyileşmesinde çok yardımcı olacaktır.
 • Havuç ta özellikle C vitamini ve beta-karoten denilen cildin en iyi dostu olan vitaminler sayesinde egzama yaraları için birebirdir. Günde en az bir havuç yiyen kişinin yaralarının nasıl hızla iyileştiği gözle görülmektedir.
 • Zerdeçal da, geçmişten günümüze kadar iltihap söktürücü olan özelliği ile bilinmektedir. Egzama yarasının daha kısa sürede iyileşme göstermesini isterseniz mutlaka zerdeçalı tüketmelisiniz. Zerdeçalı, makarnalarda, balıkta, sebze yemeklerinde ve salatalarınızda biraz biraz ilave ederek tüketebilirsiniz.
 • Su teresi diye bilinen bu otu pek kimse bilmez, fakat pazarlarda yada aktarlarda kurusunu da bulabilirsiniz. Su teresi de kan temizleyici ve iltihap söktürücü özellikleri ile bilinmektedir. Egzama ya iyi geldiği gibi egzama benzeri tüm cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Taze dut da içerdiği zengin vitaminler sayesinde ciltteki yarayı iyileştirmede birebirdir. Dut'u da taze olarak dalından kopartır kopartmaz tüketmelisiniz.
 • Limonlu suyu ise günde bir bardak mutlaka tüketmelisiniz. Limon da içerdiği yüklü miktarda C vitamini sayesinde egzama yaralarının iyileşmesinde büyük rol oynamaktadır.
 • Sirke, vücudumuza olan büyük faydalarıyla bilinmektedir. Bunun yanı sıra egzama yaralarının hem kaşıntısını azaltır hem de iyileşme süresini hızlandırmaktadır. Salatalarımıza bol bol sirke koyarak tüketebilirsiniz.
]]>
Egzamaya İyi Gelen Sabun https://www.egzama.org/egzamaya-iyi-gelen-sabun.html Mon, 12 Nov 2018 19:34:37 +0000 Egzamaya iyi gelen sabun, herkesin bildiği gibi egzama bir cilt hastalığıdır. Zaman sadece vücudun muhtelif yerlerinde ortaya çıkabilir. Egzamanın birçok çeşitleri vardır. Genel olarak kaşıntı ile beraber görülmektedir. Egzamaya iyi gelen sabun, herkesin bildiği gibi egzama bir cilt hastalığıdır. Zaman sadece vücudun muhtelif yerlerinde ortaya çıkabilir. Egzamanın birçok çeşitleri vardır. Genel olarak kaşıntı ile beraber görülmektedir. Egzama sulu olarak görülürken bazen de döküntülü şekilde de oluşabilir. Yani bunun için tam olarak ilaç üretilmemiştir. Üretilen ilaçlar da kimyasal maddeler içerdiği için çok etkili olmamaktadır. O yüzden egzamaya iyi gelen sabun çeşitleri mevcuttur. Bunları teker teker anlatmaya çalışacağız. 

Egzamaya iyi gelen sabun çeşitleri nelerdir
 • Bıttım sabunu: Doğal sabunlar kategorisinde yer alan bıttım sabunu özellikle cilt hastalıklarına karşı savaş açmakta ve cilde faydalı gelmektedir Egzama gibi hastalıklarına da çok etkilidir. Bıttım sabunu daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde fazla üretilmektedir. Yöre halkının geçim kaynağı olan bıttım sabunu, birçok doktorun tavsiye ettiği sabun türleri arasında en iyisidir. Bıttım sabunu, egzamanın kaşıntıya sebep olan etkilerini en az seviyeye indirerek kişinin rahatlamasını sağlamaktadır.
 • Defne sabunu: Çoğu zaman defne sabunu bıttım sabunu ile karıştırılmaktadır. Doğal bir sabun olan defne sabunu insan vücudu üzerindeki rahatlatıcı etkisi ile bilinmektedir. Defne ağacının yapraklarından meydana gelir. Defne sabunu egzamadan kaynaklanan mikropları öldürür ve derideki gözenekleri de açar. Kuru ciltte nemlendirici özelliği ile beraber parlaklık ve yumuşaklık sağlar.
 • Badem sabunu: Bu sabunu kullanarak egzamanın ortaya çıkardığı kaşıntıların önüne geçmek mümkündür. Badem yağı, cilt hastalığı olan egzamaya karşı sağlıklı bir bitkidir. Bademden üretilen bu doğal sabun da egzamaya karşı faydalı gelmektedir.
 • Arpa sabunu: Egzama kaşıntısına karşı en iyi gelen bitkisel sabunlar arasında yer almaktadır. Arpa sabunu egzama kaşıntısı için faydalı gelmekle birlikte arpa yemekte aynı şekilde egzamaya karşı iyi gelmektedir. 
 • Katranlı sabun: Egzama hastalığına karşı kullanılan katran sabunu önemli sonuçlar vermektedir. Katran içeren sabun, egzama hastalığı için gerçekten başarılı olup ve düzgün kullanılırsaegzama problemini ortadan kaldırır.
Egzamaya iyi gelen sabunların kullanımı

Egzamaya İyi gelen sabunları kullanmadan önce hangi ciltler için kullanılacağı önem taşımaktadır. Özellikle saç derileri için bıttım sabununun fazla tercih edilmesi nedeniyle, düzenli olarak kullanılması gerekir. Yani gelişigüzel kullanım fayda sağlamamaktadır. O yüzden kullanılacak sabun iyice saç diplerine yedirilmelidir ve kesinlikle başka madde katılmamalıdır. Zamanla egzamanın yok olduğu görülecektir. Egzama için kullanılan sabun deri için sen rutin olarak üç kere uygulanmalıdır. Egzama olan yere bitkisel sabun kullanılmalıdır. Egzamalı bölge hijyen olması gerekir ve kullanılan sabuna devam edilmelidir. Egzamaya iyi gelen sabunu kullanmadan önce kesinlikle cilt tipine uyumlu olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer cilt tipine uygun olmayan sabun kullanılırsa egzamalı bölgeyi daha kötü hale sokacaktır.

]]>
Saç Egzaması https://www.egzama.org/sac-egzamasi.html Tue, 13 Nov 2018 05:12:36 +0000 Saç Egzaması; kafa derisinde kırmızı, tahriş olmuş bir cilt yapısı şeklinde, kepeklenmiş olan bir yapıda görülmektedir. Saç egzaması, kafa derisi egzaması olarak da adlandırılabilmektedir. saçlı olan deride iltihap, Saç Egzaması; kafa derisinde kırmızı, tahriş olmuş bir cilt yapısı şeklinde, kepeklenmiş olan bir yapıda görülmektedir. Saç egzaması, kafa derisi egzaması olarak da adlandırılabilmektedir. saçlı olan deride iltihap, kaşıntı, kurumuş bir cilt yapısı mevcuttur. Saç egzaması mevsimsel veya farklı nedenlerle ortaya çıkabilmektedir. Saç egzamasının tedavisi mevcut olup uygun uygulamalar ile iyileşme sağlanabilmektedir.

Saç Egzaması Belirtileri;

Saç egzaması görüntü ve oluşturduğu kaşıntılı durumlar nedeni ile de farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Şimdi bu özellikleri ve belirtileri sıralayalım.
 • Akışkan yapıların meydana geldiği bir cilt oluşumu.
 • kırmızı renkte ve pul pul olmuş bir cilt yapısı.
 • Aşırı kaşıntı ve rahatsızlık hissi.
 • Kabarcıkların bulunması.
 • Yaraların iyileşmesi neticesinde kafa derisinde renk değişimi.

Saç Egzaması Nedenleri; 

Saç egzamasının genel olarak kafa derisinde bulunan salgı bezlerinin anormal çalışmasından kaynaklandığı görüşü mevcuttur. Kafa derisinde bu şekilde görülen egzama veya tahriş durumu; hava, stres faktörleri, genetik faktörler gibi durumların da etkileri ile oluşabilmektedir. Örneğin; yağlı bir cilt yapısının bulunması, çok kuru bir cilt yapısına sahip olmak dahi bu duruma neden olan koşulları ortaya çıkarabilmektedir. Öncesinde yaşanmış olan sedef hastalığı, akne gibi cilt problemlerinin de bu duruma yol açabileceği düşünülmektedir. Önemli sağlık sorunlarından olan; parkinson hastalığı veya hiv ile de egzama oluşumu olabileceği gibi çeşitli alerjilerden kaynaklanan semptomlar da görülebilmektedir. Terleme ile ilgili olumsuz özelliklerin bulunması, tahriş edici durumlara maruz kalma veya kimyasal etkilerde saç egzamasında etkili olabilecek nedenlerdendir.

Saç Egzaması Tedavi Yöntemleri; 

Saç egzaması gibi cilt ile ilgili hastalıklarda, uygun ilaçlı bir şampuanın kullanımı etkili olabilmektedir.  Bu çeşit ilaçlı şampuanlar iltihabı azaltıcı çeşitli maddeler ile deriyi iyileştirmeye yardımcı olur. Genellikle, haftada üç dört kez kullanım ile kepeklenen cilt ve kuruyan cilt normale dönmeye başlamaktadır. Bunun yanında; bitkisel kremler, merhemler veya spreyler, oluşan tahrişi gidermek, kaşıntıyı durdurmak, yağ veya kuruluk durumlarını dengelemek için kullanılabilmektedir. Bu konu ile ilgili vücutta kullanılan herhangi bir kozmetik ürünü veya şampuan kullanımı durdurulmalı ve uzman hekimin önerileri doğrultusunda olan ve reçete edilen bakım ürünleri veya ilaçlar kullanılmalıdır. Özellikle böyle hastalıklarda, kafa derisi için, aşırı sıcak veya soğuk su, aşırı sıcak olan kurutma işlemleri önerilmemektedir. Beslenme ile ilgili ise alerjik durumu alevlendirebilecek durumlardan ve stresten uzak durulması iyileşmeyi hızlandırıcı etkiler olacaktır. Bununla ilgili uzmanımız terleme konusunda tetikleme olmaması açısından, egzersiz veya spor programı ile ilgili kısıtlama getirebilir. Uygun teşhis ve tedavi yöntemleri ile saç egzamasında genel olarak olumlu sonuçlar elde edilebilmektedir. Tekrar aynı olumsuz durumun yaşanmaması için saç egzamasının nedeninin uzman tarafından belirlenmiş olması son derece önemlidir. 

Saç Egzaması Bitkisel Öneriler; 

Saç egzaması ile ilgili uzman hekiminize danışarak, tedavi etmeye yönelik bitkisel kürlere ve uygulamalara başvurmanız da mümkündür. Saç derisinde görülen egzama bazen daha alt bölümlere hatta kaşlara kadar inebilmekte ve dökülmelere yol açabilmektedir. Kişiler için son derece rahatsız edici ve sosyal hayatı önemli ölçüde etkileyen bu olumsuz durumu iyileştirmek için bir kaç tavsiyemizi sizlerle paylaşalım. Öncelikle; kimyasal tüm ürünleri bırakalım. Saçlarımızı ve vücudumuzu  kükürtlü sabun ile yıkayalım. Özellikle, kaşıntı yaşadığımız dönemlerde tamamen doğal olan elma sirkesini saç diplerimize sürelim ve bir iki]]> Egzama Losyonu https://www.egzama.org/egzama-losyonu.html Wed, 14 Nov 2018 04:43:33 +0000 Egzama losyonu ile vücut derisinde meydana gelmiş olan hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Egzama hastalığı ile birlikte deride bir takım sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların en başını şişlik ve kaşınma gibi dur Egzama losyonu ile vücut derisinde meydana gelmiş olan hastalıkların tedavisi yapılmaktadır. Egzama hastalığı ile birlikte deride bir takım sorunlar meydana gelmektedir. Bu sorunların en başını şişlik ve kaşınma gibi durumlar oluşturmaktadır. Oldukça rahatsızlık veren bir durum olan egzama hastalığı çoğu kişilerde bir takım psikolojik sorunlar oluşturmaktadır. Egzama için oluşturulan losyonlar içerisinde bulunan etken maddeler sayesinde rahatsızlığın kısa bir süre içerisinde geçmesine yardımcı olmaktadır. Çeşitli bitkilerin özünde elde edilmekte olan losyonlar insan sağlığına her zaman katkı sunmuşlardır. 

Egzama losyonu faydaları
 • Bu losyon deri üzerinde meydana gelmiş olan bir çok hastalığın tedavisi amacı ile kullanılmaktadır .
 • Özellikle virüs ve bakterilerin neden olduğu mantar türü hastalıklar için oldukça faydalı tedavi yöntemleri arasında yerini almaktadır. 
 • Bunun yanı sıra egzama losyonu derinin hava almasına yardımcı olmaktadır .
 • Bu losyon egzama hastalığının kısa bir süre içerisinde tedavisi yapmaktadır. İçerisinde  bulunan güçlü maddeler sayesinde hastalığa neden olan unsurlar ile savaşarak derinin eski haline ulaşmasına yardımcı olmaktadır. 
 • Egzama hastalığından dolayı meydana gelmiş olan şişlik oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bu şişliğin meydana gelmiş olduğu bölgeye egzama losyonu sürmek, şişliğin kısa bir süre içerisinde inmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca bu losyon cilt üzerinde meydana gelmiş olan sivilce ve siyah noktaların yok olması içinde kullanılmaktadır. 
 • Vücut derisinin gergin bir yapı kazanması amacı ile de bu losyonun kullanıldığı bilinmektedir. 
 • Ayrıca egzama hastalığı ile birlikte deride bir takım kızarıklıklar ve kaşıntılar meydana gelmektedir. Bu tür sorunların tedavisi için bu losyon oldukça faydalıdır.
 • Bunun yanı sıra bu losyon vücudun dinlemesine, ciltte bulanan gözeneklerin hava almasına ve deri dökülmelerinin önlenmesine oldukça faydalıdır. 
 • Bu losyonu kullanmadan önce bir doktora başvurmak daha doğru bir yöntemdir. Çünkü en iyi tedavi yöntemini doktorlar belirlemektedir. Doktorlar uygun gördüğü halde bu losyonu önereceklerdir. 
Egzama losyonu uzmanlar tarafından egzama hastalığının tedavisi için çoğunlukla tavsiye edilmektedir. Duş jeli, el sabunu ve şampuan olarak da karşımıza çıkmakta olan bu tür tedavi unsurları hastalıkların şifa bulması için oldukça önemli bir yere sahiptir. Ancak egzama losyonun düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Düzenli bir şeklide kullanılan egzama losyonu rahatsızlığın kısa bir süre içerisinde yok olmasına yardımcı olacaktır. 
]]>
Ayakta Egzama https://www.egzama.org/ayakta-egzama.html Thu, 15 Nov 2018 03:29:30 +0000 Ayakta egzama: Egzama hastalığı hemen hemen her kişinin vücudunda meydana gelmiş ya da gelebilecek bir hastalıktır. Küçük, büyük, çocuk, yetişkin demeden her kişide egzama rahatsızlığı görülebilmektedir. Egzama hastalığ Ayakta egzama: Egzama hastalığı hemen hemen her kişinin vücudunda meydana gelmiş ya da gelebilecek bir hastalıktır. Küçük, büyük, çocuk, yetişkin demeden her kişide egzama rahatsızlığı görülebilmektedir. Egzama hastalığı insanların vücudunun her bölgesinde oluşabilir bir rahatsızlıktır. Vücutta aklınıza gelebilecek olan her yerde aynı egzama rahatsızlığı meydana gelebilir. Özellikle de en belirgin olan yer ayakta egzama görülmesidir. Ayakta egzama hastalığı son derece önemli ve hassas bir konudur. Hem de ayakta egzama meydana gelir ise neden olduğu kesin olarak bilinmediği için tam anlamı ile bir tanı koymak da oldukça zorlaşmaktadır. Bu yüzden de dikkat edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Ayakta egzama rahatsızlığı kesin olarak bilinmemekle beraber tedavi edilmediği takdirde kişiye oldukça büyük bir rahatsızlık vermektedir. 

Ayakta egzama sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerin çok dikkat etmesi gereklidir. Ayakta meydana gelen egzama rahatsızlığının neden dolayı oluştuğu ve etkeninin ne olduğu bilinmemektedir. Bu yüzden de tanı koymak oldukça zor bir hale dönüşebilmektedir. Ayakta egzama hastalığı olan kişilerin kendilerine çok dikkat etmesi gerekir. Çünkü egzama hastalığı hafife alınmayacak kadar önemli olan bir rahatsızlıktır. Bu yüzden de kişinin kendisine çok dikkat etmesi gerekir. Ayrıca hijyen konusunda da çok dikkatli olunması gereklidir. Çünkü ayakların hava almaması ya da sürekli terli ve nemli kalması da egzama hastalığının ilerlemesine neden olabilir. Çünkü sıcak ve nemli ortamlarda egzama da artış gözlemlenir.

Ayakta egzama nedenleri:

Kişinin vücudunda meydana gelen egzama hastalığının birçok nedeni olabilir. Fakat kesin olarak koyulmuş olan bir tanı mevcut değildir. Ayakta egzama meydana gelen kişinin kendisine çok dikkat etmesi gerekir. Ayakta egzama hastalığı kişinin ayaklarının saatlerce ayakkabı içerisinde kalması sonucunda oluşabilir. Çünkü sabahtan akşama kadar ayakkabılar içinde kalan ayaklar orada terlemekte ve nemli bir şekilde kalmaktadır. Bu durum ise egzama hastalığının ilerlemesine neden olarak kişide bunun yanında farklı belirtilerin de meydana gelmesine neden olmaktadır.

Bunun yanında ayakta egzama hastalığı cilt kuruluğu yüzünden de oluşabilmektedir. Aşırı derecede kuru olan ciltlerde egzama hastalığı ortaya çıkabilir. Zaten egzama hastalığı cilt problemleri arasında karşılaşılan en sık hastalıklar arasında yerini almaktadır. Ayrıca vücudun vitaminsiz ve mineralsiz kalması da bağışıklık sisteminin çökmesine sebebiyet verebilmektedir. Bu yüzden kişinin hem vücuduna hem de ayaklarına çok dikkat etmesi gerekir.

Ayakta egzama belirtileri:

Kesin tanı koyulaşmamış olan egzama hastalığının çeşitli nedenleri olabilmektedir. Her insanın ayak bölgesinde oluşmasa da bazı insanlar da oluşabilmektedir. Bu duruma kesin olarak neyin neden olduğu bilinmese de birçok faktör ayakta egzama oluşumuna neden olmaktadır. Bu ayakta egzama rahatsızlığı ise vücutta bazı olumsuz sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. 

Ayakta egzama oluşması kişinin vücudunda bazı belirtilerin meydana gelmesine neden olur. Özellikle de egzama hastalığının tipik belirtisi kaşıntı oluşumudur. Sürekli kaşınma ile karakterize olan bu egzama rahatsızlığı kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Ayrıca kaşınma sonucunda ciltte kızarıklık, kuruluk, deride soyulma ve aşırı derecede kaşınma hafif kanamaların meydana gelmesine neden olmaktadır.

Ayakta egzama tedavisi:

Ayakta egzama hastalığı hastane ortamında yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda tanının koyulması ile oluşan bir rahatsızlıktır. Doktor bile ayakta egzama hastalığının oluşmasına çok zor bir şekilde karar verir. Tanı koyulduktan sonra ise egzama hastalığı için uygulanan tedavi uygulanır. Doktorunuzun vermiş olduğu ilaç ve kremlerin kullanılması kişiye oldukça büyük bir fayda sağlar. Burun Kenarında Egzama https://www.egzama.org/burun-kenarinda-egzama.html Thu, 15 Nov 2018 10:42:54 +0000 Burun kenarında egzama, nadiren de olsa görülebilen bir durumdur. Egzama alerjik reaksiyonlu bir rahatsızlık olmaktadır. Vücutta kızarma, kaşıntı ve döküntü meydana gelmektedir. Bölgenin kaşınması sonucunda yayılma ihtimali Burun kenarında egzama, nadiren de olsa görülebilen bir durumdur. Egzama alerjik reaksiyonlu bir rahatsızlık olmaktadır. Vücutta kızarma, kaşıntı ve döküntü meydana gelmektedir. Bölgenin kaşınması sonucunda yayılma ihtimali olabilmektedir. Egzama toplumda zaman zaman çoğu kişide görülmektedir. Özellikle küçük çocuklarda kıyafetlerine yada kıyafetlerin yıkamak için kullanmış olduğunuz temizlik ürünlerine karşı alerji olabilmektedir. Burun kenarında egzama ise estetik açıdan kişinin sosyal yaşantısını olumsuz etkileyebilecek bir durumdur. Burun kenarında egzama olabilecek durumlar aşağıdaki gibi olmaktadır.

Burun kenarında egzama neden meydana gelir

Bu bölgede egzama oluşmasının ana kaynağı kullanmış olduğunuz sabunlar olabilmektedir. Bu sabunların ph dereceleri yada içeriğindeki kimyasallar sizde alerji meydana getirerek burun kenarının tahriş olmasına neden olmuş olmaktadır. Burun kenarında egzama, kullanmış olduğunuz makyaj malzemelerinin kalitesiz oluşu sonucu sizde alerjen etki göstermiş olabilmektedir. Bu durum çok sık makyaj malzemesi değiştiren kişilerde görülebilmektedir. Ayrıca yüz temizleme için kullanılan ürünler de bu etkiyi gösterebilmektedir. Bu bölgede kaşıma yapmanız daha geniş alana yaymanıza neden olacaktır. 

Burun kenarında egzamanın tedavi şekli nasıl olmalıdır

Burun kenarında egzama diğer egzama türlerinde olduğu gibi ortadan kaybolup tekrar ortaya çıkabilmektedir. Aslında nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bölgeye uygulanan kremler kızarıklığın baskılanmasını sağlayacaktır. Özellikle kış ayların bölgenin soğuktan etkilenmesini engellemek için nemlendirici kremler kullanmanızı tavsiye ederim. Doktor yüz bölgesi için daha düşük kortizon içeren kremler önermektedir. Çünkü kortizon cildin incelmesine neden olabilmektedir. Tabi uzun süren kullanımlarda. Aynı zamanda bölgeyi çok sert şekilde yıkamamak ve ovuşturmamak tedavi sürecinde size yardımcı olacaktır. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Egzama Bitkisel Tedavi https://www.egzama.org/egzama-bitkisel-tedavi.html Thu, 15 Nov 2018 19:52:59 +0000 Egzama bitkisel tedavi, Egzama hastalığının tedavisi için kullanılabilecek bir çok bitki bulunmaktadır. Egzama çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu hastalık ile birlikte deride kızarıklıklar, şişlikler, Egzama bitkisel tedavi, Egzama hastalığının tedavisi için kullanılabilecek bir çok bitki bulunmaktadır. Egzama çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu hastalık ile birlikte deride kızarıklıklar, şişlikler, kaşınmalar ve psikolojik sorunlar gibi bir çok rahatsızlık ortaya çıkmaktadır. Bir deri hastalığı olan egzama oldukça yaygın bir hastalıktır. Erkenden müdahale edildiği taktirde rahatsızlığın tedavisi yapılabilmektedir.

Egzama hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir
 • Sarımsak: Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan bu bitki içerisinde çok güçlü maddeler bulundurmaktadır. Çeşitli ilaçların üretimi için de kullanılan sarımsak egzama hastalığına karşı da oldukça yararlı bir türdür. Deride meydana gelmiş olan her tür hastalık için kullanılabilmekte olan sarımsak virüs ve bakterilerin neden olduğu mantar hastalıklarında kısa süre içerisinde tedavisine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra deri dökülmelerine engel olarak cildin parlak genç kalmasına fayda sağlamaktadır. 
 • Kuru üzüm: Egzama bitkisel tedavi yöntemleri arasında en etkili olan türdür. Hücrelerin sağlıklı bir şekilde oluşmasına fayda sağlayan üzüm deride meydana gelebilecek hastalıklarında önüne geçmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde deride meydana gelebilecek egzama hastalığı için mükemmel bir yöntemdir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanmasına fayda sağlayarak hastalıkların oluşmasını engellemektedir.
 • Çörek otu: Bu bitki otunun ismi hemen hemen tüm dünya da duyulmuştur. Tam bir şifa bitkisi olan çörek otu akla gelen her türlü hastalık için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücudun sağlıklı yapısını korumak içinde bolca tüketilmesi gereken çörek otunun egzama hastalığına karşı da harika bir faydası olduğu bilinmektedir. Deri üzerinde meydana gelmiş olan hastalığın hızlı bir şekilde tedavisini yapmaktadır. 
 • Ardıç yaprağı: Ardıç yaprağının insan vücuduna vermiş olduğu faydalar saymakla tükenmez. Egzama bitkisel tedavi yöntemleri arasında ismi en fazla duyulan bu ağaç yaprağı hastalığın tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir. Deride oluşmuş olan kızarıklık ve kaşıntının bitmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra derinin kendini yenilemesine fayda sağlar. 
 • Ihlamur: Bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanması için oldukça faydalı olan bu bitkinin çayı yapılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ihlamur çiçeğinin ve yaprağının içerisinde bulunan maddeler vücut cildinin ve derisinin canlı ve parlak olmasına fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra papatyadan elde edilen kremler yana ve yanık gibi durumlarda da sorunlu olan bölgenin hızlı bir şekilde tedavisini yapmaktadır. 
 • Papatya: Vücudu rahatlatmak için kullanılmakta olan bu bitki çayının içerisinde bulunan maddeler egzama hastalığına karşı oldukça iyi gelmektedir. Egzama rahatsızlığından dolayı meydana gelmiş olan şişlik ve kızarıklık gibi durumların önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra kaşıntının durmasına da fayda sağlar. 
 • Meyan kökü: Egzama semptomlarını dindirmek için oldukça faydalı olan bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen çeşitli kürler deriye sürülerek tedavi yapılmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler deri üzerinde meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığın tedavisine fayda sağlamaktadır. 
 • Lavanta: Bu bitkinin insan vücudu ve sağlığı üzerinde bir çok faydası bulunmaktadır. Organların işlevini iyi bir şekilde yapmasına yardımcı olan lavanta psikolojik sorunları tedavisi içinde kullanılmaktadır. Sakinleştirici bir özelliği olan bu bitkinin yumuşatıcı ve antiseptik bir özelliği de bulunmaktadır. Egzama türü rahatsızlıklarda bu bitkinin kullanılması meydan gelmiş olan şişliği indirmenin yanı sıra şişlik ve ödem gibi hastalık belirtilerinin de vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. 
 • Ada çayı: Bu bitkiden yapılmakta olan çaylar sindirim sistemine fayda sağladığı gibi egzama gibi deri hasta]]> Aloe Vera Egzama https://www.egzama.org/aloe-vera-egzama.html Fri, 16 Nov 2018 02:58:54 +0000 Aloe Vera Egzama, Egzama arklı  sebeplerden dolayı meydana gelen, deride kaşıntı kızarıklık ve şişme gibi belirtiler ile kendini gösteren önemli bir deri rahatsızlığıdır. Egzama toplumda oldukça çok görü Aloe Vera Egzama, Egzama arklı  sebeplerden dolayı meydana gelen, deride kaşıntı kızarıklık ve şişme gibi belirtiler ile kendini gösteren önemli bir deri rahatsızlığıdır. Egzama toplumda oldukça çok görülen bir rahatsızlıktır. Tıpta dermatit olarak isimlendirilen egzama hastalığı, çocuklarda da yaygın olarak görülen bir cilt deformasyon hastalığıdır. Hastanelerde Dermatoloji kliniğine gelen hastaların %10-20 civarı bu hastalıktan şikayetçidir. Egzamanın bu kadar yaygın olmasına karşın, nedenleri ile kesin tedavisiyle ilgili, tıp bugüne değin net bir cevap bulamamıştır. Egzama hastalığı hastalarının çoğunda ortak belirtiler görülmesinden dolayı kalıtsal olduğu düşünülmektedir. Bundan dolayı, erken teşhis ve tedavi başarısı için hastalık belirtilerinin iyi bilinmesi çok önemlidir. Egzamada kesin bir tedavi olmamasına karşın egzama hastasının, doktorun önerilerine uyması, ayrıca bazı bitkisel tedavi yöntemleri ile egzama hastalığını hafifletmektedir. 

  Aloe Vera Nedir 

  Ülkemizde sarısabır olarak bilinen, ana vatanı Afrika olan bir bitkidir. Bu bitkinin ilginç tarafı ise yapraklarının içinde yer alan ve jelimsi bir yapıdır. Aloe veranın bu yapısı, mineral vitamin ve aminoasit yönünden çok zengin olmasıdır. Aloe vera bitkisi farklı ev yapımı ilacın yapımında faydalanılan çok önemli bir bitkidir, aloe vera egzama içinde yapılan ev yapımı ilaçlardan biridir.

  Aloe veranın Egzamada Kullanımı

  Egzama hastalığının ağırlığına bağlı olarak çoğu zaman kırmızı pul pul ve kabarmış olan, kuru ve kaşıntılı bir deri döküntüsü olduğundan egzamanın daha da kötüye gitmesi aloe vera ile önlenebilir.

  Aloe veranın egzamada kullanılabilmesi için öncelikle egzama hastalığı teşhisi konulması amacıyla öncelikle dermatoloji uzmanına başvurun. Mantar benzeri farklı bir deri hastalığı ihtimalini ortadan kaldırmak gerekir. Kullanmış olduğunuz sabun ve duş jelini aloe vera içeriği olan ürünler ile değiştirin. Rastgele kullanılan sabunlar cilt kuruluğu ile egzamayı arttırabilmektedir. Egzama rahatsızlığını hafifletmek adına aloe vera jeli kullanın. Aloe vera jeli bitkiden elde edilebileceği gibi, ticari olarak hazırlanan ürünlerden de alınabilir.

  Egzamayı iyileştirmek için aloe propolis kremi kullanılabilir. Propolis, doğal mumsu ve antibiyotik özelliği taşıyan bir maddedir. Aloe vera egzama için nemlendirici ile karıştırılırsa, egzamaya iyi geldiği belirtiliyor.

  egzama Kafa derisi ya da saç hizasında ise aloe vera egzama şampuanı kullanılır. Saç spreyi gibi rastgele saç ürünleri, bu kısımlarda egzamayı tetikler veya arttırır. Düzenli olarak aloe vera içerikli şampuan kullanımı egzamayı temizler ve oluşumunu önler.

  Aloe vera egzama için harici olarak kullanıldığı takdirde, olası alerji yapması hariç olmak üzere, hiçbir yan etkisi olmaz.

  ]]>
  Sinirsel Egzama https://www.egzama.org/sinirsel-egzama.html Fri, 16 Nov 2018 04:04:38 +0000 Sinirsel egzama, Egzama hastalığı birçok insanın karşılaştığı oldukça rahatsız edici bir  bir deri hastalığıdır, bu sebeple sürekli göz önünde olmasından dolayı çoğu zaman moral bozukluğuna neden olabilmektedir. Egz Sinirsel egzama, Egzama hastalığı birçok insanın karşılaştığı oldukça rahatsız edici bir  bir deri hastalığıdır, bu sebeple sürekli göz önünde olmasından dolayı çoğu zaman moral bozukluğuna neden olabilmektedir. Egzama, deri yüzeyinde kaşınma ile ortaya çıkar ve hastalığın ilerlemesi ile birlikte deride kabarma, döküntü ve soyulma ile birlikte pul pul bir görünüm ile birlikte ve deri üzerinde kızarıklık gibi istenmeyen durumlar da ortaya çıkarabilir. Egzama hastalığı genel anlamda bulaşıcı bir hastalık olmamakla beraber, kaşınma ve yanma gibi şikayetler ile ortaya çıkmasından dolayı, oldukça rahatsız eden bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. Egzama bireyin bünyesine bağlı olarak da gelişebildiği gibi, alerjik bir reaksiyon olarak ta ortaya çıkabilir. Bu nedenden dolayı egzama kişiden kişiye oluşum nedenleri olarak değişiklik gösterdiği gibi, oluşum aşamaları da oldukça farklıdır. 

  Egzama  çeşitleri ve sebepleri 

  Egzama oluşum türlerine bağlı olarak birkaç çeşidi bulunmaktadır. Genel olarak klasik egzama türü bazı alerjik etkenlere bağlı olarak oluşabildiği gibi, akut egzama ise sürekli vaziyette deri üzerin de kalıcı tahribatlar bırakabilmektedir. Bir diğer egzama çeşidi olan sinirsel egzama ise, bazı hallerde alerjik reaksiyonlara bağlı olarak sinir sisteminin durumuna göre ortaya çıkmakta, sinir sistemi ile düzenli bir şekil de ilerlemektedir. Bu sebepten dolayı sıkıntı ve stres anında ortaya çıkan bu egzama türü, kişilere çoğu zaman çok zor anlar yaşata bilmektedir. Diğer bir verdiği rahatsızlık ise deri de inanılmaz derecede bir kaşınma hissi vermekte, bu kaşıntı hissi ile kişinin derisi de aynı oran da kızarmaya başlamaktadır. 

  Sinirsel egzama tedavisi

  Sinirsel egzama en iyi tedavi yöntemi, sinirden ve stresten uzak bir hayat sürmeye çalışmalı ve buna ilave olarak ta eğer kaşıma sonucu yaralar oluşmuşsa, mevcut yaraların kaşımaktan kaçınılmalıdır. Sinirsel egzamaya şikayetlerine çinko bileşenli ve kortizonlu kremler çok iyi gelmekle birlikte, tüm bu kremler ve ilaçlar uzman doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Sinirsel egzama sonucu oluşan kaşıntıları en aza indirmek için ise, antihistaminik kremler de yine doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Sinirsel egzama şikayetleri için kükürtlü sabun egzama tedavisin de kullanılan alternatif tedavi yöntemlerinden birisi olduğu gibi, ilave olarak geliştirilen özel formüle sahip ilaçlar da egzama tedavisi için bir tedavi yöntemidir. Dermatoloji uzmanı kontrolünde deri üzerin de kaşınma ve döküntüyü önleyecek ilaçları kullanarak sinirsel egzama hastalığına da çözüm bulunabilmektedir. 
  ]]>
  Kaşta Egzama https://www.egzama.org/kasta-egzama.html Fri, 16 Nov 2018 10:54:17 +0000 Kaşta egzama; kaş bölgesinde meydana gelen egzama ve mantar gibi cilt hastalıkları kaşların dökülmesine sebep olmaktadır. Bu cilt problemi için şampuan ve bakım ürünleri geliştirilmiştir. Kaşlarda meydana gelen egzama or Kaşta egzama; kaş bölgesinde meydana gelen egzama ve mantar gibi cilt hastalıkları kaşların dökülmesine sebep olmaktadır. Bu cilt problemi için şampuan ve bakım ürünleri geliştirilmiştir. Kaşlarda meydana gelen egzama ortaya çıktığı zaman uzun zaman iyileşme göstermez ve kişiyi uzun bir zaman rahatsız etmektedir. Kaşlarda egzama daha çok orta yaşlı insanlarda ve erkeklerde daha fazla görülmektedir.

Kaşta egzama sebepleri

Kaşta egzama, tıp dilinde seboreik dermatit olarak da isimlendirilmektedir. Genellikle orta yaşlı erkeklerde bu rahatsızlık daha fazla ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın en büyük sebeplerinden bir tanesi yoğun stres ve iş temposundan kaynaklanmaktadır. Tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır fakat tedavisi oldukça uzun sürmektedir. Bir çeşit deri hastalığı olan seboreik dermatit, bir çeşit yağlı egzama olarak da isimlendirilmektedir. Aşırı cilt yağlanması ile ortaya çıkan kepeklenme ve kaşıntı ile devam eden bir cilt rahatsızlığıdır.

Seboreik dermatit, erkeklerde çok fazla görülen, yoğun iş temposu, uykusuzluk, yorgunluk, psikolojik etkenler ve stres ile daha çok ortaya çıkan, görüntüsü kişiyi sosyal ortamlarda oldukça rahatsız eden bir tür egzamadır. Kaşta egzama; kaş bölgesindeki deride incelme, kızarıklık, kepeklenme ile beraber kabuklanma oluşmaktadır. Hem kızarıklık olması hem de yağlanma ile birlikte kaşıntı ve deride dökülmeler meydana gelmektedir.

Kaşta egzama genellikle kirpiklerde görülmektedir. Aynı zamanda vücut bölgesinde de görülür. Göğüs ön yüzünde ve sırt bölgesinde çok fazla görülmektedir. Rahatsızlığın şiddeti kişiye göre değişiklik göstermektedir. 

Kaşta egzama tedavisi

Seboreik dermatit rahatsızlığını tamamen yok etmek ve önlemek bazı durumlarda mümkün olmamaktadır. Bazı zamanlarda alevlenmeler, kaşıntıların artışı görülebilmektedir. Kaşta egzamanın tedavisinde en büyük etken, düzenli kontroller ve doktorun vermiş olduğu ilaçların kesintisiz olarak kullanılmasından kaynaklıdır. Seboreik dermatit rahatsızlığında, sadece şampuanlar veya ilaçlarla birlikte şampuanlar da kullanılmaktadır.

Eğer rahatsızlık çok şiddetli ise, kortizonlu losyonlar ve kremler kısa zaman için kullanılabilmektedir. Bölgede yoğun bir kabuklanma meydana gelmiş ise sülfür ve salisilik asit içeren karışımlar kullanılabilmektedir. Fakat mutlaka uzman bir hekim tarafından tüm kontroller yapıldıktan sonra şampuan ve ilaçlar kullanılması gerekir.
]]>
Vücutta Egzama https://www.egzama.org/vucutta-egzama.html Sat, 17 Nov 2018 06:04:41 +0000 Vücutta Egzama; iç ve dış faktörlerden dolayı iltihaplı olarak ortaya çıkan hastalıktır. Yaygın cilt hastalıkları içerisinde yer alır. Aynı zamanda kesin olmayan rahatsızlıktır. Hastalığı taşıyan kişilerde ortak beli Vücutta Egzama; iç ve dış faktörlerden dolayı iltihaplı olarak ortaya çıkan hastalıktır. Yaygın cilt hastalıkları içerisinde yer alır. Aynı zamanda kesin olmayan rahatsızlıktır. Hastalığı taşıyan kişilerde ortak belirtiler gözlenir. Sinirsel, temas, alerjik durumlar, yağlı deri, egzaması gibi çeşitleri bulunur. En çok görüleni ise alerjik egzama ve kalıtsal olanıdır. Vücutta egzamayı tetikleyen etkenlerden uzak durulması ile egzamanın yayılması önlenebilir. Kronik uzun süre veya kısa süreli akut olarak oluşmuş ise yazın iyileşen vücutta egzama kışın yeniden ortaya çıkarak hayatı olumsuz yönde etkiler. Kronik hali kabuklanma, kabarma,  kaşıntılı döküntü halde kendini gösterir. Oluştuğu bölgenin kaşınmasıyla hassa deri nedeniyle çatlayan kalın deriler oluşumunu artırır. Akut vücutta egzama durumunda ise, deri içerisinde  sıvı dolu kabarcıklar halinde şişkinlik kızarıklık belirtileri ile kendini gösterir. Bu hastalık ile birlikte vücudun savunma mekanizmasının hasara uğraması sebebiyle vücut enfeksiyonlara karşı savunmasız kalır. Bakteri, enfeksiyon ve mantar problemlerinden dolayı kolayca iltihaplanma ortaya çıkar.

Vücutta Egzama Belirtileri

 • Hastalık dönemine göre farklı belirtiler gösterir.  Kızarıklık, küçük su kabarcıkları, şişlik, kepeklenme en belirgin belirtileri içerisinde bulunur.
 • Şiddetli kaşıntının yanı sıra yanma sıkıntısı ortaya çıkar. 
 • Kimi hastalarda kepeklenme olmadan kaşıntı, deride yanma oluşması ile kendini gösterir.  
 • Atak döneminde kepeklenmeler ve kabuklanma oluşur.  
 • İlerleyen dönemde ise deri kalınlaşarak renk değişikliği oluşmasına neden olur.  
 • İltihaplı deri oluşumu, sivilceye benzer kabarcıklar, su toplaması ile görülür.
 • Kaşınması sonucu enfeksiyonlu alan genişleyerek yayılma yapar. 
 • Mikrop nedeniyle oluşan egzamanın vücudu diğer hastalıklara yakalanma riskini artırması nedeniyle halsizlik, sinirlilik, görüntü sebebiyle toplumdan uzaklaşma gibi belirtiler ortaya çıkartır. Çocuklarda derinin hassas olması yüzde ve baş bölümü başta olmak üzere kol ve bacaklarda eklem bölgelerde giysilerin oluşturduğu sıkıntı nedeniyle tahriş oluşumu ile belli eder

Vücutta Egzama Tedavi

Ağır bir hastalık olmamakla birlikte görüntü sebebiyle rahatsızlık oluşturur. Alınacak önlemler ile hastalığın etkileri azaltılır. Bu süreç içerisinde oluşan bölgeyi kaşınmaması gerekir. Vücutta Egzama  bulunan kişilerin uçuk hastalığı olan kişilerden  uzak durmaları önemlidir. Aksi halde uçuk virüs sebebiyle ortaya çıkan herpes simplekse savunma sisteminin çökertir. Vücuda girmesi halinde virüs enfeksiyon yayılımının artırır. Özellikle tedavi sürecinde çocukta bu hastalık kesinleşmiş ise çiçek aşısı yapılmaması gerekir. Vücutta Egzama tedavisinde kullanılan birçok ilaç vardır.  Özellikle Çinko ve kortizonlu vücut losyonları egzama bulunan bölgelerde kuruma yaparak tedavi sağlar. Tedavi içerisinde antihistaminik krem kullanılması kaşıntıyı yok eder. Vücutta Egzama  bulunan kişilerin tırnaklarının temiz  ve kısa olması gerekir.  Gerekli tırnak bakımı ile hastalıkta azalma oluşur. Tedavi sürecinde kişinin hijyen kurallarına dikkat etmesi gerekir. 

]]>
İltihaplı Egzama https://www.egzama.org/iltihapli-egzama.html Sat, 17 Nov 2018 08:33:02 +0000 İltihaplı Egzama, Egzama çok farklı şekillerde oluşum gösteren şişkinlik belirtisi, kızarıklık oluşumu ve kaşıntı gibi belirtiler oluşturan bir cilt hastalığıdır. Egzama rahatsızlığı kişilerde oldukça fazla görülen İltihaplı Egzama, Egzama çok farklı şekillerde oluşum gösteren şişkinlik belirtisi, kızarıklık oluşumu ve kaşıntı gibi belirtiler oluşturan bir cilt hastalığıdır. Egzama rahatsızlığı kişilerde oldukça fazla görülen cilt rahatsızlığıdır. Egzama tıp dilinde dermatit diye de isimlendirilen ve genellikle çocuklarda daha sık karşılaşılan cilt rahatsızlıklarından olmaktadır. Egzama hastalığı olan kişilerin dermatoloji ana bilim dalında tedavi görmesi gerekir. Dermatoloji bölümüne giden hastaların çoğu egzama rahatsızlığından dolayı tedavi olmak için başvuru yapmaktadır. Egzama hastalığının belirtileri kişilerde çok yaygın olmasına rağmen bu hastalığın tanısı kesin olarak koyulmamış ve tedavisi kesin sonuç oluşturmaktadır. Egzama gibi deri problemleri olan kişilerin bu belirtinin daha çok genetik olarak kişiden kişiye geçtiği görülmektedir.

İltihaplı Egzama Belirtileri

İltihaplı egzama cilt problemlerinde belirginliği açısından en önemli deri rahatsızlığı olarak bilinmektedir. İltihaplı egzama deride kızarıklık belirtisi, kaşıntı ve deride tahriş meydana getirir. İltihaplı egzamanın deri üzerinde en önemli belirtisi egzama oluşan kısımda sulanma oluşturarak kanama meydana getirmesidir. Deri üzerinde oluşan sulanmaya bağlı olarak ciltte tahriş meydana gelir. Bunun yanı sıra ciltte oluşan sulanma kuruyarak çatlaklar oluşturur. Ciltte meydana gelen çatlak tabakalar iltihap oluşturarak iltihaplı egzama belirtilerini meydana getirir. Bu belirtilerle birlikte iltihaplı egzama oluşan yerde sıvılar akmaya başlar. Bu kadar ağır olan bu cilt rahatsızlığı bulaşıcı değildir. İltihaplı egzama rahatsızlığı belirtisi genellikle çocuk yaşlarda ve orta yaş kişilerde sıklıkla görülmektedir.

İltihaplı Egzama Tedavisi Nasıl Olmalıdır

İltihaplı egzama tedavisi egzama ilaçları kullanılarak uzman hekim kontrolünde yapılmaktadır. İltihaplı egzama olan kişilerin tedavi aşamasında egzama olan bölgeyi kaşımamaları gerekmektedir. Aksi taktirde uygulanan tedavi faydalı olmayacaktır. Egzama hastalığı olan kişilerin vücudunda uçuk olan kişilerden uzak durması gerekir. Uçuk virüsü iltihaplı egzama bölgesine bulaşınca egzama daha İleri seviyede kendini yenileyecektir. İltihaplı egzama tedavisi uzman bir hekim tarafından kontrol edilerek yapılmalı ve gerekli görülen ilaç tedavisi uygulanarak rahatsızlık en aza indirilmelidir. İltihaplı egzama tedavisi ilaçlar haricinde doğal yollarla da yapılmaktadır. Kükürtlü sabun iltihaplı bölgeye uygulanmasıyla o bölgede egzama azalacaktır. Doğal olarak elde edilen elma sirkesi de egzama tedavisinde önerilmektedir. Elma sirkesinin egzama olan bölgeye uygulanmasıyla kızarıklıklar giderilmiş olacaktır.
]]>
Ayak Altında Egzama https://www.egzama.org/ayak-altinda-egzama.html Sat, 17 Nov 2018 10:57:06 +0000 Ayak Altında Egzama, İnsan yaşamında oldukça olumsuz etki yapar. Bebek ve çocuklarda görülen bu rahatsızlık tedavisi yapılarak hafife indirilebilir. Ancak, yetişkinler yaşam gereği hareketli oldukları için oldukça Ayak Altında Egzama, İnsan yaşamında oldukça olumsuz etki yapar. Bebek ve çocuklarda görülen bu rahatsızlık tedavisi yapılarak hafife indirilebilir. Ancak, yetişkinler yaşam gereği hareketli oldukları için oldukça sıkıntı çeker ve zorlanırlar. Egzama hastalığı alerjik, cilt kuruluğu, saman nezlesi veya duygusal çöküntü etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca hassas kişiliği olanlar, çok üzüldükleri bir olay yaşamaları veya aniden şok yapan bir gelişme sonucunda, egzama hastalığına yakalanırlar. 

Ayak Altında Egzama Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Her şeyden önce ayak altında egzama durumunda ayak çok temiz tutulmalı mikrop kapması önlenmelidir.
 • Ayak altında egzama tedavisi gören kişi dinlenmeli, fazla gezmemeli, ayak üstüne uzun süreli basmamalıdır.
 • Ayak derisinin kurumasını önlemeli, ayak nemli tutulmalı, kaşımaktan kaçınmalıdır.
 • Ayak altında egzama kişiler çorap giymemelidir. Giyecekse de terletmeyen pamuklu çorap kullanmaya özen gösterilmelidir.
 • Güneş ışığından ayağını korumalıdır. Çünkü güneş cildi kurutur, kaşıntıyı artırır, kızarmasına ve egzamanın azmasına sebep olur. Egzama kaşındıkça pul şeklinde dökülmeler olur. Bu döküntüler, kişinin evinde ve gittiği misafirlikte sıkıntı yaratır.
 • Egzama için kaşıntı önleyici, derinin kurumaması için nemlendirici ilaç kullanılmalıdır.
]]>
Egzamaya İyi Gelen Bitkiler https://www.egzama.org/egzamaya-iyi-gelen-bitkiler.html Sun, 18 Nov 2018 00:45:22 +0000 Egzamaya iyi gelen bitkiler oldukça fazladır. Bitkilerin içerisinde bulunan maddeler egzama hastalığının tedavisine büyük bir katkı sağlar. Hastalıkların tedavisi amacı ile eski çağlardan beri kullanılmakta olan bitkiler gün Egzamaya iyi gelen bitkiler oldukça fazladır. Bitkilerin içerisinde bulunan maddeler egzama hastalığının tedavisine büyük bir katkı sağlar. Hastalıkların tedavisi amacı ile eski çağlardan beri kullanılmakta olan bitkiler günümüzde de hala önemini korumaktadır. Tıp alanında da hastalıkların tedavisi için kullanılan bitkilerin vücuda vermiş olduğu faydalar saymak ile tükenmez.

Egzama hastalığına iyi gelen bitkiler nelerdir

 • Sarımsak: Bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan bu bitki içerisinde çok güçlü maddeler bulundurmaktadır. Çeşitli ilaçların üretimi için de kullanılan sarımsak egzama hastalığına karşı da oldukça yararlı bir türdür. Deride meydana gelmiş olan her tür hastalık için kullanılabilmekte olan sarımsak virüs ve bakterilerin neden olduğu mantar hastalıklarında kısa süre içerisinde tedavisine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra deri dökülmelerine engel olarak cildin parlak genç kalmasına fayda sağlamaktadır. 
 • Kuru üzüm: Egzamaya iyi gelen bitkiler arasında en etkili olan türdür. Hücrelerin sağlıklı bir şekilde oluşmasına fayda sağlayan üzüm deride meydana gelebilecek hastalıklarında önüne geçmektedir. İçerisinde bulunan maddeler sayesinde deride meydana gelebilecek egzama hastalığı için mükemmel bir yöntemdir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanmasına fayda sağlayarak hastalıkların oluşmasını engellemektedir. 
 • Çörek otu: Bu bitki otunun ismi hemen hemen tüm dünya da duyulmuştur. Tam bir şifa bitkisi olan çörek otu akla gelen her türlü hastalık için kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra vücudun sağlıklı yapısını korumak içinde bolca tüketilmesi gereken çörek otunun egzama hastalığına karşı da harika bir faydası olduğu bilinmektedir. Deri üzerinde meydana gelmiş olan hastalığın hızlı bir şekilde tedavisini yapmaktadır. 
 • Ardıç yaprağı: Ardıç yaprağının insan vücuduna vermiş olduğu faydalar saymakla tükenmez. Egzamaya iyi gelen bitkiler arasında ismi en fazla duyulan bu ağaç yaprağı hastalığın tedavisi için oldukça etkili bir yöntemdir. Deride oluşmuş olan kızarıklık ve kaşıntının bitmesine yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra derinin kendini yenilemesine fayda sağlar. 
 • Ihlamur: Bağışıklık sisteminin güçlü bir yapı kazanması için oldukça faydalı olan bu bitkinin çayı yapılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ihlamur çiçeğinin ve yaprağının içerisinde bulunan maddeler vücut cildinin ve derisinin canlı ve parlak olmasına fayda sağlamaktadır. Bunun yanı sıra papatyadan elde edilen kremler yana ve yanık gibi durumlarda da sorunlu olan bölgenin hızlı bir şekilde tedavisini yapmaktadır. 
 • Papatya: Vücudu rahatlatmak için kullanılmakta olan bu bitki çayının içerisinde bulunan maddeler egzama hastalığına karşı oldukça iyi gelmektedir. Egzama rahatsızlığından dolayı meydana gelmiş olan şişlik ve kızarıklık gibi durumların önüne geçmektedir. Bunun yanı sıra kaşıntının durmasına da fayda sağlar. 
 • Meyan kökü: Egzama semptomlarını dindirmek için oldukça faydalı olan bir bitkidir. Bu bitkiden elde edilen çeşitli kürler deriye sürülerek tedavi yapılmaktadır. İçerisinde bulunan maddeler deri üzerinde meydana gelebilecek her türlü rahatsızlığın tedavisine fayda sağlamaktadır. 
 • Ada çayı: Bu bitkiden yapılmakta olan çaylar sindirim sistemine fayda sağladığı gibi egzama gibi deri hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. İçerisinde bulunan etken madde deri hastalığına neden olan virüs ve bakterileri hızlı bir şekilde yok eder. Egzamaya iyi gelen bitkiler arasında pek fazla bilinmeyen bu bitki egzama hastalığının iyileşmesi için çok büyük bir fayda sağlamaktadır.
]]>
Bebeklerde Egzama https://www.egzama.org/bebeklerde-egzama.html Sun, 18 Nov 2018 01:07:59 +0000 Bebeklerde egzama, ciltte meydana gelen, kaşıntılı ve döküntülü alerjik bir hastalık olan egzama, yenidoğan bebeklerde ve 6-24 aylık olan bebeklerde sıkça karşılanır. Bu dönemlerde anne sütünü alan bebeklerde e Bebeklerde egzama, ciltte meydana gelen, kaşıntılı ve döküntülü alerjik bir hastalık olan egzama, yenidoğan bebeklerde ve 6-24 aylık olan bebeklerde sıkça karşılanır. Bu dönemlerde anne sütünü alan bebeklerde egzamaya yakalanma olasılığında azalma görülür.

Bebeklerde egzama nedenleri nelerdir

Aile içinde astım, saman nezlesi ve egzama geçmişi olan bebeklerde egzama oluşma riski diğer bebeklere oranla daha fazladır. Kimyasal içerikli maddeler, kullanılan banyo sabunları, şampuanlar, kıyafetlerin yıkandığı deterjanlar, bazı gıdalar, ıslak mendil, pudra gibi ürünlerde bebeklerde egzamaya yol açabilir. Bebeklerde gelişen inek sütü alerjisi alerjik reaksiyonlara yol açarak egzamaya yol açabilir. Bu nedenle bebeğin mümkün olduğunca anne sütüyle beslenmesine dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra sıvı gıdalardan katı gıdalara geçiş dönemlerinde egzamaya sık rastlanır. Bu tür vakalarda bebek 5 yaşına ulaşmadan egzama geçebilir. Ancak tekrarlama olasılığı yüksektir. Bağışıklık sisteminin zayıf olması, hava koşulları, ani hava değişimi, ter, sigara dumanı, toz, cildin kuru olması, uzun süren banyo da egzamayı tetikleyen faktörler arasında yer alır.

Bebeklerde egzama belirtileri

Bebeklerde egzama başlangıçta yüz bölgesinde belirerek zamanla tüm vücuda dağılır. Ciltte herhangi bir sebep olmadan kızarıklıklar oluşur. Bu kızarıklıklar kabuklanarak dökülmeye başlar. Bacaklar, alın, kulak ve deri kıvrımlarında kabuklaşma ve kızartılar daha sık olur. Bu kızartılar zamanla kanamaya başlar ve sivilceye benzer lezyonlar oluşur. Egzama bölgelerinde şiddetli kaşıntı olur. Enfeksiyon kapma riski yüksektir ve bu konuda çok dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerde egzama ne zaman acil bir durumu belirtisi olur

Bebeklerde egzama vakalarında fark edildiği andan itibaren mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Tedavide geç kalınırsa egzama tedavisi zorlaşarak uzun süre devamlılığını koruyabilir. Deride çatlama ve kalınlaşmalar oluşur Acil doktora başvurulması gereken durumlar;

 • Egzamanın vücut geneline yayılması ve kabuklaşması
 • Aşırı kaşıntıya yol açması ve yanmaya neden olması
 • Egzamalı alanların enfeksiyon kapması ve bölgede irin şeklinde akıntı olmasıdır.

Bebeklerde egzama tedavisi

 • Bebeklerde egzama bazı durumlarda herhangi bir müdahale gerektirmeden kendiliğinden geçebilir. Ancak genelde tıbbi müdahaleye gerek duyulur. Egzama tanısı konulduktan sonra bebek için uygun bir diyet listesi hazırlanmalıdır. Bebekte besin alerjisi söz konusuysa bebeğin hangi besine karşı alerjisi olduğu tespit edilmelidir. Bunların yanı sıra ilaç tedavisine başlanır.
 • Antihistamin kremler doktor reçetesiyle kullanılabilir. Bu kremler egzamanın bulunduğu bölgelere sürülür. Antibiyotik gerekli görüldüğü durumlarda reçete edilebilir.
 • Kaşıntıyı gidermek için doktor bu yönde etkili olan ilaçlar kullanılır. Ayrıca alerjiye yönelik ilaçların kullanımı gerekebilir.

Bebeklerde egzama tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

 • Bebek banyo yaptırılırken egzamalı bölgelerin temizliğinde sabun kullanımından kaçınılmalıdır. Beraberinde bu bölgelerin fazla ıslatılmamasına dikkat edilmelidir. Sık aralıklarla bebeği banyo yaptırmakta egzama için zararlı olabilir. Banyo sonrasında egzama bulunan alanlara bebe yağı ve kaşıntı merhemleri sürülebilir. Bu işlemler bebeğin rahatlaması için faydalı olur. Banyo sonrası bebeğin vücudu nemlendirilmeli ve bu işlem devamlı tekrarlanmalıdır.
 • Bebeğin bulunduğu ortamın fazla sıcak ve soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Aksi halde egzama tetiklenerek şiddetlenebilir. Evin nemli tutulmasını sağlamak için özel üretilmiş aletlerden yardım alınabilir.
 • Bebeğin terlememesi için önlemlerin alınması gerekir. Terleme nedeniyle egzamalı bölgeler daha fazla etkilenerek şikayetlerin artmasına neden olur. Ter, egzama yaralarının tahriş olmasına neden olur. Bebek için pamuklu ve cildi tahriş etmeyen giy]]> Boyunda Egzama https://www.egzama.org/boyunda-egzama.html Sun, 18 Nov 2018 17:21:41 +0000 Boyunda Egzama, Boyun kısmında oluşan deri enfeksiyonudur. Cilt hastalıkları kapsamında yer alan bu sağlık problemi her yaştan insanda görülebilir niteliktedir. Yayılma özelliğine sahip boyunda egzama sorunu vücudun diğer alanl Boyunda Egzama, Boyun kısmında oluşan deri enfeksiyonudur. Cilt hastalıkları kapsamında yer alan bu sağlık problemi her yaştan insanda görülebilir niteliktedir. Yayılma özelliğine sahip boyunda egzama sorunu vücudun diğer alanlarına da yayılabilir. Cilt yüzeyinde kaşıntı, kızarıklık, pullanma, iltihaplanma ve kanama meydana getiren söz konusu bu hastalığı geçiren kişiler uzun süre deri problemi yaşayabilir. Enfeksiyon, aşırı sıcaklık, terleme, hijyen durumunun yok olması ve stres gibi kaynaklardan dolayı ortaya çıkan boyunda egzama sorunu yaşamı olumsuz yönde etkiler. Sağlık bakımından ve kötü bir görünüm itibariyle göze hitap etmeyen söz konusu bu rahatsızlığı taşıyan insanlara karşı tiksinme hissiyatı duyulur. Boyunda egzama, kış mevsiminde kazak kullanımından dahi etkilenir. Boyun bölgesinin hassas yapıdaki deri yüzeyi egzama ile birlikte tahriş olarak aşınmaktadır. Hal böyle olunca boyun kısmına yakın organlarda bu durumdan olumsuz olarak etkilenmektedir. Dış çevrenin olumsuz hava koşullarından meydana gelen boyun kısmında egzama oluşumu kalıtsal nitelikli olarak zaman zaman tekrarlama göstermektedir.

  Boyunda Egzama Tedavisi

  Bulaşıcı deri hastalıkları içerisinde yer alan boyunda egzama belirtileri başladığında zaman kaybı yaşamadan derhal doktor muayenesi ile kontrol altına alınmalıdır. Kısa sürede önlem alınmaz ise tüm vücut alanına yayılması kaçınılmaz bir hal alır. Özellikle boyun bölümündeki egzamaya dokunulduğunda el teması ile tırnak arasında kalan doku parçacıkları bulaşıcılığı tetikler. Bu nedenle doktor tavsiyesi üzerine temin edilen ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı boyunda egzama tedavisinin olumlu sonuç vermesine kaynaklık eder. Diğer yandan günlük vücut temizliğinin yapılarak egzamalı alanın sürekli dezenfekte edilmesi de önemlidir. Bunların yanı sıra kozmetik ürünlerden ve kimyasal nitelikli kişisel temizlik ürünlerinden uzak durulmalıdır. Mümkün mertebe aşırı sıcak ve nemli alanlarda uzun süre durulmamalıdır. Ayrıca boyunda egzama yapısına dokunmamalı ve herhangi bir cisim aracılığıyla iltihap oluşumunun yok edilmesi hususunda uğraş verilmemelidir.
  ]]>
  Kafada Egzama https://www.egzama.org/kafada-egzama.html Mon, 19 Nov 2018 17:20:50 +0000 Kafada Egzama, toplumda sürekli görülen sağlık sorunudur. Kafada egzama çocuklarda daha çok görülmektedir. Egzama hastalığı en çok vücudun kafa bölgesinde görülür. Saç derisi çok yağlı olan ve sürekli kepek sorunu oluşa Kafada Egzama, toplumda sürekli görülen sağlık sorunudur. Kafada egzama çocuklarda daha çok görülmektedir. Egzama hastalığı en çok vücudun kafa bölgesinde görülür. Saç derisi çok yağlı olan ve sürekli kepek sorunu oluşan kişide kafa derisinde egzama sık görülür. Egzama oluştuğu bölgenin tamamına hakim olur. Egzama oluştuğu bölgede bitmeyen kaşıntı oluşturur. Kafa derisinde yağ ve kırmızı renkte irili ufaklı görüntü oluşur. Egzama vücudun yağ salgının çok olduğu bölgesinde oluşur. Saç kökündeki yağ bezlerinin fazla çalışması ile kafa derisi yağlanır. Kafada egzama oluşması sağlık sorunu oluşturur. Kişinin bilinçsiz saç bakım ürünü kullanması ve kimyasal içerikli kremlerin saça sürülmesi ile hastalık oluşur. Bu durum ayrıca saçın dökülmesine de neden olur. Kafada egzama oluştuğunda bitmeyen kaşıntı oluşur. Bu durum kişinin vücut direncini düşürür. Egzama oluştuğu zaman erken tedavi süreci önemlidir. Mutlaka doktor kontrolü sağlanmalıdır. 

  Kafada egzama belirtisi
  • Saç dökülmesi  
  • Saç derisinde kırmızı deri rengi  
  • Kaşıntı  
  • Kafada kabarcıklar 
  • Kafa derisinde ödem ve yara  
  • Kafada yağlı görüntü  
  • Kepek  
  • Baş ağrısı  
  • Sızlama 
  Kafada egzama nedenleri
  • Kuaförde kullanılan kimyasal içerikli ürünler. 
  • Hava kirliliği
  • Soğuk hava ve sıcak hava koşulları
  • Saç kökünde mantar ve bit oluşması
  • Saç şekillendirici saç bakım ürün kullanımı
  • Saç spreyi, jöle ve saç kremin her gün kullanımı
  • Saçın hijyen temizliğin sağlanamaması
  • Ucuz saç boyası kullanımı
  • Saç renginde değişiklik için kullanılan kapatıcı ve sprey boyalar
  • Alerjik sebepler
  Kafada egzamanın tedavisi

  Doktor kontrolü ile hastaya tedavi uygulanır. Kafa derisi incelemeye alınır. Kan tahlili yapılır. İlaç tedavisi uygulanır. Climbazol maddesi içeren şampuan ve saç sabunu kullanılır. Kortizon ilaç kullanılır. Bitkisel içerikli şampuan, saç kremi ve kortizon ilaç kullanılarak kafada oluşan egzamanın geçmesi sağlanır. İlaç kullanılırken kafa derisinin bakım şartı da önemlidir. Ilık su ile kafa derisi yıkanmalıdır. Saç bakım ürünleri bilinçli kullanılmalı ve güvenilir, kaliteli olmalıdır.
  ]]>
  Kolda Egzama https://www.egzama.org/kolda-egzama.html Mon, 19 Nov 2018 19:54:01 +0000 Kolda Egzama, Vücudun açıkta olan kısımlarından olduğu için dış görüntü olarak güzel görünmeyen cilt hastalıklarından biridir. Egzama rahatsızlığı erken tedavi ile kontrol altına alınan hastalıktır. Çocu Kolda Egzama, Vücudun açıkta olan kısımlarından olduğu için dış görüntü olarak güzel görünmeyen cilt hastalıklarından biridir. Egzama rahatsızlığı erken tedavi ile kontrol altına alınan hastalıktır. Çocuklarda egzama hastalığı tamamen tedavi edile bilmektedir, ancak yetişkinlerde sadece kontrol altına alınıp gelişmesi önlenmektedir. Egzama daha çok çocuklarda ve inek sütü içen bebeklerde görülmektedir. Egzama daha çok alerjik ve duygusal sıkıntı sorasında oluşmaktadır. İnsan yaşadığı çok büyük olumsuzluklar karşısında duyduğu üzüntü sorasında egzama olabilmektedir. Çiçek tozları ve saman nezlesi egzama hastalığının diğer sebepleridir. Egzama dermatit olarak da bilinmektedir. 

  Kolda Egzama kaşıntılarla başlar. Kaşıntı sonrasında kızarıklık ve iltihaplanma olur, kaşınan yerde şişlikler oluşur. Cilt tahriş olur yanma ve acı hissedilir. Aniden oluşan, kaşıntı ile başlayan hastalık alerjik, sinirsel, stres veya aşırı üzüntüden olur. Toplumda egzama hastalığı insanların çoğunda bulunmaktadır. Kolda egzama kaşıntıları döküntü şeklinde olur. Egzama bulaşıcı hastalık değildir.

  Kolda Egzama Kaşıntısını Nasıl Giderilir

  • Kolda bulunan egzama güneş ışığından korunmalı, cilde temas sağlamsı önlenmelidir. Güneş ışığı deriyi kurutarak gerilip kaşınmasını sağlar. 
  • Cilt genellikle kuru olduğu için giysilerin teması acı verir. Yaşlı kişilerin ciltleri daha kuru olacağından kolların nemli olması gerekmektedir. Ciltte kuruluğu önlemek için doktorun önereceği nemlendirici kullanılmalı.
  • Vücut ısısı ve kıyafetlerin sağladığı ısı egzamaya zarar verir kaşınmayı sağlar. Kaşıntıyı engellemek için buz tedavisi yapılır . 
  • Kolda egzama kaşıntısı için önleyici losyon kullanılmaktadır.
  • Kaşıntı için krem veya mentol içeren krem kullanılır.
  ]]>
  Köpeklerde Egzama https://www.egzama.org/kopeklerde-egzama.html Tue, 20 Nov 2018 08:42:47 +0000 Köpeklerde egzama, köpeklerde deri hastalıklarında en çok karşılaşan hastalık egzamadır. Egzama hastalığı köpeklerde bir çok faktöre bağlı olarak şekillenebilir. Bu faktörlerin başında kalıtsal faktörler ve alerjik fak Köpeklerde egzama, köpeklerde deri hastalıklarında en çok karşılaşan hastalık egzamadır. Egzama hastalığı köpeklerde bir çok faktöre bağlı olarak şekillenebilir. Bu faktörlerin başında kalıtsal faktörler ve alerjik faktörler rol almaktadır. Özellikle köpeklerde görülen egzama türlerinde alerjik faktörler çok önemli etkenlerden olup özellikle mamalar, ilaçlar, toksin maddeler gibi alerjen maddeler alerjik egzamaları oluşturmaktadır.  

  Köpeklerde egzama nedenleri
  • Mekanik etkenler
  • Şimik etkenler
  • Termik etkenler
  • Paraziter etkenler
  • Kalıtsal etkenler
  Köpeklerde egzama oluşumuna neden olan mekanik etkenlerin başında deride biriken ter, kir, toz, çamur gibi etkenler başında gelir. Bu faktörler köpeklerde deri bölgesi tahrişine neden olmaktadır ve egzama hastalığı ile sonuçlanmaktadır. Özellikle uzun tüylü köpeklerin periodik olarak tıraşlarının yapılması, haftalık düzenli yıkanmasına ve temizliklerine özen gösterilmelidir. Aksi taktirde deride ter, kir birikimi egzamaya sebebiyet verir. Köpeklerde egzamaya neden olan şimik etkenleri ise irkiltici kimyasal ilaçlar, temizlik ürünleri gibi faktörler oluşturur. Özellikle evde beslenen köpekler, kullanılan bazı kimyasal temizlik maddelerinden aşırı etkilenmekte ve egzama oluşumu belirmektedir. Egzama hastalığına sebep olan termik etkenler ise aşırı güneşli havada kalma, sıcak su banyosu, röntgen gibi faktörler oluşturmaktadır. Bu gibi termik faktörler deri tahrişine neden olmaktadır. Bu gibi faktörlere maruz kalınması engellenmelidir. Köpeklerde egzamaya neden olan faktörler arasında başı çeken paraziter etkenlere örnek verecek olursak, uyuz, bit, pire, kene, kan emici sinekler gibi etmenleri örnek verebiliriz. Bu paraziter etmenler deri tahrişine, kaşıntıya, yara oluşumuna neden olmaktadır. Bu tür etmenlere bağlı oluşan köpek egzamaların önüne geçilme amaçlı olarak mutlaka köpeğinize iç ve dış parazit aşı uygulaması yaptırmanız gerekmektedir. Bunların yanında da temizliğine ve hijyene dikkat etmeniz gerekir. Köpek egzamaların oluşmasında birde kalıtsal etkenler vardır bunlarda genetik özellik taşıyıp aile bireyleri arasında yayılım göstermektedir.    

  Köpeklerde egzama belirtileri
  • Deride kızarıklık
  • Deride ödem oluşumu
  • Kan serumundan sızıntıya bağlı deride nemlilik veya ıslaklık
  • Deride kalınlaşmalar
  • Deri bölgesinde sertlik 
  • Bölge dersinde lokal sıcaklık artışı
  • Bölgede kabuklanma ve pullanma
  • Şiddetli kaşıntı hali
  • Deride kepeklenme 
  Köpeklerde egzamada görülen bu saydığımız belirtiler mevcut ise hastalık ilerlemeden köpeğin veteriner hekime muayene olması gerekmektedir. Veteriner hekimin detaylı anemnezinden sonra egzamaya neden olan etkenin bulunup tedavinin ve önlemlerin o yönlü yapılması gerekmektedir. Köpek egzemaların da otohemoterapi gibi yöntemlerin kullanımları yanı sıra ilaç uygulamaları, merhem kullanımları tedavi protokolleri arasındadır. Otohemoterapi uygulamalarında köpekten damardan kan alınıp kasa enjekte edilmesi işlemi yapılmaktadır. Bu işlemle köpek vücudunda kendi immun sistemi yabancı ajana karşı savaş açmaktadır. Bir nevi vücut kendi kendine savaş açmaktadır. Bu uygulama köpek egzamaların da ve beşeri hekimlikte de uygulanmakta olup etkili bir uygulama yöntemidir. Köpeklerde egzama tedavi sürecinde diyet uygulamaları önemlidir. Kurutucu toz uygulamaları, gabiotan uygulamaları, merhem uygulamaları veteriner tedavi uygulamalarındandır. Bunların yanı sıra egzama bölgesinin temizliği, bölge kılların kesimi, parazite mücadele yapılmalıdır.
  ]]>
  Kasıkta Egzama https://www.egzama.org/kasikta-egzama.html Tue, 20 Nov 2018 14:34:03 +0000 Kasıkta Egzama, Erkeklerde daha çok görülmektedir. Kasık ve bacak arasında oluşan egzama deri üzerinde kırmızı leke oluşturarak hastalık belirtisi oluşmaya başlar. Egzama vücudun yağ oranını fazla salgılayan bölgesinde olu Kasıkta Egzama, Erkeklerde daha çok görülmektedir. Kasık ve bacak arasında oluşan egzama deri üzerinde kırmızı leke oluşturarak hastalık belirtisi oluşmaya başlar. Egzama vücudun yağ oranını fazla salgılayan bölgesinde oluşur. Kasık bölgesinde yağ oranı fazla salgılandığı için kasıkta egzama daha çok görülür. Egzama oluştuğu bölgede kaşıntı oluşturur. Deriyi tahriş eder ve yara oluşturur. Kasık çevresinde kızarıklık oluşur. Sürekli kaşıntı hissi oluştuğu için kişiyi rahatsız eder. Yetersiz temizliğin yapılması, hijyen kurallarına dikkat edilmemesi ve iç çamaşırın sık değiştirilmemesi kasıkta egzama oluşmasına neden olur. Egzama oluşan bölgede iltihap oluşabilir. Bu durum sağlık sorunu oluşturur. Doktor kontrolü sağlanmalıdır. 

  Kasıkta egzama belirtisi
  • Kasık bölgesinde kaşıntı ve ağrı oluşur. 
  • Deride kızarıklık oluşur. 
  • Deri dökülmesi oluşur.
  • Egzama sürekli büyümeye başlar.
  • Uyku düzenliği oluşur. 
  • Gece kaşıntı daha çok oluşur. 
  Kasıkta egzama nedenleri
  • Temizlik kurallarına dikkat edilmemesi
  • Kasık bölgesinde mantar oluşması
  • Cilt değişim bozukluğu
  • Bayanlarda menopoz dönemi ve hamilelik süreci
  • Alerjik sorunlar
  • Erkeklerde vulva kanserin oluşması kasıkta egzama oluşmasına neden olur. 
  Kasıkta egzama tedavi

  Doktor kontrolü ile ilaç tedavisi uygulanır. Miconazole ve hidroklorid krem kullanılır. Steroid krem bitkisel içerikli olduğu için egzamanın iyileşmesini sağlar. Katran özellikli losyon, sabun ve şampuan kullanılır. Zeytinyağı egzama bölgesine sürülebilir. Elma sirkesi egzama olan bölgeye ovalayarak sürülebilir. Günlük bol su içilmelidir. Probiyotik ek gıda tüketimine ağırlık verilmelidir.
  ]]>
  Elde Egzama https://www.egzama.org/elde-egzama.html Wed, 21 Nov 2018 14:05:15 +0000 Elde Egzama, Egzama çeşitli kaşıntılı deri hastalıklarını kapsayan genel bir terimdir. Tıp dilinde dermatit olarak isimlendirilir. Dermatoloji kliniklerine başvuran hastaların en az %10-20’si egzamadan şikayet etmektedir. Er Elde Egzama, Egzama çeşitli kaşıntılı deri hastalıklarını kapsayan genel bir terimdir. Tıp dilinde dermatit olarak isimlendirilir. Dermatoloji kliniklerine başvuran hastaların en az %10-20’si egzamadan şikayet etmektedir. Erkeklere nazaran kadınlarda daha çok görülür. Oldukça yaygın bir egzama türüdür. Egzama kronik veya akut olabilir. Egzamanın kronik hali kaşıntılı kızarıklık ile kendini gösterir. Akut egzama ise kırmızı lekeler, şişkinlik, kaşıntı ve içi sıvı dolu kabarcıklarla kendini gösterir. Genellikle el üzerinde ve parmak aralarında görülür. Az da olsa elleri dışında bilek hizasına geçtiği de görülmüştür. En belirgin özelliği olarak kızarıklık, çatlak, kaşıntı ve kabuklu döküntüler ile kendini gösterir. Elde egzama el üzerinden ağrıların hissedilmesine neden olur. Elde hassasiyet oluşur. Bir çok kişide yaz aylarında iyileşme gösterirken kış aylarında yeniden kendini belli eder.

  Elde egzama bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak çeşitli sebeplerden dolayı vücudun farklı bölgelerine yayılabilir yada iyileşmiş bölgede yeniden tekrarlayabilir. 

  Elde Egzama Neden Olur

  Tahriş: Elde egzamaya neden olan en önemli faktör tahriştir. Uzun süre cildi tahriş eden bir şeye maruz kalma tahriş oluşumuna neden olur. Bu durum cilde temas eden her şey için geçerlidir. Örneğin elleri sürekli yıkamak bile cildin kurumasına neden olacağı için tahriş yaşanmasına neden olur. Bunların yanı sıra deterjanlar, sıvı sabunlar, kokulu sabunlar, çok sıcak ve çok soğuk su, kuru hava, yanlış kullanılan kremler ve sürtünmedir. Tahriş durumu daha çok kuru havanın da etkisiyle kışın kendini belli eder.Alerji: Tahriş ile aralarında gizli bir bağ vardır. Çünkü cildi tahriş eden bu etkenler zamanla kronikleşerek alerjiye de dönüşebilir. Yada farkında varılmamış bir alerji varsa aniden ortaya çıkabilir. Çünkü her bünyenin temasa karşılık verdiği tepki oldukça farklıdır. Örneğin parfüm her cilt tipinde farklı reaksiyonlar gösterir. Şöyle ki çiçek esanslı parfümler ve baharatlı parfümlerin bile cilt üzerinde bıraktığı tepki bile farklıdır. Alerjiye örnek olarak sabunlar ve çiçekler de verilebilir. Alerji durumu daha çok bahar ve yaz aylarında kendini gösterir. Genetik Faktörler:  Doğuştan gelen bu faktörler zamanla tecrübe edilerek farkına varılır. Ayrıca tahriş edici çevresel etkenlerle birlikte de tetiklenirler. Çocuklarda daha fazla karşılaşılan bir durumdur. O nedenle çocukları iyi gözlemlemek gerekir. Bazen vücudunda bir kızarıklık yada şişlik egzama genetik bir nedenden kaynaklı egzama belirtisi olabilir. Elde egzamanın gelişiminde bağışıklık sisteminin rolü oldukça fazla olduğu için egzama tek bir gene bağlı olarak oluşmaz.  
  Stres: Stresli bir yaşamın sadece ruhsal olarak değil fiziksel olarak da zararları vardır. Beyin stresin neden kaynaklandığını ayırt edemediği için  vücut tehlikede olduğunu düşünerek bu tehlikeye karşı tepki verir. Ancak vücut strese ve sürekli tetikte olmaya alışık olmadığı için bazı olumsuz reaksiyonlar gösterir. Bu daha çok fiziksel yansımalar olarak görülür. Böyle bir durumda meydana gelen egzama türüne stres egzaması adı verilir. Elde ve saçta egzama daha çok görülür.   Hormonsal Değişiklikler: Yapılan araştırmalar sonucu bazı kadınlarda yaşanan hormon seviyelerindeki değişikliklerin elde egzamayı olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu durum genellikle regl ve hamilelik dönemlerinde artış gösterir. Hormonlardaki bu değişim birebir olarak egzamanın ortaya çıkış nedeni olmasa da egzamanın ilerlemesine neden olabilir. 

  ]]>
  Egzama https://www.egzama.org/egzama.html Thu, 22 Nov 2018 06:46:13 +0000 Egzama, toplumda en fazla görülen cilt hastalıklarından biridir. Bu hastalığın neden oluştuğuna dair kesin sebepler bilinmese de, hastalığın ortaya çıkışında etkili olabilecek etkenler vardır. Cildin gerek vücuttan kaynaklan Egzama, toplumda en fazla görülen cilt hastalıklarından biridir. Bu hastalığın neden oluştuğuna dair kesin sebepler bilinmese de, hastalığın ortaya çıkışında etkili olabilecek etkenler vardır. Cildin gerek vücuttan kaynaklanan, gerekse çevresel etkenlerden kaynaklanan faktörlere karşı savunmaya geçmesi yüzünden egzama iye nitelenen iltihaplı oluşumlar meydana gelir. Ciltte kızarıklık, kuruma, kaşıntı, döküntülerin olması, çatlakların oluşması egzamanın genetik olarak oluştuğunu da düşündürür. Bunun dışında alerjik etkenler yüzünden, temas kaynaklı ya da sinirsel kaynaklı egzama çeşitleri de vardır. Alerjik egzama ya da atopik egzama denilen türü toplumda daha fazla görülür. Temas kaynaklı egzamada bazen tek bir etkenden, bazen de birkaç etkenden dolayı oluşabilir. Egzama oluşmasına neden olan etkenlerin tespit edilerek, ortadan kaldırılması hastalığın kontrol altına alınmasında çok etkili olur. Bulaşıcı bir hastalık olmayan egzama, daha çok alerjik bir reaksiyon olarak kabul edilir. Ciltte yayılımı hızlı olur ve tekrarlama riski de fazladır.

  Egzama neden olur

  Çevresel etkenlerden oluşan egzama: Bu nedenlerden oluşan egzama toplumda en fazla görülen türdür. Alerjenler, iklim koşulları, cildi tahriş eden etkenler yüzünden egzama oluşabilir.
  • Alerjen maddeler yüzünden: Altın, demir, nikel gibi metaller yüzünden egzama oluşabilir. Bu tür egzama küçük yaşlarda ortaya çıkar ve kişiyi yetişkinlik döneminde de etkilemeye devam eder. Çimento, kozmetik ürünler, saç boyaları, ciltte kullanılan takılar, yapıştırıcılar, kauçuk maddeler gibi etkenlerde bu tür egzama oluşmasına neden olabilir.
  • Cildin tahriş olması: Ciltte tahrişe yol açan bir etkenin egzamaya dönüşmesi görülebilir. Bu etkenler arasında şampuan, sabun, deterjan, çamaşır suyu gibi cilde temas eden maddeler, parfüm, krem gibi kozmetikler bulunur. Bu maddelerle temas edilmesi ciltte tahrişe neden olup, egzama oluşmasında etken olabilir. Ciltte kuruma, kaşıntı, kızarıklık, çatlak gibi belirtilerle kendini gösterir.
  • Hava koşulları: Egzamanın nedenleri arasında iklim koşulları da vardır. Soğuk günler, nemin yüksek olduğu yerlerde egzama daha fazla görülebilir. Özellikle mevsim geçişlerinde egzama daha fazla etkili olur.
  Kalıtsal faktörler nedeniyle oluşan egzama: Egzama rahatsızlığı olan kişilerin bazen ailesinde de bu hastalık olabilir. Eğer anne ya da babada egzama varsa, çocuklarda egzama oluşma oranı % 70-80 kadardır. Daha çok genetik yatkınlığı olan kişilerde çevresel faktörlerde etkili olursa, egzama için uygun bir ortam oluşur.

  Bağışıklık sistemi nedeniyle oluşan egzama: Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde egzama daha fazla görülür. Daha önceden egzama geçirmiş kişilerde iyileşme olsa da, bağışıklık sistemi zayıfladığında egzama tekrarlayabilir. Yapılan araştırmalarda alerjik egzama hastalarında sitokin denilen madde vücutlarında daha yüksek seviyelerde tespit edilmiştir. Sitokin bağışıklık sisteminin ürettiği ve salgıladığı bir proteindir. Bu maddenin vücutta yüksek oranda bulunması egzamaya yol açmasa da, ciltte enfeksiyona ve iltihaba yol açabilir.

  Stres nedeniyle oluşan egzama: Stres düzeyi yüksek olan kişilerde ruhsal etkilerin yanında fiziksel sorunlarda ortaya çıkar. Bu sorunlardan birisi de stres egzamasıdır. Bu tür egzama beynin korkuyla stresin neden kaynaklandığını bilememesi yüzünden ortaya çıkar. Stres yüzünden oluşan baskı dayanılmaz hale gelir ve egzama gibi fiziksel sorunlar ortaya çıkabilir.

  Hormonal değişimlerden oluşan egzama: Bu tür egzama daha çok kadınlarda oluşur. Çünkü kadınlarda adet, hamilelik gibi bazı dönemlerde hormon seviyelerinde değişimler olur. Bu etken egzama için kesin bir neden olmasa da, kişide yatkınlık olduğunda belirtileri arttırır.

  Egzama bu nedenler dışında uzun süreli sıcak suyla yapılan banyolar, ciltte kuruluk, cildin fazla sabunlanması, hava]]> Dermatit Egzama https://www.egzama.org/dermatit-egzama.html Thu, 22 Nov 2018 12:12:54 +0000 Dermatit Egzama, Deri üzerinde beliren kaşıntı oluşumu, kızarıklık belirtileriyle kendini gösteren cilt rahatsızlığıdır. Egzama genellikle psikolojik olarak üremektedir. Birçok türü vardır. Çeşitli nedenlerle deride belirm Dermatit Egzama, Deri üzerinde beliren kaşıntı oluşumu, kızarıklık belirtileriyle kendini gösteren cilt rahatsızlığıdır. Egzama genellikle psikolojik olarak üremektedir. Birçok türü vardır. Çeşitli nedenlerle deride belirmektedir. Genellikle 1 ile 2,5 yaş arasındaki çocuklarda sıklıkla görülür. Bunun nedeni ise yaşları küçük olan çocukların bünyesinin hassas olmasıdır. Dermatit hastalığı dermatoloji kliniklerinde tedavi edilmektedir. Dermatoloji kliniklerine başvuran kişilerin %15 ile % 20'si dermatit egzama rahatsızlığı için buraya başvurmakta. Bu rahatsızlık çok yaygın olmasına rağmen kesin tedavisi bulunamamıştır. Dermatit probleminin kişilerde kalıtsal yani aile fertlerinden birinde bu hastalık varsa çocukta olma ihtimali oldukça yüksektir. Dermatit egzama rahatsızlığının teşhisi belirtilerini gösterdiği andan itibaren yapılmalıdır. Bu belirti sadece uzman hekim tarafından gözlem altına alınabilir ve tedavi uygulanacaksa bu şekilde uygulanır.

  Dermatit Egzama Nasıl Oluşur

  Dermatit egzama, yara oluşan deri yüzeyinin çeşitli mikroplarla karşı karşıya kalması sonucunda deride belirtilerini gösterir. Mikrop kapan deri yüzeyi iltihap alarak daha ileri bir seviyeye taşınır. Böylece dermatit en üst seviye deri hastalığı haline gelmiş olacaktır. Bu hususta bilinmesi gereken tek şey hastalık ileri seviyeye ulaşmadan kontrol altına alınmasıdır. Sıklıkla sinir hastalıklarından dolayı, alerjik nedenlerden dolayı, derinin yağlı olmasından dolayı ve yara oluşan deri yüzeyinin mikrop olan bir şeye temas etmesiyle meydana gelmektedir. Bu belirtilerden sadece atomik egzama olarak adlandırılanı kalıtsal yollarla ilerlemektedir.

  Dermatit Egzama Belirtileri Nelerdir

  Dermatit egzama belirtileri genel olarak deride kızarıklıklar, deride kaşıntı, deride döküntüler, egzama olan bölgede iltihaplanma gibi belirtileri olabilir. Egzama belirtisi olan deride sulu iltihaplanma oluşumuyla birlikte deride belirgin olarak kabuklanma ve buna bağlı olarak kepek oluşumu meydana gelebilir. 

  Dermatit Egzama Bulaşıcı Bir Cilt Rahatsızlığı Mıdır

  Dermatit egzama bulaşıcı bir deri problemi değildir. Fakat deride egzama oluşumuna bağlı o bölgede sulu iltihaplanmaya doğrudan mikroplu bir maddenin teması hızlıca yayılmasına neden olmaktadır. Yani bu belirti alerjik bir belirtidir. 

  Dermatit Egzama Tedavisi 

  Bir deri hastalığının tedavisi sadece dermatoloji kliniğinde yapılmaktadır. Fakat tedavisi sadece kaşıntı giderici kremlerle yapılır farklı bir tedavisi yoktur. Dermatit belirtisi ortaya çıktığı andan itibaren erken teşhis edildiğinde tedavisi sonuç verecektir. İleri seviye dermatit egzama oluşmadan bu rahatsızlığın önüne geçilerek kontrol altına alınacaktır. Bu cilt problemiyle karşı karşıya kaldığınız zaman vakit kaybetmeden dermatoloji kliniğinde uzman bir hekime kontrol olun. Bu şekilde tedavisi hızlıca yapılacak ve tedavide kesin sonuç alınacaktır.
  ]]>
  Egzama Nasıl Geçer https://www.egzama.org/egzama-nasil-gecer.html Fri, 23 Nov 2018 10:04:42 +0000 Egzama nasıl geçer, egzama farklı dönemlerle kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Bazen ciltteki oluşumlar fazla rahatsızlık vermezken, bazen de kaşıntı, kızarıklık, sulanma, kabarıklık gibi etkilerle kişiyi oldukça ra Egzama nasıl geçer, egzama farklı dönemlerle kendini gösteren bir cilt hastalığıdır. Bazen ciltteki oluşumlar fazla rahatsızlık vermezken, bazen de kaşıntı, kızarıklık, sulanma, kabarıklık gibi etkilerle kişiyi oldukça rahatsız eder. Bazen iyileşme sürecine girse de, sıkça tekrarlama eğilimi gösterebilir. Çok ağı  olmasa da, egzama kişiyi huzursuz eden bir rahatsızlıktır. Egzamanın verdiği rahatsızlığı azaltmanın en önemli yolu cildi kaşımaktan kaçınmaktır. Bebek hastalarda da kaşınmayı önlemek için, pamuklu eldivenler kullanılabilir. Egzama nasıl geçer, hangi önlemler alınabilir, tedavide neler yapılmalı makalemizde bunlar hakkında bazı bilgiler vereceğiz. Biraz özenli olunursa, egzamadan daha kolay kurtulabilirsiniz.

  Egzama nasıl geçer, hangi önlemler alınmalı

  Öncelikle egzama rahatsızlığı olan kişilerin uçuk hastalığı olan kişilerden uzak kalması gerekir. Ciltteki egzama cildin direncini azaltır. Bu nedenle herpes simpleks yani uçuk virüsü daha kolay bulaşabilir. Ayrıca egzama rahatsızlığı olan kişilerin çiçek aşısı da olmaması gerekir. Çocukluk döneminde yapılan bu aşı normalde zararsızdır. Ancak çocukta egzama varsa aşı ölümcül sonuçları olan bir hastalığa neden olabilir.

  Egzama cildin hassaslaşmasına neden olan bir hastalıktır. Egzama nasıl geçer diyenler öncelikle cildi tahriş edici maddelerden uzak durmalıdır. Eğer bu maddelerle mutlaka temas edilecekse, maske, eldiven gibi koruyucu önlemler alınmalıdır. Egzama rahatsızlığı olanların meslek seçiminde de dikkatli olmaları gerekir. Alerjik etkenlerden oluşan egzamanın daha kolay geçmesi için öncelikle alerjenler belli edilmelidir. Hasta bu alerjenlerden korunursa daha kolay iyileşecektir. Bebeklerde egzama olursa, bebeğin inek sütüyle beslenmemesi gerekir. Bunun yerine anne sütü ya da keçi sütü tercih edilmelidir.

  Egzama nasıl geçer, egzamanın geçmesi için önce nedeninin tespit edilmesi gerekir. Eğer egzamanın neden oluştuğu belirlenemiyorsa, cildi kurutacak şekilde sık yıkanmak kaçınılmalı, yünlü, sentetik giysiler giyilmemelidir. Egzama olan bölgede enfeksiyona engel olmak içinde temizliğe çok dikkat edilmelidir. Gerekirse temizlik için egzama şampuanı, egzama sabunu kullanılmalıdır.

  Egzama nasıl geçer, hangi tedavi seçenekleri vardır

  Egzama tedavisi için en iyi seçenek ilaçlardır. Doktor tavsiyesiyle kullanılan kortizonlu merhemler, çinko içeren deri merhemleri egzama tedavisinde çok tercih edilir. Ancak bunların uzun süreli kullanımı cildi tahriş edeceği için mutlaka kullanım talimatına ve süresine uyulmalıdır. Egzama kaşıntıya da yol açan bir rahatsızlık olduğu için, antihistaminik merhemler de tedavide kullanılır. Cildin kurumasını ve çatlamasını önlemek içinde üreli merhemler kullanılabilir. Bu merhemler cildin su içeriğini arttırma özelliği vardır.

  Egzama nasıl geçer, bu rahatsızlıktan kurtulmak için temizlikte önemlidir. Çünkü kaşıntı bu hastalığın en önemli sonuçlarından biridir. Temiz olmayan tırnaklar, eller enfeksiyona yol açabilir ve enfeksiyonun yayılmasını sağlayabilir. Bu tedaviyi zorlaştıracak, egzamanın iyileşmesini geciktirecek önemli bir etkendir.

  Egzama hastası olan çocukların yarısı bu rahatsızlıktan 5-6 yaşına kadar kurtulabilir. Kalan kısmının çoğu ise ergenlikte bundan kurtulabilir. Ancak alerjik egzama hastaları bunu yaşam boyunca çekmek zorunda kalabilir. Rahatsızlık sürekli tekrarlarla hastayı huzursuz eder. Stres, sıkıntı, duygusal problemler nedeniyle egzama tam olarak iyileşmez. Bu nedenle egzama tedavisi tam olarak yapılamamaktadır. Ancak egzamayı kontrol altına almak, daha rahat bir yaşam sürmek mümkün olabilir.

  Egzama nasıl geçer, hangi ilaçlar nasıl kullanılır

  Cildi yumuşatan preparatlar: Egzama olan cildin dayanıklı, pürüzsüz ve yumuşak olmasını sağlamak önemlidir. Cildin kuruluk derecesine uygun nemlendiricilerin ku]]> Egzamaya Ne İyi Gelir https://www.egzama.org/egzamaya-ne-iyi-gelir.html Sat, 24 Nov 2018 09:44:40 +0000 Egzamaya ne iyi gelir, egzama cildin her bölgesinde etkili olabilir. Ciltte iltihaplı oluşumlara yol açan bu rahatsızlığa iyi gelen önerilerde egzamanın oluştuğu bölgeye göre uygulanmalıdır. Yüzde, ağız çevresinde, kollarda, Egzamaya ne iyi gelir, egzama cildin her bölgesinde etkili olabilir. Ciltte iltihaplı oluşumlara yol açan bu rahatsızlığa iyi gelen önerilerde egzamanın oluştuğu bölgeye göre uygulanmalıdır. Yüzde, ağız çevresinde, kollarda, bacaklarda ve diğer alanlarda oluşan egzamada cildi tahriş edecek her türlü etkenden uzak durmak gerekir. Önemli olan egzamalı bölgenin daha fala tahriş olmasını önlemektir. Egzama tedavisi önce hastanın alacağı önlemlerle başlar. Daha sonra doktorla işbirliği içinde egzama tedavisi devam ettirilir. Kullanılan ilaçların miktarı ve dozu doktorun önerdiği şekilde olmalıdır. Unutmayın egzama tedavisini ihmal etmek, eksik tedavi uygulamak, tedavide kullanılan kortizonlu merhemlerin yan etkilerinden daha fazladır. Bu nedenle egzamaya ne iyi gelir diye merak ediyorsanız, öncelikle cildin temiz tutulması, tahrişlerden korunması ve tedavinin aksatılmadan yapılması gelir diyebiliriz.

  Egzamaya ne iyi gelir, öneriler nelerdir

  Egzama etkilediği bölgeye göre önlem alınması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer ağız çevresini etkilediyse özellikle yemek yerken cildin korunması gerekir. Bu nedenle yemekten önce ağız etrafına yağlı bir krem sürülebilir. Yemek sonrasında da ağız çevresi iyice temizlenmelidir. Bu rahatsızlık çocuklarda da çok fazla görülür. Bu nedenle gebelikten başlayarak, çocuğun doğumundan sonrada beslenmeye önem verilmelidir. Bu önlem çocuklardaki egzama gelişiminde fazla etkili olmasa da, araştırmalarda atopik egzama belirtilerinin geciktirilebileceği görülmüştür. Özellikle ilk 6 ay anne sütüyle emzirilen bebeklerde egzama etkileri daha az olur.

  Egzama için beslenme önerileri: Beslenme egzamada önemlidir. Ancak çocukların belirli gıdalardan kesilmesi her zaman tavsiye edilmez. Egzaması olan çocuklarda sadece bir gıdanın egzamayı tetiklediği belirlenirse, o gıdanın tüketimi bırakılır. Bu yüzden doktora danışmadan egzama için diyete başlanmamalıdır. Gıdaların bazıları atopik egzamanın belirtilerin ağırlaşmasına neden olabilir. Ancak gıdalardan egzamanın etkilenme oranı, gıdanın miktarı her zaman kişiseldir. Herkeste farklı olur. Özellikle egzamanın aktif olduğu zamanlarda gıdalar oluşumlarda tahriş etkisi yaratır. Egzamalı hastalar için alerjik etki yapan gıdalar arasında narenciyeler, ketçap, domates, salça, koruyucu katkı maddelerin bir kısmı, gazoz, reçel, meşrubat çeşitleri ve bunlarda kullanılan boyalar sayılabilir.

  Egzama için giyinme önerileri: Egzama için cildi tahriş edecek giysilerden uzak durulması önemlidir. Egzamaya ne iyi gelir, egzamada özellikle sentetik olan, kaba yünden yapılan giysileri giymemek iyi gelir. Bu giysilerin ciltte direkt teması önlenmelidir. Bu nedenle egzama hastaları pamuklu giysileri tercih etmelidir. Ancak bunlarında vücudu sıkı sarmaması gerekir. Renkli olan giysilerde cildi tahriş edecek boya maddeleri içerebilir Bu nedenle renkli giysileri her zaman ilk kullanımda yıkamalısınız. Giysileri yıkarken parfüm içermeyen deterjanlar kullanmalısınız. Ayrıca giysileri iyi durulamanız gerekir. Kuruyan giysileri ütüleyerek giyerseniz daha yumuşak olur ve cildi tahriş etmez. Giysi seçiminde dikişleri de kontrol etmelisiniz. Çünkü dikişler bile cildinizi tahriş edebilir. Üzerindeki etiketleri mutlaka sökmelisiniz. Egzama hastalarının vücudu sıcak kalmamalı, terlemelerine engel olunmalıdır. Bu daha çok küçük yaştaki çocuklar için önemlidir. Cildi her zaman hava almalıdır.

  Egzamaya ne iyi gelir, hangi ortamda bulunmalı: Egzama ciltte aşırı kaşıntıya yol açar. Bu nedenle hava alan, serin yerlerde bulunmak egzamaya iyi gelir. Özellikle yatak odasının bu koşullarda olması gerekir. Çünkü geceleri kaşıntı daha fazla olur. Çocuklar için en iyi ortam sıcaklığı 18 derecedir. Çocuk hastaların tek başında kendi yataklarında yatması da önerilir. Çünkü anne ve babayla yattıklarında sıcak onları rahatsız edecektir. Yatağının çarşafları da sıkça değiştirilmeli ve oda havalandırılmalıdır.

  Temizliğe dik]]>