Egzama

Egzama Nasıl Tedavi Edilir? Bilinmeyen Tedavi Yöntemleri

Egzamanın (Atopik dermatit) tedavisi yoktur, ancak bu yaygın iltihabi cilt rahatsızlığını yönetmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Hastalığın evresi ne olursa olsun, mevcut semptomları hafifletmek ve gelecekteki atakları ve cilt enfeksiyonlarını önlemek için kişisel bakım çok önemlidir.

Bu makalede, egzama için farklı tedavi yöntemleri yer almaktadır. Bu, reçetesiz tedavileri, reçeteli tedavileri, uzman odaklı prosedürleri ve tamamlayıcı ilaçları içerir.

Egzama Evde Tedaviler ve Yaşam Tarzı

Egzama, duyarlı olduğunuz şeyler tarafından tetiklenebilir veya daha da kötüleşebilir. Buna polen, belirli yiyecekler veya havadaki bir değişiklik dahildir. Soğuk hava çoğu zaman tetikleyicidir.

Ayrıca kaşınmak veya strese girmek gibi yaptığınız şeyleri de içerebilir. Yaşam tarzı ve kişisel bakım seçimleri, alevlenme olarak adlandırılan akut egzama ataklarının önlenmesinde veya yönetilmesinde merkezi bir rol oynamaktadır.

Egzamayı biraz rahatlatacak evde yapabileceğiniz bazı egzama tedavi yöntemleri aşağıda yer almaktadır.

Tetikleyicilerden Kaçınma

Egzama alevlenmesine neden olabilecek çok çeşitli tetikleyiciler vardır. Bunlar bir kişiden diğerine değişiklik gösterebilir ve şunları içerebilir:

 • Stres
 • Çok kuru cilt
 • Sabunlar ve ev temizlik maddeleri
 • Parfümler
 • Gıda alerjenleri
 • Metaller, özellikle nikel
 • Sigara dumanı
 • Soğuk, kuru hava
 • Sıcak, nemli hava
 • Nezle ve grip
 • Aşındırıcı kumaşlar, özellikle yün ve polyester
 • Neomisin ve bacitracin gibi antibakteriyel merhemler

Ne yazık ki, alevlenmelerinize hangi tetikleyicilerin neden olduğunu bilmek genellikle zordur. Özellikle egzama alevlenmeye başladığında, şüpheli tetikleyicilere maruz kalma durumlarını kaydetmek için bir günlük tutmak isteyebilirsiniz.

Tetikleyicilerden kaçınmak, genellikle söylenenden daha kolaydır. Ailenizin hatalarını ve kazara maruz kalmaları önlemek için açık bir kurallar dizisini içerir. Bu, hassasiyetiniz varsa içerik etiketlerini okumayı, hava koşullarına uygun giyinmeyi ve stres yönetimi tekniklerini kullanmayı içerebilir.

Cilt Temizleyiciler ve Vücut Yıkama Maddeleri (Sabun, Şampuan, vb.)

Egzamanız varsa, yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri geleneksel kalıp sabunlarla yıkanmaktır. Kalıp sabunla yıkanmak sadece sabunun sert olmasıyla sınırlı kalmaz, aynı zamanda cildin doğal yağlarının çoğunu da vücudumuzdan atarlar. Vücudumuzda ki bu yağlar, cildi korumak için tasarlanmış doğal bir nemlendirici faktör veya NMF olarak bilinir, faydalıdır.

Kuru, hassas ciltler için özel olarak tasarlanmış egzama dostu bir sabun veya temizleyici seçin. Mağaza raflarında sürekli genişleyen bir ürün yelpazesi bulunmaktadır.

Bebekler, yeni yürümeye başlayan çocuklar ve küçük çocuklar için temizlik ürünlerinden kaçınmayı ve sadece sade su banyolarını tercih edebilirsiniz. Daha büyük çocuklar, gençler ve yetişkinler de tüm vücut yerine elleri, koltuk altlarını ve kasıklarını sabunlamaktan yararlanabilir.

“Islat ve Kapat” Banyoları

Transepidermal su kaybı (TEWL) olarak bilinen bir etki, derinin daha derin katmanlarından sürekli olarak su buharlaşır. Cildi aşırı doyurduğunuzda, bu etki artar, daha fazla su çeker ve cildi gergin ve kuru bırakır.

Egzaması olan kişiler için bu endişeler kozmetikten daha fazlasıdır. Banyo yapmak cilt pullarını gevşetmeye ve kaşıntıyı azaltmaya yardımcı olur, ancak “ısla ve kapat” tekniği ile güvenli bir şekilde yapılmalıdır. Bunu yapmak için şu yönergeleri uygulayabilirsiniz:

 • Ilık (sıcak değil) bir banyo yapın ve 10 dakikadan fazla sürmesin.
 • Sert sabun yerine yumuşak bir temizleyici kullanın.
 • Ovmaktan kaçının.
 • Cildi nazikçe ovalayarak (ovmadan) havluyla kurutun.
 • Kullanmakta olduğunuz herhangi bir topikal ilacı uygulayın.
 • Cilt hala nemli ve ıslak iken nemlendirici uygulayın.
 • Giyinmeden önce nemlendiricinin birkaç dakika emilmesine izin verin.

Şiddetli bir alevlenme yaşıyorsanız, temizleyici maddeler olmadan sadece su kullanarak da yukarıda ki yönergeleri uygulayabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Banyosu

Egzamanız şiddetliyse, özellikle tekrarlayan cilt enfeksiyonlarınız varsa, haftada iki kez seyreltilmiş çamaşır suyu banyosu semptomların kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir. Araştırmacılar, bu yöntemin ne kadar iyi çalıştığı konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bununla birlikte, doğru yapıldığında, ağartma banyosu olarak da bilinen çamaşır suyu banyosu genellikle güvenli kabul edilir ve ciltteki bakterileri ve diğer bulaşıcı ajanları nötralize etmeye yardımcı olabilir.

1/4 fincan ila 1/2 fincan %5 ev tipi çamaşır suyu ile 150 litre ılık su ile bir çamaşır suyu banyosu yapılabilir. 10 dakikadan fazla bekletmemeli ve durulayıp havluyla kuruladıktan hemen sonra nemlendirmelisiniz. Başınızı asla çamaşır suyu banyosunda su dökmeyin ve yanlışlıkla gözünüze su kaçarsa gözlerinizi hemen yıkayın.

Çocuk doktorunuzun onayı olmadan çocuklar için çamaşır suyu banyosu kesinlikle kullanılmamalıdır. Şiddetli egzama çatlamaları olan kişiler, cilt kırılırsa ağrılı olabileceğinden çamaşır suyu banyosunu tercih etmeyebilir.

Güneş Işınlarına Maruz Kalma

Egzaması olan birçok kişi, güneş ışığının hastalığın hafif ila orta dereceli semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu iddia eder. Güneşe maruz kalmanın deride D vitamini üretimini arttırdığına inanılmaktadır. Bu, lokal kızarıklığı ve şişmeyi azaltan anti-inflamatuar bileşikler (katelisidinler olarak adlandırılır) salgılar.

Doğal güneş ışığı, haftada birkaç kez 10 ila 30 dakikadan fazla olmamak kaydıysal, genellikle güvenli kabul edilir. İlk başladığınızda, güneş ışığını ne kadar iyi tolere ettiğinizi görmek için beş dakika yeterli olabilir. Kızarıklık, karıncalanma veya ağrı yoksa, günler ve haftalar boyunca güneşte geçirdiğiniz süreyi kademeli olarak artırabilirsiniz.

Güneşe maruz kalma söz konusu olduğunda, daha fazlası her zaman sakıncalıdır. Çok fazla güneş ışınına maruz kalmak, güneş hasarı ve cilt kanseri riskini artırırken aslında egzama alevlenmesini tetikleyebilir.

Bazı mineral güneş kremlerinde kullanılan çinko oksidin egzama için faydalı olabileceğine dair kanıtlar var. Cilt durumunuz şiddetliyse, hassas ciltler veya bebekler için tasarlanmış güneş kremi kullanın.

Reçetesiz (OTC) İlaçlar

Egzama için reçetesiz satılan ilaçlar (OTC) en önemli tedavi yöntemidir. Durumunuzun ciddiyeti ne olursa olsun, egzama tedavisi için günlük nemlendirme esastır.

Nemlendirme tek başına cildinizi iyileştirmezse, bir ilacın eklenmesi önerilebilir. Hafif ila orta dereceli egzama genellikle reçetesiz ilaçlarla tedavi edilebilir.

egzama
Reçetesiz egzama ilaçları

Nemlendiriciler

Kaşıntı ve kuru cilt (kseroz), hastalığın her aşamasında egzamayı karakterize eder. Aynı zamanda, kuru cilt, tedavi edilmediği takdirde alevlenmeyi tetikleyebilir.

Sadece kuru cilt kaşındırmakla kalmaz, aynı zamanda cildin bariyer işlevini de tehlikeye atar. Bu, bakterilerin, mantarların ve virüslerin hassas dokulara kolayca erişmesini sağlar. Bu mikroplar aktif bir enfeksiyon oluşturmasalar bile, bir alevlenmeyi tetiklemek için gereken iltihabı tetikleyebilirler.

Doğru merhem, krem veya losyon ile rutin olarak nemlendirme, cildin yeniden nemlenmesine ve bariyer işlevinin yeniden sağlanmasına yardımcı olabilir:

 • Merhemler, herkes için ve özellikle şiddetli egzama vakaları için en iyi seçim olma eğilimindedir. Bunun nedeni, “daha yağlı” olmaları ve daha uzun ömürlü bir nem bariyeri sağlamalarıdır. Birçoğu petrolatum veya mineral yağ gibi bileşenler içerir.
 • Kremler, hafif ila orta derecede egzaması olan kişiler için iyidir ve merhemlerden daha iyi emildikleri için birçok kişi tarafından tercih edilir.
 • Losyonlar [sudan oluşur) hafif egzaması olanlar için yeterli olabilir.

Daha büyük cilt nemlendiricisi kategorileri arasından seçim yapabileceğiniz:

 • Pullu egzama için nemlendiriciler, pullanmanız varsa ancak cildinizde kırılma veya çatlak yoksa iyi bir seçimdir. Cilt kırılırsa sızlamaya neden olabilirler.
 • Akut bir alevlenmenin ortasındaysanız yumuşatıcı nemlendiriciler idealdir. Tahriş edici değildirler ve cilt hücrelerinin en dış tabakasında su geçirmez bir sızdırmazlık oluştururlar.
 • Seramid nemlendiriciler daha maliyetli olma eğilimindedir, ancak cildi pürüzsüzleştirdikleri ve iyileşmeyi destekledikleri için mükemmel seçeneklerdir.

Çalışmalar ayrıca, seramid ve üre içeren nemlendiricilerin, hidrasyonu ve aktif egzama döküntülerinin iyileşmesini artırdığı için egzamalı kişiler için faydalı olabileceğini göstermiştir.

Hangi seçeneği kullanırsanız kullanın, tahriş edici olabilecek koku ve boya içeren nemlendiricilerden kaçının. Ayrıca, iyileşirken kozmetiklerden kaçının veya kokusuz ve hipoalerjenik ürünler seçin. Makyaj yapmadan önce nemlendirin ve gerektiğinde tekrar nemlendirici uygulayın.

İlaçların kullanımı: Ürünü kalın bir tabaka halinde sürerek ve aşağı doğru hareketlerle ovalayarak günde en az üç kez nemlendirin. Daireler halinde veya yukarı aşağı ovmaktan kaçının çünkü bu ısı üretebilir ve iltihaplı cildi tahriş edebilir.

Hidrokortizon Krem

Egzamanız nemlendirici kremlerle düzelmiyorsa, düşük etkili bir reçetesiz ilaç olan hidrokortizon kremi döküntüleri tedavi etmeye ve cilt iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir. Hidrokortizon, bağışıklık sistemi tarafından üretilen inflamatuar kimyasalları baskılayarak kaşıntı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olan bir topikal steroid türüdür.

OTC hidrokortizon, eczanelerde %0.5 ve %1’lik iki farklı dozlarda satılmaktadır. Temizlendikten sonra, etkilenen cilde ince bir tabaka uygulanır ve nazikçe ovalanır. Ardından nemi hapsetmek için bir nemlendirici uygulanabilir.

Yaygın yan etkiler arasında sızlama, yanma, kızarıklık ve kuruluk bulunur. Özellikle hidrokortizon aşırı kullanıldığında akne, folikülit (“saç yumruları”), çatlaklar, renk değişikliği ve cilt atrofisi (incelenme) de oluşabilir.

Yüzde teknik olarak güvenli olsa da, OTC hidrokortizon kremi yalnızca ara sıra, kısa süreli kullanım için tasarlanmıştır. Göz çevresinde son derece dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Düşük etkili bir hidrokortizon kremi dört haftadan daha kısa bir süre kullanıldığında çoğu insan herhangi bir yan etki yaşamaz.

Antihistaminler

Bazılarının size söyleyebileceklerinin aksine, antihistaminikler egzamalı kişilerde doğal olarak kaşıntıyı hafifletmez.

Antihistaminikler, bir alerjenle (polen veya evcil hayvan tüyü gibi) karşı karşıya kaldığında bağışıklık sisteminin ürettiği histamin olarak bilinen bir kimyasalı bloke ederek çalışır. Histamin, egzama kaşıntısında önemli bir oyuncu olmadığından, antihistaminiklerin faydaları kişiden kişiye değişebilir.

Egzama bir alerji tarafından tetiklenirse, bir antihistamin alevlenmeyi önleyebilir veya şiddetini azaltabilir. Öte yandan, bir alerji söz konusu değilse, bir antihistaminin hiçbir etkisi olmayabilir.

Kaşıntı sizi geceleri uyutmuyorsa, genellikle antihistaminikler önerilir. Benadryl (difenhidramin) gibi daha eski nesil antihistaminikler, dinlenmenize yardımcı olabilecek ve sistemik iltihabı hafifletebilecek yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Gün içinde bir antihistamine ihtiyaç duyulursa, aşağıdakiler gibi uykusuz bir formülasyon kullanılmalıdır:

 • Allegra (feksofenadin)
 • Klaritin (loratadin)
 • Zyrtec (setirizin)

Topikal antihistaminikler, cildi tahriş edip egzama alevlenmesine neden olabileceğinden düzenli kullanımdan kaçınılmalıdır.

Reçeteli İlaçlar

Bazı durumlarda, denediğiniz ilk tedavi olarak reçeteli ilaçlar uygun olabilir. Diğerlerinde, yalnızca egzama semptomları kötüleşirse veya konservatif tedaviye yanıt vermezse düşünülür.

Bu ilaçlar bazen kendi başlarına veya diğer tedavilerle birlikte kullanılır.

Topikal Steroidler

Topikal steroidler, akut egzama semptomlarının kısa süreli tedavisi için tasarlanmıştır. Alevlenmeyi önlemek için veya bir nemlendiricinin yerine kullanılmazlar.

Bu ilaçlar merhemler, losyonlar ve kremlerin yanı sıra kafa derisi ve sakal bölgeleri için özel çözümler şeklinde mevcuttur.

Topikal steroid seçimi, egzamanın yeri, kullanıcının yaşı ve kızarıklığın ciddiyetine göre belirlenir. Düşük potensli steroidler tipik olarak derinin en ince olduğu yerlerde (yüz ve ellerin arkası gibi) kullanılır. Kalın ciltler (ayaklar gibi) için yüksek etkili bir steroid gerekebilir.

Aşağıdakiler yaygın olarak kullanılan topikal steroidlerin örnekleridir (sınıf 6 en zayıfıdır ve sınıf 1 en güçlüsüdür):

 • Etki Sınıfı 6: Desonex jel (%0.05 desonid)
 • Etki Sınıfı 5: Dermatop krem (%0,1 prednikarbat)
 • Etki Sınıfı 4: Synalar (%0.025 fluosinolon asetonid)
 • Etki Sınıfı 3: Lidex-E krem (%0.05 fluosinonit)
 • Etki Sınıfı 2: Elocon merhem (%0.05 halobetasol propiyonat)
 • Etki Sınıfı 1: Vanos kremi (%0,1 fluosinonit)

Bu ilaçlar, yan etkilerden kaçınmak için her zaman en kısa süre için en düşük etkili güçte kullanılmalıdır. Uygun olmayan şekilde kullanılırsa cilt atrofisi, kolay morarma, çatlaklar ve örümcek damarları (telanjiektazi) gibi yan etkiler açısından daha yüksek risk altında olabilirsiniz. Bu nedenle, daha güçlü topikal steroidler tipik olarak yalnızca orta ila şiddetli egzamanın birinci basamak tedavisinde reçete edilir.

Topikal Kalsinörin Önleyiciler

Topikal steroidler rahatlama sağlayamazsa, topikal kalsinörin inhibitörleri (TCI’ler) adı verilen bir ilaç sınıfı reçete edilebilir. TCI’ler, kalsinörin adı verilen bir proteini bloke ederek çalışır. Bu protein, vücudun bağışıklık tepkilerini işaret eden inflamatuar sitokinlerin üretimini uyarır.

Elidel (pimekrolimus) ve Protopik (takrolimus), egzama tedavisinde kullanılan en yaygın iki TCI’dir. Yetişkinlerde veya 2 yaş ve üstü çocuklarda orta ila şiddetli egzama için ikinci basamak tedavi olarak kullanılırlar.

Topikal steroidlerin aksine, Elidel ve Protopic daha derin dokulara emilmez ve ciltte incelme veya renk bozulmasına neden olmaz. Bu nedenle yüz ve diğer hassas ciltlerde güvenle kullanılabilirler. Yaygın yan etkiler ciltte kızarıklık, baş ağrısı, akne, mide bulantısı, folikülit ve grip benzeri semptomları içerir.

Ağızdan Steroidler

Nadir durumlarda, şiddetli bir egzama alevlenmesini kontrol etmek için kısa süreli oral steroidler reçete edilebilir. Bunlar genellikle yalnızca egzama semptomlarının diğer tedavilere dirençli olması veya diğer tedavi seçeneklerinin sınırlı olması durumunda önerilir.

Çok az sayıda sağlık hizmeti sağlayıcısı, ne kadar şiddetli olursa olsun, egzamalı çocuklarda oral steroid kullanmayı asla düşünmez.

Tüm oral steroid kullanımı vakalarında son derece dikkatli olunmalıdır. Steroidlerin uzun süreli kullanımı (30 gün veya daha fazla) sepsis, tromboembolizm ve kemik kırılması riskini artırabilir. Ayrıca, tedavi durdurulduğunda semptomların şiddetli bir şekilde yeniden ortaya çıkacağı bir “geri tepme etkisine” neden olabilir. Bundan kaçınmak için, steroid dozu haftalar veya aylar boyunca kademeli olarak azaltılır.

Prednizon, hidrokortizon ve Celestone (betametazon), sağlık hizmeti sağlayıcılarının düşünebileceği oral steroidler arasındadır. Bir bütün olarak bağışıklık sistemini baskılayarak çalışırlar ve sadece kısa süreli kullanım içindir.

Siklosporin, metotreksat ve Imuran (azatioprin) gibi daha güçlü oral immünosupresanlar da denenmiştir. Bununla birlikte, bu amaç için kullanımlarını destekleyen çok az somut kanıt vardır.

Antibiyotikler

Bazı durumlarda, egzama cildi tehlikeye atabilir ve bakterilerin enfeksiyon oluşturmasına neden olabilir. Sekonder bakteriyel deri enfeksiyonları, egzamalı kişilerde yaygındır (çoğunlukla Staphylococcus aureus enfeksiyonları). Topikal veya ağızdan antibiyotiklerle tedavi edilebilirler.

Topikal antibiyotikler genellikle küçük lokal enfeksiyonları tedavi etmek için yeterlidir. Derinin daha geniş bölgelerini içeren enfeksiyonlar için oral antibiyotikler gerekebilir. Sefalosporinler, nafsilin ve vankomisin en sık kullanılan antibiyotikler arasındadır.

Tedavi süresi semptomların şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Antibiyotik direnci riskinden dolayı genellikle 14 günü geçmez.

Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonları tedavi edebilir. Saçkıran gibi mantar enfeksiyonları, mantar önleyici ilaçlarla (mikonazol kremi gibi) tedavi edilebilir. Herpes simpleks gibi viral enfeksiyonlar antivirallerle (asiklovir gibi) tedavi edilebilir.

Etiketsiz İlaçlar

Singulair (montelukast) veya Accolate (zafirlukast) gibi lökotrien inhibitörleri, egzama tedavisinde endikasyon dışı kullanılabilir. Bununla birlikte, bu tür bir kullanımın faydaları henüz belirlenmemiştir.

Semptomlar şiddetli ve başka herhangi bir tedaviye dirençli olduğunda egzamayı tedavi etmek için kullanılabilirler.

Adlarından da anlaşılacağı gibi, lökotrien inhibitörleri, dermatitin kızarıklık ve şişme özelliğine neden olan lökotrien olarak bilinen inflamatuar bir bileşiği bloke ederek çalışır. Daha yaygın olarak astımı ve şiddetli mevsimsel veya yıl boyu süren alerjileri tedavi etmek için kullanılırlar.

Günde bir kez ağızdan alınan lökotrien inhibitörleri ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, mide bulantısı, mide ağrısı, ishal ve üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olabilir.

Uzmanlara Yönelik Prosedürler

Şiddetli, tekrarlayan veya tedaviye dirençli egzama semptomları olan kişilere fayda sağlayabilecek birkaç prosedür vardır. Bunlar kendi başlarına kullanılmazlar, ancak tipik olarak diğer tedavilerle birleştirilirler.

Fototerapi / Phototherapy

Işık tedavisi olarak da bilinen fototerapi, güneşe maruz kalmaya benzer şekilde işlev görür. Bir dermatologun ofisinde veya özel bir klinikte verilen kontrollü UVA veya UVB radyasyon patlamalarını içerir.

Fototerapi, tipik olarak, topikal tedavilerin etkili olmadığı kanıtlandığında tedavi planına eklenir.

Fototerapi, egzama ile ilişkili kaşıntı ve iltihabı azaltabilir ve genellikle birden fazla tedavi gerektirir. Yaygın yan etkiler arasında cilt kuruluğu, kızarıklık ve hafif güneş yanığı bulunur. Nadir durumlarda, fototerapi cilt döküntülerine, karaciğer lekelerine (mercimek) ve herpes enfeksiyonunun yeniden aktivasyonuna neden olabilir.

Fototerapi bazı insanlarda son derece etkili olabilir, ancak kullanımı genellikle maliyet, bulunabilirlik ve uygunluk ile sınırlıdır. Kömür katranı veya psoralen gibi ışığa duyarlı ilaçlar bazen fototerapinin etkilerini arttırmak için kullanılır.

Islak Sargı Tedavisi

Islak sargı tedavisi bazen şiddetli, tedavisi zor egzaması olan kişiler için önerilir. Islak sargı tedavisinin amacı, topikal ilaçların emilimini arttırırken cildin yeniden nemlenmesine yardımcı olmaktır. Alttaki ıslak katman sürekli nemlendirme sağlarken, üstteki kuru katman nemi hapsetmeye yardımcı olur.

Islak sargı tedavisi kişiye özeldir ancak tipik olarak aşağıdaki adımları içerir:

 1. Cilt 15 ila 20 dakika boyunca ılık suda ıslatılır ve hafifçe dokunarak kurutulur.
 2. Topikal ilaçlar uygulanır.
 3. Cilt bir ıslak gazlı bezle sarılır ve elastik bir bandaj veya başka bir kuru kumaşla kaplanır.
 4. Sargı iki ila altı saat yerinde bırakılır.

Bağışıklık Tedavisi / İmmünoterapi

İmmünoterapinin amacı alerjinin etkilerini en aza indirmektir. Çoğu egzama türü alerji değildir, ancak alerjik reaksiyonu tetikleyebilecek alerjenlerin etrafında olduğunuzda semptomlar alevlenebilir.

İmmünoterapi, sizi atakları tetikleyen alerjenlere karşı duyarsız hale getirerek çalışır. Sizi aşamalı olarak artan dozlara maruz bırakarak, bağışıklık sisteminiz aşırı tepki vermemeyi “öğrenir”. Alerji semptomları kontrol altına alındıktan sonra, kontrolü sürdürmek için devam eden tedavilere ihtiyaç duyulabilir.

İki tip immünoterapi vardır:

 • Alerji aşılarının mütevazı derecede etkili bir eklenti yaklaşımı olduğu ve egzama alevlenmelerinin sıklığını veya şiddetini azaltmaya yardımcı olabileceği gösterilmiştir. Prosedür tipik olarak birkaç ay boyunca haftada bir veya iki kez, ardından iki ila dört haftada bir bakım çekimleri gerektirir.
 • Dilaltı immünoterapi olarak da bilinen alerji damlaları genellikle aşılardan daha az etkilidir ancak iğneden korkan kişiler için uygun olabilir. Bunları uygulama prosedürü, alerji aşılarıyla aşağı yukarı aynıdır.

Hangi iğnelere veya damlalara ihtiyacınız olduğunu belirlemek için bir alerji uzmanı, spesifik alerjenlerinizi belirlemek için bir cilt testi yapacaktır. Alerji aşıları gıda alerjilerini tedavi edemez.

Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp

Egzama için tamamlayıcı ve alternatif tedavilerin kullanımını destekleyen çok fazla bilimsel kanıt olmamasına rağmen, umut vaat eden birkaç tane var.

Hindistancevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı bazen egzama için doğal bir nemlendirici olarak kullanılır ve tıkayıcı bir etkiye sahip olduğu görülmektedir. Bu, su moleküllerini ciltte tutulacak şekilde kapattığı anlamına gelir.

Ayrıca cilde karşı naziktir ve hastalığın tedavisinde faydalı olabilecek anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

2014 yılında yapılan bir araştırma, egzamalı çocukların cildine sekiz hafta boyunca hindistancevizi yağı uyguladıktan sonra ciltte daha fazla nem ve daha az semptom yaşadıklarını buldu.

D Vitamini

D vitamini, güneşe maruz kalmanın egzama üzerindeki etkilerinde merkezi bir rol oynar. O halde, ağızdan alınan D vitamini takviyelerinin de egzama semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği mantıklıdır.

Nutrients dergisinde yayınlanan çalışmaların 2016 tarihli bir incelemesi bu hipotezi destekledi. Egzamalı kişilerde D vitamini eksikliğinin daha yaygın olduğunu gösterdi. Eksikliği olanlarda takviye, semptomlarda kabaca %40 iyileşme sağladı.

Probiyotikler

Probiyotikler, takviye şeklinde satılan canlı bakterilerdir. Doğal olarak yoğurt, miso ve kefir gibi fermente gıdalarda bulunurlar. Sağlıklı bağırsak florasını desteklemeye ve sindirime yardımcı olurlar.

Yayınlanan çalışmaların bir incelemesine göre, en az sekiz hafta boyunca probiyotik takviyelerin kullanılması, 1 yaş ve üstü çocuklarda egzamayı iyileştirdi. Karışık bakteri suşları içeren takviyelerin, tek suşlu olanlardan daha etkili olduğu kanıtlandı.

Diğer çalışmalar çok az etki göstermiş veya hiç etki göstermemiş olsa da, probiyotik kullanımının herhangi bir zarara neden olduğu görülmemektedir. Bazı çocuklarda süt alerjisi semptomlarının (yaygın bir egzama tetikleyicisi) iyileşmesine bile yardımcı olabilir.

Özetle

Egzamanın tedavisi yoktur, ancak semptomları hafifletmenize ve alevlenmeleri önlemenize yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Stres ve belirli yiyecekler gibi tetikleyicilerden kaçınarak evde egzamayı yönetmeye yardımcı olabilirsiniz. Egzama dostu sabunlarla yıkanın ve seyreltilmiş çamaşır suyu banyoları yapmayı deneyin.

Reçetesiz satılan nemlendirici kremler cildi yeniden nemlendirmek için önemlidir. Hidrokortizon kremleri ayrıca cilt iltihabını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Orta ila şiddetli vakalar için reçeteli ilaçlar ve prosedürler önerilebilir.

Bizden Söylemesi

Egzama tedavi edilemese de, doğru tedavi kombinasyonu ile başarılı bir şekilde kontrol altına alınabilir. Tutarlı bir nemlendirme rutini ile uygun cilt bakımı, tedavi planının büyük bir parçasıdır.

Birçok hasta, farklı tedavi seçeneklerini denemeye ve hatta zaman içinde tedavi rejimlerini değiştirmeye ihtiyaç duyar. Sağlık hizmeti sağlayıcınız size rehberlik etmeye yardımcı olabilir ve muhtemelen daha fazla risk içeren diğerlerini denemeden önce bazı seçeneklerin işe yarayıp yaramadığını görmek için adım adım ilerleyecektir.

Bazı durumlarda, kişiselleştirilmiş tedavilerin doğru kombinasyonunu ortaya çıkarmak için dermatolog, alerji uzmanı veya beslenme uzmanı gibi başka uzmanlara ihtiyaç duyulabilir. Kalıcılık ve sabır, sizin için en uygun rejimi bulmanın anahtarıdır.

Egzamaya Ne Sebep Olur?

Egzama muhtemelen faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır. Bunlara alerjenler, genetik, çevresel tahriş edici maddeler ve stres dahildir.

Egzamanın Tedavisi Var mı?

Egzamanın (Atopik dermatit) tedavisi yoktur, ancak bu yaygın iltihabi cilt rahatsızlığını yönetmeye yardımcı olabilecek tedaviler vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu