Sağlık

Burun Kuruluğu ve Sinüs Tedavisi İçin 9 Tavsiye

Kuru bir burnu rahatlatmak, burnunuzdaki ve sinüslerinizdeki nemi eski haline getirmek için adımlar atmak anlamına gelir. Burun kuruluğu ve sinüsler için tavsiyelerimize mutlaka göz atın.

Kuru burnu rahatlatmak, onları çevreleyen mukus zarları yeterince üretmediğinde burnunuzdaki ve sinüslerinizdeki nemi geri kazanmak için adımlar atmak anlamına gelir. Kuru burun için nemlendirici veya tuzlu burun spreyi kullanmak gibi basit ev ilaçları yardımcı olabilir.

Burun kuruluğu ve sinüs geçiş yollarına sahip olmak, baş ağrısı ve sık sık burun kanaması gibi başka sorunlara yol açabilir. Kuru burun ve sinüsleri tedavi etmek, bunları ve sinüs enfeksiyonu gibi diğer sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

Bu makale, kuru bir burnun nasıl tedavi edileceğine dair dokuz öneriyi araştırıyor. Birden fazla yöntemi denediğinizde en fazla başarıyı elde edebilirsiniz. Bu çözümlerin hiçbiri sizin için işe yaramazsa veya üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösteriyorsanız, sağlık uzmanınıza görünün.

Burun Kuruluğu Nedir

Burun kuruluğu, burun mukozasının veya burun astarının kuru ve tahriş olduğu bir durumdur. Kuru hava, alerji veya tahriş edici maddelere maruz kalma gibi çevresel faktörler dahil olmak üzere çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Ayrıca dekonjestanlar, antihistaminikler ve burun spreyleri gibi bazı ilaçlar da buna neden olabilir. Burun kuruluğu belirtileri arasında yanma hissi, kaşıntı ve burunda kuruluk veya kabuklanma hissi bulunur. Bazı durumlarda burun kuruluğu burun kanamalarına neden olabilir.

Sinüs Nedir

Sinüs, burun pasajlarına bağlı olan kafatasındaki içi boş boşlukları tanımlamak için kullanılan terimdir. Sinüsler mukoza zarlarıyla kaplıdır ve hava ve mukusun burun pasajlarından süzülmesine ve taşınmasına yardımcı olan kirpikler adı verilen küçük tüyler içerir. Sinüsler, burun pasajlarını nemli ve temiz tutmaya yardımcı olan mukus üretmekten sorumludur. Sinüs enfeksiyonları veya sinüzit, genellikle viral veya bakteriyel bir enfeksiyon nedeniyle sinüsler iltihaplanıp enfekte olduğunda ortaya çıkar. Sinüzit belirtileri burun tıkanıklığı, yüz ağrısı veya basıncı, burun akıntısı ve boğaz ağrısını içerir.

Burun Kuruluğu ve Sinüs Tedavisi

1. Sıvı Tüketiminizi Artırın

Daha fazla sıvı, özellikle su içmek mukusun incelmesine yardımcı olabilir. Bu, burnunuzdaki ve sinüslerinizdeki tıkanıklık hissini azaltabilir. Ayrıca, sizi susuz bırakabilecek ve daha fazla kurutabilecek alkolü sınırlamak da yardımcı olabilir.

Yaz aylarında, sıcaklıkların yükseldiği ve fiziksel aktivite yaptığınız zamanlarda daha fazla su içmeye çalışın. Sade su size çekici gelmiyorsa, suyunuza limon eklemeyi deneyin, aromalı su için veya elektrolitli bir içecek deneyin.

2. Hava Nemlendirici Kullanın

Havaya nem katan bir hava nemlendirici cihazı kullanarak uyumak burun kuruluğu ve sinüs için size çok yardımcı olabilir:

 • Mukoza zarlarınızı nemli tutar
 • Burnunuzun veya sinüslerinizin içindeki iltihaplanmayı azaltır
 • Bazı nefes alma sorunlarını hafifletir

Çoğu nemlendirici, sistemde bakteri üremesini önlemek için suya veya sık sık temizliğe ihtiyaç duyar. Daha pahalı, kendi kendini temizleyen bir nemlendirici cihazı satın almayı da düşünebilirsiniz. Nemlendiriciler ısıtma/soğutma sisteminize de eklenebilir. Bu en pahalı seçenektir, ancak evinizdeki nem seviyelerini yıl boyunca kontrol etmenizi sağlar.

3. Tuzlu Burun Spreyi Kullanın

Tuzlu burun spreyi, tıkanıklığı ve kalın mukusu azaltmak için günlük olarak kullanılabilen bir tuzlu su sıvısıdır. Ayrıca burun geçiş yollarınızı nemli tutar. Genellikle ilaç depolarında veya eczanelerde reçetesiz satılır.

4. Neti Pot Deneyin

Neti potu, küçük bir çaydanlık gibi görünen bir cihazdır. Nazal ve sinüs irrigasyonu için kullanılmaktadır. Nazal irrigasyon, nazal pasajları temizler, fazla mukusun atılmasına yardımcı olur ve yoğun nazal akıntıyı inceltir. Neti Pot bulamıyorsanız eğer kabartma tozu, iyotsuz tuz ve kaynamış su kullanarak kendi durulamanızı yapabilirsiniz.

5. Buhar Soluyun

Sıcak, nemli hava kuru bir burnu rahatlatmaya yardımcı olabilir. Sıcak bir duş almayı ya da banyoda kapı kapalı ve duş açıkken oturmayı deneyin.

Ayrıca suyu kaynatabilir ve buharını içinize çekebilirsiniz. Bunu güvenli bir şekilde yapmak için:

 • Büyük bir tencerede suyu ocakta kaynatın. Bir kaseye aktarmak isterseniz ısıya dayanıklı olanı kullanın.
 • El havlusu ile başınızı örtün.
 • Yüzünüzü doğrudan kasenin üzerine koyun ve yavaşça burnunuzdan nefes alın.
 • Buhar azaldığında bitirin veya kasedeki kaynayan suyu değiştirin ve yeniden başlayın.

6. Vazelin Deneyin

Burnunuzun içine az miktarda vazelin sürmeyi deneyebilirsiniz, ancak dikkatli olun.

Vazelin genellikle burun salgılarınız gibi midenize boşalır, ancak küçük miktarlarda ciğerlerinize ulaşması da mümkündür. Zamanla, akciğerlerde vazelin birikmesi zatürree gibi akciğer sorunlarına yol açabilir.

Akciğer hastalığınız varsa, burnunuza vazelin veya diğer yağ bazlı ürünleri kullanmaktan kaçınmak en iyisidir. Bu ev tedavi çözümünün sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz, sağlık uzmanınızla görüşün.

7. Doğal Yağları Uygulayın

Hindistan cevizi yağı, susam yağı ve badem yağı gibi doğal yağları da deneyebilirsiniz. Burnunuzun iç kısmına az miktarda yağ uygulamak için pamuklu bir bez kullanın. Yine, bu tür bir tedavi yöntemini denemeden önce sağlık uzmanınızla konuşmak her zaman en iyisidir.

8. Burnunuzu Karıştırmayın

Bu başlı başına bir çare değil. Ancak, eğer varsa, bu alışkanlığı bırakmak, burnunuzun kuruması veya tahriş olması veya halihazırda olduğundan daha kötü olması olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Burun karıştırma ayrıca burun pasajlarınıza virüsleri ve bakterileri sokabilir, bu da solunum yolu hastalıklarına ve diğer sorunlara neden olabilir.

9. Tetikleyicilerinizden Kaçının

Burnunuzun bazı durumlarda kuruduğunu fark edebilirsiniz. En yaygın olanlardan bazıları şunlardır:

 • Tozlu koşullar
 • Çok sık burnunu sümkürmek
 • Havadaki değişiklikler
 • Daha yüksek rakımlar
 • Duman veya sis gibi hava kalitesi sorunları
 • Antihistaminik ve dekonjestan aşırı kullanımı
 • Klima veya ısı cihazları kullanımı

Tetikleyicilerinizin ne olduğunu biliyorsanız, bunlardan kaçınmak için adımlar atın veya burun kuruluğunu tetikleyen koşullarda olacağınızı biliyorsanız, nemlendirici, burun spreyi veya sizin için etkili olan başka bir ilacı hazırda bulundurduğunuzdan emin olun.

Özetle

Kuru burun ve sinüs geçiş yolları, nem oranının düşük olduğu havanın yanı sıra alerji ve dehidrasyon gibi belirli sağlık durumlarından kaynaklanabilir.

Kuru burun ve sinüslerin semptomları arasında tıkanıklık, baş ağrısı ve iltihaplanma olabilir. Ek olarak, burnunuz ve ağzınız tahriş olabileceği gibi kuru da olabilir.

Kuru burun ve sinüslerin tedavisi, daha fazla su içmeyi ve tuzlu burun spreyi, neti pot ve/veya hava nemlendirici cihazlar kullanmayı içerebilir. Bir enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız veya semptomlarınız düzelmiyorsa, mutlaka doktorunuza danışın.

Sık Sorulan Sorular

Kuru Hava Neden Burun Kanamasına Neden Olur?

Kuru hava, burun zarlarınızın kurumasına neden olarak burun pasajlarının içinde çatlamalara veya kabuklanmalara neden olabilir. Bu, özellikle burnunuzu sert bir şekilde sümkürürseniz veya burnunuzun içini karıştırırsanız, burun kanamasına neden olabilir.

Evde Tuzlu Burun Durulama Yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Bunun için iyotsuz tuz, kabartma tozu ve ılık suya ihtiyacınız olacak. Suyun dinlendirilmiş veya önceden kaynatılmış olduğundan emin olun. Nazal işlemler, sinüs pasajlarınıza mikrop sokabileceğinden asla musluk suyu kullanmayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu