Sağlık

Sedef Hastalığı Nedenleri ve Risk Faktörleri

Gen mutasyonları sizi sedef hastalığına yatkın hale getirebilir, ayrıca çevresel, yaşam tarzı veya sağlık risk faktörü alevlenmeleri ve akut semptomları tetikleyebilir. Sedef hastalığının nedenleri, risk ve zararlı çevresel faktörler hakkında detaylarıyla inceledik.

Sedef hastalığının bir zamanlar egzama gibi dermatolojik bir durum olduğu düşünülüyordu, ancak aslında romatoid artrit ve lupus ile daha yakından ilişkili bir otoimmün bozukluktur. Adından da anlaşılacağı gibi, bir otoimmün bozukluk, vücudun bağışıklık sisteminin savunmasını kendi üzerine çevirerek, yanlışlıkla zararlı olduğunu düşündüğü hücre ve dokulara saldırmasıdır. Sedef hastalığı ile, saldırının birincil hedefi, epidermis olarak bilinen cildin dış tabakasındaki hücrelerdir ve bu, plaklar olarak adlandırılan kuru, kırmızı, pullu lekelerin oluşumuna yol açar.

Araştırmacılar, bağışıklık sisteminin bu şekilde arızalanmasına neyin neden olduğunu tam olarak çözebilmiş değil, ancak genetik ve çevresel faktörlerin her ikisinin de rol oynadığına inanıyorlar.

Sedef Hastalığının Nedenleri

Sedef hastalığının en belirgin nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

İltihaplanma

Sedef hastalığı iltihaplanma ile ilişkilendirilmektedir. İltihaplanma birçok durumda bir faktördür ve genel olarak, bir tür beyaz kan hücresinin (T-hücresi) vücudun bir yerinde hastalığa neden olan bir mikroorganizmayı (patojen) algılamasıyla başlar. Yanıt olarak, T-hücresi etkilenen dokuya hareket eder ve tümör nekroz faktörü (TNF) olarak bilinen inflamatuar bir proteini serbest bırakır.

Sedef hastalığı ile hiçbir patojen yoktur. Bunun yerine, T hücreleri aniden ve açıklanamaz bir şekilde epidermise göç eder ve sanki vücut saldırı altındaymış gibi TNF salgılar. Takip eden iltihaplanmanın, epidermisin yaklaşık %90’ını oluşturan keratinositler olarak bilinen cilt hücrelerinin hiper üretimini uyardığına inanılmaktadır.

Hızlandırılmış üretim, hücrelerin kuru, pullu plakların oluşumuna yol açan, stratum corneum adı verilen epidermisi koruyucu dış tabakadan tam anlamıyla itmesine neden olur. Hastalığın diğer daha az yaygın biçimleri, irin dolu kabarcıkların (püstüler sedef hastalığı) veya cilt kıvrımlarında nemli lezyonların (ters sedef hastalığı) gelişimini tetikler.

Genetik

Genetiğin sedef hastalığının gelişiminde merkezi bir rol oynadığına inanılmaktadır. Kesin bağlantı henüz kurulmamış olsa da, bilim adamları bir kişinin hastalık riskini artıran en az 25 genetik mutasyon tanımladılar.

Bunlar arasında, CARD14 olarak bilinen bir mutasyonun hem plak hem de püstüler sedef hastalığıyla ve ayrıca psoriatik artrit olarak bilinen ilgili bir bozuklukla güçlü bir şekilde bağlantılı olduğuna inanılmaktadır.

Genetiğin etkisi, sedef hastalığının tek yumurta ikizlerini etkileme olasılığının tek yumurta olmayan ikizlere göre üç kat daha fazla olduğu ikizlerle yapılan araştırmalarla daha da kanıtlanmıştır.

Sedef Hastalığının Risk Faktörleri

Genetik sizi sedef hastalığına yatkın hale getirebilse de, bir mutasyona hatta CARD14 mutasyonuna sahip olmanız ve asla sedef hastalığına yakalanmamanız mümkündür. Hastalığın gelişmesi için bilim adamları, hastalığı aktive etmek için çevresel bir tetikleyicinin gerekli olduğuna inanıyorlar.

Bu, kısmen, akut bir epizodu (parlama olarak bilinir) tetiklediği bilinen çeşitli koşullar tarafından kanıtlanır. Bunlar, diğer etkenlerin yanı sıra enfeksiyonlar, cilt travması, obezite ve ilaçları içerir.

Enfeksiyonlar

Herhangi bir enfeksiyon türü, sedef hastalığının ortaya çıkmasına veya alevlenmesine neden olabilir. Bu özellikle, neredeyse her zaman bir enfeksiyonu, özellikle de strep enfeksiyonunu takip eden guttat sedef hastalığı için geçerlidir. Guttat sedef hastalığı, sedef hastalığının ikinci en yaygın türüdür ve çocukları yetişkinlerden daha sık etkiler.

HIV, yaygın olarak sedef hastalığı ile ilişkili başka bir enfeksiyondur. HIV’li kişilerde genel popülasyondaki insanlardan daha sık sedef hastalığı görülmese de, hastalığın şiddeti çok daha kötü olma eğilimindedir. HIV’in zaten arızalı olan bir bağışıklık sistemini daha fazla baskıladığı düşünüldüğünde bu şaşırtıcı değildir.

Cilt Travması

Deride herhangi bir travma (kesik, sıyrık, cerrahi yara, dövme, yanık veya güneş yanığı dahil) potansiyel olarak parlamaya neden olabilir. Bu, bir cilt travması çizgisi boyunca meydana gelen bir reaksiyon olan Koebner fenomeni olarak bilinir.

Bilim adamları bunun neden olduğunu tam olarak anlamıyorlar, ancak inflamatuar proteinlerin (sitokinlerin) cildi aşırı uyardığından ve inflamatuar bir yanıtı tetikleyen otoimmün antikorları (otoantikorlar) aktive ettiğinden şüpheleniyorlar.

Cildin kuvvetli bir şekilde sürtünmesi veya sıkı bir yaka veya kemerin sürtünmesi bile bir reaksiyonu tetikleyebilir. Koebner tepkisini önlemenin bir yolu yoktur, ancak güneş kremi uygulayarak, çizilmeyi önleyerek ve daha yumuşak kumaşlar giyerek riski azaltabilirsiniz.

Sedef hastalığınız varsa, küçük cilt yaralanmalarını hemen tedavi etmek çok önemlidir. Cildi sabun ve suyla temizleyin, antibiyotik merhem sürün ve yarayı bir bandajla kapatın. Bir kompresyon bandajı özellikle yararlı olabilir. Bunu yapmak, akut alevlenme riskini azaltabilir.

Obezite

Polonya’dan 2017 yılında yapılan bir araştırma, obezitenin sedef hastalığı için önemli bir risk faktörü olduğunu öne sürüyor. Adipoz (yağ depolayan) hücrelerin aşırı birikiminin sitokin üretimini uyardığı bilinmektedir. Bu tepki, bir kişinin vücut kitle indeksindeki (BMI) artışlarla yakından bağlantılıdır.

Bir noktada, obezitenin neden olduğu iltihabın, sedef hastalığı semptomlarının ortaya çıkmasına neden olabileceğine inanılmaktadır. Bu genellikle cilt kıvrımlarında (koltuk altları, göğüslerin altında, kalçalar arasında veya kasık veya karın kıvrımlarında) gelişen tip olan ters sedef hastalığı şeklinde ortaya çıkar. Bunlar sadece yağ hücrelerinin en fazla biriktiği alanlar değil, aynı zamanda cildin birbirine sürtünerek sürtünmeye neden olma olasılığının en yüksek olduğu yerlerdir.

İlaçlar

Bazı ilaçlar da sedef hastalığı semptomlarını tetikleyebilir. Bunun neden meydana geldiği ve neden bazı insanların etkilenip diğerlerinin etkilenmediği henüz netlik kazanmamıştır. Sedef hastalığını etkileyen yaygın ilaçlardan bazıları şunlardır:

  • Beta blokerler ve ACE inhibitörleri dahil olmak üzere yüksek tansiyon ilaçları
  • Bipolar rahatsızlıkları tedavi etmek için reçete edilen lityum
  • Plaquenil (hidroksiklorokin) ve Aralen (klorokin) gibi belirli hastalık modifiye edici antiromatizmal ilaçlar (DMARD’lar)
  • Hepatit C tedavisinde sıklıkla kullanılan interferonlar
  • Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)
  • Terbinafin (mantar önleyici bir ilaç)
  • Tetrasiklin antibiyotikler

Remicade (infliximab), Humira (adalimumab) ve Enbrel (etanercept) dahil olmak üzere otoimmün bozuklukları tedavi etmek için kullanılan tümör nekroz faktör-a (TNF-a) inhibitörleri de vücut olarak tedavinin ilk birkaç ayında sedef hastalığı semptomlarını tetikleyebilir.

Sedef hastalığını tedavi etmek için kullanılan oral kortikosteroidler, aniden kesilirse ciddi “geri tepme” semptomlarını tetikleyebilir. Kortikosteroidlere artık ihtiyaç duyulmuyorsa, sağlık uzmanınız, bunun meydana gelmemesi için ilacı kademeli olarak azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşam Tarzı ve Çevre

Nasıl (ve hatta nerede) yaşadığınız, sedef hastalığı riskinizde ve hastalığı yönetme becerinizde rol oynayabilir.

Sigara İçmek

Sigaraların genel sağlığınız için ne kadar zararlı olduğu düşünüldüğünde, sedef hastalığı riskinizi de artırması şaşırtıcı değildir. Aslında, yapılan bir araştırmalar, günde sigara içtiğiniz miktarın yeni veya tekrarlayan semptomlar riskiniz ile doğrudan bağlantılı olduğunu öne sürüyor.

Sigara içmek ayrıca sistemik inflamasyonu teşvik ederek ve anti-inflamatuar ilaçların etkinliğini azaltarak tedaviye yanıtınızı etkileyebilir.

Stres

Stresin bağışıklık sisteminiz üzerinde muazzam bir etkisi vardır ve sedef hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Öte yandan, akut psoriatik alevlenmeler strese neden olabilir ve durumunuzu daha da kötüleştirebilir. Bazı insanlar için stres hastalığı hem tetikler hem de sürdürür.

Stres tamamen önlenebilir olmasa da, onu kontrol etmek için düzenli egzersiz, yoga, meditasyon ve derin nefes alma gibi yapabileceğiniz şeyler vardır.

Örneğin, ameliyat veya doğumdan kaynaklanan fiziksel stres de sedef hastalığı salgınları için yaygın bir tetikleyicidir.

Soğuk Hava

Sedef hastalığı olan kişiler genellikle kış aylarında veya soğuk ve kuru bir iklim de alevlenmeler yaşarlar.

Soğuk havalar nem havasını emerek kuru cilde neden olur. Kış, aynı zamanda, psoriatik cilde faydalı ultraviyole (UV) radyasyonun vücudunu mahrum bırakan daha az güneş ışığı ile de ilişkilidir. Bir dermatoloğun ofisinde verilen fototerapi bu etkiyi önlemeye yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, çok fazla güneş iltihaplanma ve güneş yanığına neden olarak sedef hastalığı semptomlarını tetikleyebilir. Aynı durum, her ikisinden de kaçınılması gereken bronzlaşma yatakları veya bronzlaşma lambalarının kullanımı için de geçerlidir.

Glüten

California Üniversitesi, San Francisco’dan yapılan araştırmalar, sedef hastalığı olan bazı kişilerin, otoimmün bozukluk çölyak hastalığı (CD) ile ilişkili yüksek düzeyde glüten antikorlarına sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu, bazı tahıllarda bulunan bir protein olan glütenin, CD’yi tetiklediği şekilde sedef hastalığını tetikleyebileceğini düşündürmektedir.

Geleneksel sedef hastalığı tedavilerine dirençli kişilerde glütensiz bir diyetin semptomları iyileştirebileceğine dair kanıtlar bile vardır. Bu tür birçok kişide teşhis edilmemiş CD veya çölyak dışı glüten duyarlılığı olabilir.

Sedef Hastalığı Sıkça Sorulan Sorular

Sedef Hastalığının Risk Faktörleri Nelerdir?

Sedef hastalığı için risk faktörleri arasında enfeksiyonlar, cilt travması, obezite ve bazı ilaçlar bulunur. Herhangi bir enfeksiyon bağışıklık hastalığını tetikleyebilirken, strep ve HIV’in sedef hastalığını diğer enfeksiyonlara göre tetikleme olasılığı daha yüksektir.

Sedef Hastalığını Hangi İlaçlar Tetikler?

Sedef hastalığı semptomlarını tetikleyebilen ilaçlar arasında ACE inhibitörleri, beta blokerler, lityum, Plaquenil ve Aralen gibi DMARD’lar, interferonlar, NSAID’ler, terbinafin ve tetrasiklin antibiyotikler bulunur.

Sedef Hastalığına Hangi Yaşam Tarzı Faktörleri Neden Olur?

Sedef hastalığını tetikleyebilecek yaşam tarzı faktörleri arasında sigara, stres ve obezite bulunur.

Stres Sedef Hastalığına Neden Olur mu?

Stres, bağışıklık sisteminize zarar verdiği için sedef hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynayabilir. Stres ayrıca sedef hastalığının alevlenmesini de tetikleyebilir.

Sedef Hastalığının Çevresel Faktörleri Nelerdir?

Sedef hastalığı alevlenmeleri için çevresel risk faktörleri arasında hava durumu bulunur. Kışın hava daha soğuk ve daha kurudur. Kuru hava cildin kurumasına neden olur. Ek olarak, yaz aylarında da sedef hastalığı tetiklenebilir. Çok fazla güneş almak, sedef hastalığının alevlenmesine neden olabilecek iltihaplanma ve güneş yanığına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu