Egzama

Dudak Egzaması: Türleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Dudaklardaki egzama kızarıklığa, kuruluğa ve pullanmaya neden olabilir. Dudak egzaması nedir, dudak egzaması türleri, belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında öğrenmek istediğiniz her şer makalemizde.

Egzama, ciltte kaşıntılı iltihaplanmaya neden olan bir grup durumu ifade eder. Bu durum cildin bariyer işlevine zarar vererek cildinizi daha hassas hale getirir ve enfeksiyona ve kuruluğa daha yatkın hale getirir.

Egzama, dudaklarınız da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölümünü etkileyebilir. Dudak egzaması, dudak dermatiti ve egzamatöz keilit olarak da bilinir. Egzama tipik olarak kuru cilt lekelerine ve pullara neden olur ve dudaklardaki egzama dudaklarınızın kaşıntılı, kuru, pullu, kırmızı veya soyulmasına neden olabilir.

Dudak Egzaması Türleri

Sebebe bağlı olarak iki ana dudak egzaması grubu vardır:

 1. Endojen / Endogenous: Bu, dudak egzamasının doğuştan gelen özelliğinizden kaynaklandığı anlamına gelir. Bu tip dudak egzamasının bir örneği, aile de egzama geçmişi olan kişilerde daha yaygın olan atopik dermatittir.
 2. Eksojen / Exogenous: Bu tip dudak egzamasına vücudun dışındaki bir şey neden olur.

Dışsal grup içinde, nedene dayalı olarak daha spesifik kategoriler vardır, ve bunlarda şu şekilde iki ayrı gruba ayrılır:

Alerjik kontakt keilit: Bu tip dudak egzaması, kullandığınız dudak kremi veya ruj, diş macunu, ilaçlar ve yiyecekler gibi kullandığınız ürünlere karşı alerjik reaksiyon nedeniyle oluşur. Egzamatöz keilit vakalarının en az dörtte birinde bir alerji bulunur. Bir dermatolog, hangi alerjenleri ortadan kaldırmanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olmak için yama testi yapabilir.

Tahriş edici kontak keilit: Tahriş edici kontak keilit, alerjik kontak keilite benzer şekilde ortaya çıkabilir, ancak bunun yerine tahrişten kaynaklanır. Dudak yalama, bu tip dudak egzamasının önemli bir nedenidir. Kozmetik, gıda ve çevresel faktörler gibi tahriş edici maddelere kronik olarak maruz kalmak da bu duruma neden olabilir.

Dudak Egzaması Belirtileri

Dudaklarınızda egzama olmasının belirtileri şunlardır:

 • Kuru dudaklar
 • İltihaplanma veya kızarıklık
 • Pullanma, soyulma veya çatlama
 • Kaşıntı ve yanma
 • Herhangi bir anormal cilt dokusuna atıfta bulunan cilt veya mukoza lezyonları

Perioral cilt (ağzınızın etrafındaki cilt) ve vermilyon kenarı (kırmızı mukozanın ciltle birleştiği yer) dudakların en sık etkilenen kısımlarıdır. Ağzın köşeleri veya açıları da etkilenebilir.

Doktora Ne Zaman Gidilmeli?

Ateş, titreme, ishal veya döküntülerin yayılması gibi olağandışı semptomlar yaşarsanız, mümkün olan en kısa sürede doktora görünün.

Dudak Egzamasını Tetikleyen Faktörler

Dudak egzamasının başlıca nedenleri atopik dermatit ve tahriş edici veya alerjik temas reaksiyonlarıdır. Tetikleyici faktörler herkes için aynı olmayabilir. Dudak egzaması, hava durumu gibi dış koşullar, dudak yalama gibi davranışlar, alerjenler ve beslenme eksiklikleri gibi farklı şeyler tarafından tetiklenebilir.

Dudak Egzaması Nasıl Anlaşılır

Bu durum için bir dermatolog ile görüşmelisiniz. Dermatologunuz sizi muayene edecek, semptomlarınızı not edecek ve semptomlarınızın süresi, sahip olabileceğiniz diğer durumlar, alerjiler ve yakın zamanda kullanmaya başladığınız yeni ürünler gibi kişisel ve aile sağlığı geçmişiniz hakkında sorular soracaktır.

Dermatologunuz ayrıca yama testi, enfeksiyonu kontrol etmek için sürüntüler veya biyopsiler gibi testler de isteyebilir.

Egzama ve Kuru Dudaklar Arasında ki Fark

Egzama, kaşıntı ve durumun neden olabileceği aşırı tahriş nedeniyle kuru dudaklara sahip olmaktan farklıdır. Ayrıca kuru dudaklar genellikle alerjenler tarafından tetiklenmez.

Dudak Egzaması Tedavi Yöntemleri

Dudaklardaki egzama, sorunun nedenini belirleyip ortadan kaldırarak veya kontrol altına alarak tedavi edilir. Bu nedenle tedavi, sahip olduğunuz dudak egzamasının tipine göre değişiklik göstermektedir.

Tahriş edici veya alerjik dudak egzaması türleri için tedavi, tahriş veya alerjinin nedenini belirlemeyi ve bir ürünün kullanımını kesmeyi veya tetikleyici ile teması sınırlamayı içerecektir.

Atopik dermatite bağlı dudak egzaması için, durumu yönetmek dudak egzamasının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Tüm egzamatöz keilit türleri için, bir dudak kremi veya yumuşatıcı ile birlikte topikal kortikosteroidler dudaklarınızı sakinleştirmeye ve kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı olabilir.

Dudak egzaması tedavi yöntemleri

Dudak Egzamasını Kontrol Altına Almak

Semptomları hafifleterek ve yaşam tarzı değişiklikleri yoluyla tetikleyicileri önleyerek kronik bir durumsa egzamanızla başa çıkabilirsiniz. Egzama, her ikisi de üzerinde biraz kontrol sahibi olduğunuz çevresel faktörlerden ve stresten etkilenir.

Dudak egzamanız atopik dermatitle ilgiliyse bu tedavi ipuçlarını göz önünde bulundurun:

 • Kuru hava cildinizin kurumasına neden oluyorsa nemlendirici kullanın.
 • Cildinizi ve dudaklarınızı nemlendirin. Banyo veya duş sonrası da dahil olmak üzere günde birkaç kez dudak kremi uygulayın. Yüzünüzü yıkamak için sıcak yerine ılık su kullanın çünkü sıcak su dudaklarınızı daha da kurutabilir.
 • Parfüm, boya ve alkol içermeyen hafif cilt bakım ürünleri ve diş ürünleri kullanın. “Kokusuz”, “hipoalerjenik” ve “hassas ciltler için” etiketli ürünleri tercih edin.
 • Dudaklarınızı çok fazla yalamaktan kaçının. Bu davranışta bulunduğunuzda bunun farkına varın ve bu durumu değiştirmeye çalışın.
 • Şiddetli kaşıntı için reçetesiz satılan antihistaminikler alın ve dudaklarınızı asla kaşımayın.
 • Güneş ışığında bulunan ultraviyole ışık dalgalarının egzama da dahil olmak üzere belirli cilt bozukluklarına yardımcı olduğu gösterilmiştir. Fototerapi, semptomlarınıza yardımcı olabilecek özel lambalardan ultraviyole ışığı, genellikle ultraviyole B (UVB) kullanır.

Bu ipuçları sadece dudak egzamasının semptomlarını hafifletmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda gelecekte egzama alevlenmelerini de önler.

Dudak Egzamasının Kötü Görünümü için Tavsiyeler

Dudak egzaması utanç verici ve baş etmesi zor olabilir, ancak tüm dudak egzaması vakalarının ömür boyu olmadığını hatırlamakta fayda var. Bazı vakalar, kaynağı belirlendikten sonra basit bir yaşam tarzı değişikliği ile kolayca tedavi edilebilir. Atopik dermatitin neden olduğu dudak egzaması için bile, kronik durumunuzu yöneterek dudak egzamasının semptomlarını en aza indirebilir veya hafifletebilirsiniz.

Atopik dermatitiniz varsa, egzamanızın geçtiği zamanlar olabilir. Bu bir remisyon dönemi olarak bilinir. Bununla birlikte, durumunuzun kötüleştiği bir alevlenme yaşayabileceğiniz başka zamanlar da olacaktır. Tedavinin amacı alevlenmelerin önlenmesidir. Tetikleyicilerden kaçındığınızdan, nemlendirdiğinizden, ilacınızı aldığınızdan ve sağlık uzmanınızın önerdiği diğer her şeyi yaptığınızdan emin olun.

Dudak egzamanızın size çok fazla sıkıntı verdiğini fark ederseniz, destek için bir terapist ve arkadaşlarınız veya ailenizle konuşun.

Özetle

Dudak egzaması atopik dermatit ile ilişkili olabilir veya bir alerjen veya tahriş edici tarafından tetiklenebilir. Çoğu zaman bu durum, tetikleyici unsurlardan kaçınarak ve dudaklarınızı nemli tutarak veya stresinizi kontrol altında tutarak yukarıda bahsetmiş olduğumuz ipuçlarını takip ederek kontrol altına alınabilir. Bir dermatolog bu durumu teşhis edebilir ve tedaviniz için topikal bir kortikosteroid reçete edebilir.

Son Sözümüz

Dudak egzaması görünümünüzü etkilediği için rahatsız edici olabilir. Bununla birlikte, nedeni ne olursa olsun, bu durumu kontrol altına almanın basit yolları vardır. Bu durumu önlemenin en iyi yolu, alerjenler veya tahriş edici maddeler gibi tetikleyici faktörlerden kaçınmaktır. Ayrıca alkol ve diğer sert maddeler içerenler gibi cildinizi tahriş edebilecek ürünlerden uzak durmanızda yardımcı olacaktır. Dudak egzamanız olabileceğini biliyorsanız veya şüpheleniyorsanız, bir dermatologdan randevu almak sizin için faydalı olacaktır.

Dudak Egzaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dudaklardaki Egzama Nasıl Tedavi Edilir?

Tipik olarak, dudak egzaması topikal bir kortikosteroid ve dudak kremi gibi bir nemlendirici ile tedavi edilir. Dudak egzamanız atopik dermatit ile ilgiliyse, durumu yönetmek kuru, kaşıntılı dudaklara yardımcı olacaktır. Tahriş edici veya alerjenin bir sonucuysa, doktorunuz nedenini belirleyecek ve bunlardan kaçınmanızı önerecektir.

Dudaklardaki Egzama Ne Kadar Sürede İyileşir?

Bu, ilk semptomların süresi ve tetikleyicinin ne ölçüde ortadan kaldırılabileceği dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Dudak egzamanız atopik dermatitten kaynaklanıyorsa, kroniktir ve sürekli tedavi gerektirir.

Egzama Dudağa Nasıl Bulaşır?

Alevlenmeler sırasında egzamanın vücudunuzun bir bölümünde ortaya çıkması ve ardından dudaklarınız da dahil olmak üzere başka bir bölümü etkilemesi yaygın bir durumdur. Egzamanızı tetikleyebilecek unsurlardan kaçınmak ve durumunuzu yönetmek egzamanın dudaklarınıza yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu