Egzama

El Egzaması: Belirtileri, Nedenleri, Teşhis ve Tedavi

El egzaması ellerinizi kuru, kırmızı, kaşıntılı ve iltihaplı hale getirebilir. Genellikle tahriş edici bir maddeyle temastan kaynaklanır ve bazı insanlar daha fazla risk taşır. Ellerde egzama hakkında detaylar makalemizde.

Ellerde egzama çok sık görülen bir problemdir. Kuru, kırmızı veya iltihaplı görünebilir ve genellikle kaşıntılıdır. Kimyasal tahriş edici madde yada malzemelere maruz kalmak bazı el egzaması vakalarına neden olabilir. Genellikle egzama, özellikle cilt kuru olduğunda, bilinen herhangi bir tahriş edici veya alerjen tetikleyici olmadan ortaya çıkar.

Elde Egzama Belirtileri

Egzama ellerinizin birini veya her ikisini birden etkileyebilir ve ellerinizin arkasında, avuç içlerinizde, parmaklarınızın ön ve arka kısımlarında, bükülen kıvrımlarda veya parmak uçlarında gelişebilir.

Çoğu zaman, ellerdeki egzama epizodik salgınlar olarak meydana gelir ve kısa sürede iyileşebilir. Ancak, bazen geçmez ve sürekli olur. Etkilenen noktalar aynı kalabilir veya değişebilir; bazı alanlar iyileşiyormuş gibi göründüğü için yeni alanlarda lezyonlar gelişebilir.

Ellerdeki egzama aşağıdaki özelliklerden herhangi birini gösterebilir:

 • Kırmızı veya koyu lekeler
 • Kuru noktalar
 • Çatlamış veya çizik cilt
 • Engebeli alanlar
 • Sertleşmiş cilt
 • Pullu kısımlar
 • Küçük çıkıntılar
 • İltihaplı kabarcıklar

Bazen el egzaması kızarıklık dışında başka bir belirtiye neden olmaz, ancak genellikle kaşıntılıdır. Kaşıntı salgından önce başlayabilir ve genellikle salgın sırasında kötüleşir. Ağrı yaygın değildir, ancak özellikle cildiniz çatlarsa veya kanarsa, el egzaması ile ağrılı lezyonlarınız olabilir.

El Egzamasının Zorlukları

Egzama tipik olarak rahatsız edicidir, ancak nadiren zararlı veya tehlikelidir. Bununla birlikte, ciddi cilt bozulması veya aşırı kaşıma nedeniyle yaralar ve kanamalar meydana gelebilir. Kaşıntı, ellerinizi antibiyotiklerle tedavi gerektirebilecek bir enfeksiyona maruz bırakabilir.

Diğer durumlar da bu değişikliklere neden olabileceğinden, belirtilerinizin egzamandan kaynaklandığı her zaman kesin değildir. Ellerinizde veya cildinizin herhangi bir yerinde egzama belirtileri gelişirse, sağlık uzmanınızla görüşmeniz en sağlıklı yol olacaktır.

El Egzaması Nedenleri

Egzamanın spesifik bir şekli atopik dermatittir ve cildinizin herhangi bir bölgesinde ortaya çıkabilir ve birçok nedeni vardır. Vücudun herhangi bir yerinde egzama yokken el egzaması, elleriniz cildi tahriş eden bir ürüne maruz kaldığında ortaya çıkabilir. Tahrişin iyileşmesi biraz zaman alabilir ve tekrar tekrar maruz kalmaya devam ederseniz etkilenen bölgeler iyileşmeyebilir.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere, ellerinizde egzamanın gelişmesine neden olabilecek bir dizi yaygın tahriş edici madde vardır. Ayrıca, bu maddelere tekrar tekrar maruz kalmak cildin bozulmasına neden olabilir.

 • Sabun
 • Deterjanlar
 • Kumaşlar
 • Saç şekillendirici ürünler
 • Endüstriyel malzemeler
 • Tozlar
 • Makyaj malzemeleri
 • Boyalar
 • Sarımsak veya limon gibi yiyecekler

Tahriş edici maddelere maruz kalmaktan dolayı egzama geliştirme şansınızı artıran risk faktörleri şunları içerir:

 • Ellerin uzun süre ıslak kalması.
 • Ellerinizi kaba havlular veya diğer malzemelerle silmek.
 • Pişirme aletleri, hırdavat aletleri veya güzellik malzemeleri gibi aşındırıcı malzemeler kullanılırken tekrarlanan hareketten kaynaklanan sürtünme.

Bazı insanların egzamaya diğerlerine göre daha eğilimli olduğunu unutmayın. Ve bazı ürünler sizin için egzamayı tetikleyebilirken, diğer ürünler tetiklemeyebilir. Örneğin, belirli bir şampuanı kullanmaktan egzama geliştirebilirsiniz, ancak başka bir kişide egzamayı tetikleyebilecek boyalar ile sorun yaşamayabilirsiniz.

El Egzaması Nasıl Teşhis Edilir

Belirli durumlarda veya elleriniz belirli ürünlere maruz kaldığında ellerinizde salgınlar olduğunu fark edebilirsiniz. Bu modeller, size ve sağlık uzmanınıza egzamanın nedenini anlamanıza yardımcı olabilir.

Avuç içlerinizde ve parmaklarınızda kabarcıklar oluşursa, dishidrotik egzama adı verilen bir tür el egzamanız olabilir – buna pompholyx de denir.

Teşhis Testi

Semptomlarınız ve salgın paterniz, cilt durumunuzun nedeni olarak açıkça egzamaya işaret edebilir. Bununla birlikte, teşhis net olmadığında, ek testlere ihtiyacınız olabilir.

Egzamanın tanısal değerlendirmesinde kullanılabilecek testler arasında şunlar yer alır:

Alerji yama testi: Yama testi, el egzaması alevlenmelerini tetikleyebilecek temas alerjenlerini tanımlamaya yardımcı olabilir.

Kültür testi: Kültür, bulaşıcı bir mikroorganizmanın (bakteri gibi) bulunup bulunmadığını görmek için bir kabarcıktan veya kaşınmış veya çatlamış deriden alınan bir sıvı örneğinin bir laboratuvara gönderildiği bir prosedürdür.

Biyopsi: Nadir durumlarda, etkilenen bölgeden cerrahi olarak bir deri örneği alınabilir ve mikroskop altında incelenebilir. Bu, el egzaması için yaygın bir teşhis yaklaşımı değildir ve yalnızca durum çok şiddetliyse, ilaçlarla düzelmezse veya teşhis net değilse kullanılır.

El Egzaması Tedavi ve Önleme Yöntemleri

Egzama, lezyonların iyileşmesi için tedavi edilebilir. Tedavi, ellerinizi daha fazla hasara ve enfeksiyona karşı korumaya odaklanır. Egzamanızın harici bir tetikleyicisi varsa, mümkün olan en kısa sürede buna maruz kalmaktan kaçınmanız önemlidir.

El egzaması tedavisi görürken ellerinizi korumanız tedavinin daha etkili olmasını sağlayacaktır. Tedavi seçenekleri arasında nemlendirici krem, topikal kortikosteroidler, ultraviyole ışık terapisi ve antibakteriyel merhemler yer alır. Sağlık uzmanınız el egzamasını tedavi etmek için topikal bir kortikosteroid yazabilir; bu tipik olarak ilişkili kaşıntıyı da giderir.

Ellerinizi Korumak

Elleriniz zaten hassas ve tahriş olmuş durumdayken, onlara karşı nazik olmalısınız. Aşındırıcı havlularla ovalamaktan kaçının ve ellerinizi sürtünmeye maruz bırakmayın. Elleriniz kaşındığında veya ağrıdığında kaşımaktan kaçınmak büyük ölçüde özdenetim gerektirir, ancak kaşınmak el egzamasını kötüleştirir ve iyileşmesini engeller.

Parfüm veya alkol içeren kremler, losyonlar, sabunlar ve el dezenfektanları el egzamasını şiddetlendirebilir, bu nedenle sağlık uzmanınızın önerdiği ürünleri kullanın. Egzaması olan bazı kişiler, eldiven giymenin koruyucu ve yatıştırıcı olduğunu ve iyileşme sürecine yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Tedavi Seçenekleri

Alerji uzmanınız veya immünologunuz, el egzamanızın tedavisi için bir rejim önerebilir:

 • Kremler: Kokusuz nemlendirici krem uygulamak, ellerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olarak iyileşmeyi destekler.
 • Kortikosteroidler: Reçeteli topikal kortikosteroidler, yalnızca nemlendirme ve tetikten kaçınma ile iyi tedavi edilemeyen birçok el egzaması vakasının tedavisinde etkilidir. El egzamasının tedavisinde genellikle yüksek potans gücü gereklidir ve bu kortikosteroidler, deri incelmesine ve diğer olumsuz etkilere neden olabileceğinden semptomları tedavi etmek için gerekenden daha uzun süre kullanılmamalıdır.
 • Ultraviyole ışık (UV) tedavisi: UV ışık tedavisi, bir sağlık hizmeti sağlayıcısının ofisinde yapılan bir prosedürdür. Doktorunuz el egzamanız için önerebilir.
 • Antibakteriyel merhem: Reçeteli antibakteriyel merhemler enfeksiyon şüphesi varsa ellerinizdeki açık yaralara ve çatlaklara sürülebilir.

Tedavi ve tetikleyici faktör veya faktörlerden kaçınılmasıyla ellerinizdeki egzama iyileşmelidir, ancak lezyonların tamamen düzelmesi haftalar alabilir.

Önleme

Cildinizin iyileşebilmesi için ek salgınların önlenmesi özellikle önemlidir. Tahriş edici bir maddeye maruz kaldıysanız, ellerinizi yumuşak, kokusuz sabunla yıkayın. Elleriniz üzerinde hala bir tür malzeme varken kaşınmaya başlarsa, hemen yıkayın. Ellerinizi havluyla ovmak yerine kurulayın (ovmak egzama döküntüsünü daha da tahriş edebilir).

Yapabiliyorsanız, tetikleyicilerden kaçının. Egzamaya yatkınsanız, ellerinize düzenli olarak nazik davranın. Tırnaklarınızı kısa tutmanız da önemlidir çünkü bu, kaşınmanın neden olabileceği kazara kesilmeleri önlemeye yardımcı olacaktır. Kimyasallarla çalışan birçok kişi, egzamayı önlemek için çalışırken eldiven giyer. El egzaması salgınlarını önlemek için cildinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecek hafif bir nemlendirici için sağlık uzmanınızın tavsiyesini alın.

Son Sözümüz

Hastaların çoğu, el egzamasının belirli bir nedenini (alerjik veya tahriş edici) asla bulamaz. El egzamasının çoğu, herhangi bir tahriş edici madde ile değil, el kuruluğu ile ilgilidir. Tahriş edici maddeler kesinlikle egzamayı daha da kötüleştirebilir, ancak hastalar ciltlerini nemlendirmeye odaklanmalıdır. Uyumadan önce, cildinize daha iyi emilmesi için kokusuz bir nemlendirici uygulayın ve pamuklu eldiven giyin. Bu işe yaramazsa, alerji yama testi yapılması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu