Sağlık

Yeni COVID Varyantı BQ.1.1 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

COVID-19 varyantları, orijinal virüsten yeterince mutasyona uğramış gibi görünüyor ve bazı tedaviler artık onlara karşı çalışmıyor. En yeni Omicron alt varyantı olan BQ.1.1, Evusheld gibi tedavilerde monoklonal antikorlardan kaçmakla tehdit ediyor.

BQ.1.1 ve kardeş varyantı BQ.1 Amerika gibi büyük ülkeler ve diğer birçok ülkede tespit edilmiştir. Virüs gözetim çabalarındaki ve PCR testlerindeki düşüşler nedeniyle oranlar eksik sayılabilmesine rağmen, yeni COVID-19 vakalarının yaklaşık %11’ini oluşturuyor.

Johns Hopkins Bloomberg Halk Sağlığı Okulu’nda uzman bir virolog ve araştırmacı olan Andrew Pekosz, “Bu sistemde gerçekten neyin arttığına ve ne kadar hızlı arttığına dair çok fazla sis var, çünkü bu sıralama çabaları son birkaç ay içinde en aza indirildi.” dedi. Aynı şekilde, daha fazla COVID-19 varyantının tespit edilmeden dolaşabileceğini de sözlerine ekledi.

Şimdilik BA.5, yeni vakaların yaklaşık %68’inden sorumlu olan baskın varyanttır. Ancak hem günlük hastaneye yatışlar hem de ölümler düşüş eğiliminde olduğu için COVID-19’un hastalık şiddeti azalıyor gibi görünüyor.

BQ.1.1 Varyantı Ne Kadar Tehlikeli?

BQ.1.1 ve onun kardeş varyantı BQ.1, BA.5’inkilere benzer bazı mutasyonlarla birlikte BA.5’in soyundan gelmektedir.

Washington Üniversitesi’nde laboratuvar tıbbı ve patoloji bölümünde öğretim görevlisi olan Pavitra Roychoudhury, “BA.5 bu büyük aile gibidir” dedi. “BA.5 içinde çeşitlendirmeye sahip olabilirsiniz ve evrim ilerledikçe mutasyonlar elde edersiniz.”

Bu yeni alt varyantlar birbirleriyle rekabet ettiğinden, kış iç mekan toplantıları varyantların daha hızlı yayılmasına izin verebileceğinden, bunlardan biri baskın hale gelebilir ve aşılara karşı daha dirençli olabilir, diye sözlerine ekledi.

Yeni Bivalent Güçlendiriciler BQ.1.1’e Karşı Koruma Sağlayacak mı?

Pekosz’a göre, BQ.1.1 bileşim olarak BA.5’e benzer olduğundan, yeni bivalan güçlendirici aşılar bu yeni varyanta karşı aynı derecede etkili olmalıdır.

Pfizer’in son duyurusuna göre, devam eden klinik deneyler, bivalan güçlendirici aşının uygulamadan yedi gün sonra “Omicron BA.4/BA.5 nötralize edici antikor yanıtında önemli bir artış gösterdiğini” gösteriyor.

Pekosz, “Aşı tarafından üretilen antikorlar, şu anda dolaşımda olan bu varyantları tanımaya devam edecek.” dedi. “Yani, insanların yapabileceği olumlu bir şey varsa, o da dışarı çıkmak ve iki değerli (Bivalent) güçlendiriciyi almaktır. Kesinlikle daha iyi koruma sağlayacaktır.”

Aşıların enfeksiyon risklerini azaltmaktansa hastaneye yatışları ve ölümleri azaltmada daha iyi olduğunu, ayrıca güncellenen destekleyici aşıların hala COVID-19’a karşı mevcut en iyi araç olduğunu söyledi.

Mevcut Tedaviler BQ.1.1’e Karşı İşe Yarayacak mı?

Yakın tarihli bir ön baskı çalışması, Evusheld gibi monoklonal antikor ilaçlarının BQ.1.1 varyantına karşı etkili olmayabileceğini öne sürdü. Pekosz, bu tedavilerin, BQ.1.1 gibi antikordan kaçan varyantlar açısından en fazla risk altında olan bağışıklığı baskılanmış bireylere yönelik olduğunu söyledi.

COVID-19 monoklonal antikor tedavileri pandemide daha önce geliştirildiğinden, orijinal suştan çok farklı görünen Omicron alt varyantlarına karşı da işe yaramayabilir, diye ekledi.

Pekosz, “Hala o ilk nesil tedavilerle çalışıyoruz. Bu ikinci nesil tedavi gelişimini ihtiyaç duyacağımız şekilde görmüyoruz” dedi.

Pandemi ile adil bir şekilde mücadele etmek için ticari üreticilerin Omicron varyantları için güncellenmiş tedavi versiyonları oluşturması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Pekosz, “Bu salgından çıkış yolumuz, kılıcı keskin tutmak ve etkin bir şekilde kullanmaya devam etmektir.” dedi. “Biraz pes edersek, virüsle savaşmak için kullanabileceğimiz araçları sınırlama ve daha fazla vaka görme riskiyle karşı karşıya kalabiliriz.” dedi.

Özetle

BQ.1.1, Omicron BA.5’ten türetilen yeni bir Omicron alt varyantıdır. BQ.1.1, kardeş varyantı BQ.1 ile birlikte yeni COVID-19 vakalarının yaklaşık %21’ini oluşturuyor. Monoklonal antikorlar gibi birinci nesil tedavileri etkisiz hale getirebilir, ancak uzmanlar bivalan güçlendiricilerin BA.5’e benzer Omicron alt varyantlarına karşı koruma sağlaması gerektiğini söylüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu