Egzama

Göğüs Egzaması: Belirtiler, Nedenler, Teşhis ve Tedavi

Göğüste egzama, göğüslerinizde ve çevresinde iltihaba neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Göğüs egzaması (meme egzaması), nedenleri, belirtileri, teşhis ve tedavi yöntemleri hakkında detaylar burada.

Eğer egzamanız varsa, yalnız olmadığınızı bilmelisiniz. Aslında bu durumdan dünya genelinde yaklaşık 300 milyondan fazla kişi etkilemektedir. Egzama, göğüsleriniz de dahil olmak üzere vücudun birçok bölgesini etkileyebilen bir cilt rahatsızlığıdır.

İltihaplanma, vücudunuz alerjen adı verilen maddelere aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar. Bu durum genellikle kuru, kaşıntılı cilde neden olur. Ne yazık ki, egzama için bir tedavi yoktur, ancak belirtiler ilaçlar ve iyi bir cilt bakımı rutini ile yönetilebilir.

Bu makale, göğüs egzamanız (meme egzaması) varsa, durumu yönetme seçenekleriniz de dahil olmak üzere, bilmeniz gerekenleri kapsamaktadır.

Göğüs Egzaması Belirtileri

Göğüs egzaması meme uçlarınızı, göğüslerinizin etrafındaki veya arasındaki cildi veya göğsünüzdeki cildi etkileyebilir. Belirtiler arasında şunlar olabilir:

 • Etkilenen bölgede kızarıklık veya sıcaklık
 • Kaşıntılı ve/veya ağrılı cilt
 • Kuru, kabuklu veya pul pul dökülmüş cilt
 • Şişme
 • Ciltten sızan sıvı

Tahriş olmuş cildinizi kaşımak cazip gelse de bu kanamaya neden olabilir ve bu da enfeksiyon riskinizi artırır. Cildinizden şişlik, ağrı veya irin akmasına dikkat edin. Enfeksiyonunuz olduğundan şüpheleniyorsanız doktorunuza görünün.

Göğüs Egzaması Nedenleri

Göğüs egzamanızın nedenini belirlemek zor olabilir; belirtiler her zaman tetikleyicinize maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkmaz. Egzama, sabunlar, deterjanlar, şampuanlar, duş jelleri ve diğer temizlik ürünleri gibi günlük ev ürünlerinde bulunan kimyasallara maruz kalınması sonucu gelişebilir. Başka alerjileriniz varsa, egzama geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Yaygın egzama tetikleyicileri olan bu tahriş edici maddelere dikkat edin:

 • Kokular
 • Sigara içmek
 • Nikel ve diğer metaller
 • Antibakteriyel merhemler
 • Kocamidopropil betain gibi koyulaştırıcılar (genellikle kozmetik ve kişisel hijyen ürünlerinde bulunur)
 • İzotiazolinon gibi kişisel bakım ürünlerinde bulunan antibakteriyeller
 • Formaldehit
 • Parafenilendiamin gibi boyalar
 • Sabunlar ve diğer temizlik ürünleri

Göğüs egzaması ayrıca yün ve polyester gibi bazı giysi liflerine maruz kalındığında da tetiklenebilir. Kuru cilt yapısına sahip kişiler ayrıca egzama alevlenmesine daha yatkındır.

Egzama göğüs uçlarınızı etkileyebilir. Yaygın olmamakla birlikte, meme ucunuzun etrafındaki ağrı, kızarıklık ve pul pul dökülme Paget hastalığı adı verilen nadir bir kanser türünün belirtisi olabilir. Özellikle egzama semptomlarınız tedavi ile düzelmezse, doğru bir teşhis için doktorunuza görünün.

Göğüs Egzaması Teşhis

Egzama tipik olarak bir dermatolog, cilt bozukluklarında uzmanlaşmış bir doktor veya alerji tedavisinde uzmanlaşmış bir doktor olan alerji uzmanı tarafından teşhis edilir. Bununla birlikte, aile doktorunuz semptomlarınızı tanıyan ilk tıp uzmanı olabilir.

Yama Testi

Göğüs egzaması yada meme egzaması, doktorunuz tarafından yapılan fizik muayene sırasında belirlenir. Bununla birlikte, 15.000’den fazla farklı alerjen, alerjik cilt reaksiyonlarına neden olabileceğinden, iltihaplanmanıza neyin neden olduğunu bulmak için ek testlere ihtiyaç vardır. Bir yama testi, belirtilerinize neden olan spesifik alerjeni tanımlamanın yaygın bir yoludur.

Alerjik cilt reaksiyonları, ani semptomlara neden olan bazı alerjilerden farklıdır. Cilt reaksiyonlarının ortaya çıkması saatler veya günler alabilir. Bir yama testi sırasında doktorunuz, daha sonra sırtınızdaki cilde uygulanacak olan yamalara küçük miktarlarda birçok farklı olası alerjen yerleştirecektir.

Yamalar test tamamlanana kadar yerlerinde bırakılmalı ve kuru tutulmalıdır. 48 saat sonra, yamaların çıkarılması için doktora geri gitmeniz gerekmektedir. Doktor, yamaların her birinin altında bir reaksiyon veya kızarıklık arayacaktır. Ayrıca, etkilenen bölgede kaşıntı veya ağrı olabilir.

Dört ila yedi gün sonra başka bir muayene için tekrar doktora gideceksiniz. Bazı alerjik reaksiyonların ortaya çıkması bu kadar zaman alabilir.

Ne yazık ki, ilk turunuz alerjeninizi teşhis etmede başarısız olursa, yama testinin farklı maddelerle tekrarlanması gerekebilir. Ancak bu kısa süreli rahatsızlık, alerjeninizden kaçınmanıza ve uzun süreli semptomlardan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Alerjenlerinizi teşhis etmek için yama testi yapılmalıdır.

Göğüs Egzaması Tedavisi

Göğüs egzamasının veya vücudun diğer bölgelerinde oluşan egzamanın tedavisi yoktur. Göğüs egzaması için en iyi tedavi, belirtilerinize neden olan alerjenden kaçınmaktır. Bu, hijyen ürünlerinizi değiştirmenizi veya belirli bir malzemeden yapılmış sütyen veya gömlek giymekten kaçınmanızı gerektirebilir.

Göğüs egzamanızı tedavi etmek için reçeteli ilaçlar veya kremler gerekebilir, ancak diğer tedaviler alevlenme sırasında belirtilerinizi azaltmaya yardımcı olabilir.

Soğuk veya ılık duş alın: Sıcak duş ağrıyan kaslara iyi gelse de göğüs egzamasına iyi gelmez. Sıcak su cildinizin üst tabakasına zarar vererek daha fazla iltihaplanmaya neden olabilir. Banyoda suyun altında 15 ila 20 dakika bekletmek de kuruluğu azaltabilir. Cildinizi bir havluyla kurulayın; ovmak cildinizi daha fazla tahriş edebilir.

Kokusuz sabunlar ve şampuanlar kullanın: Kokusuz veya “hassas ciltler için üretilmiş” ürünler seçmek, bazı alerjenlerden kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Nazik olun: Göğüs egzamanız varsa cildinizi kaşımayın yada ovmayın. Eksfoliasyon, ölü deri hücrelerinin çıkarılmasına yardımcı olabilirken, egzamayı çok daha kötü hale getirebilir.

Nemli kalın: Cildinizi nemlendirmek için bir krem veya merhem kullanın; çoğu losyon su bazlıdır ve hızla buharlaşma eğilimindedir. Cildinizin nemli kalmasına yardımcı olmak için kuruladıktan hemen sonra kreminizi veya nemlendiricinizi uygulayın.

İki defa durulayın: Sütyenlerinizdeki veya diğer giysilerinizdeki potansiyel alerjenlere maruz kalmayı azaltmak için, deterjan kalıntılarını gidermek için çamaşırlarınızı iki kez durulayın.

Stresinizi en aza indirin: Göğüs egzaması ile yaşamak çok stresli olabilir. Stres, vücudunuzun kortizol de dahil olmak üzere belirli hormonları salmasına neden olur. Bu hormonun çok fazlası cilt iltihabına yol açabilir. Bu kısır döngü, göğüs egzaması belirtilerinizi kötüleştirebilir.

Egzama Tedavisi İçin Stresle Başa Çıkmak

Göğüs egzaması alevlenmelerinizi kontrol etmeye yardımcı olmak için stres seviyenizi azaltmaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır:

 • Rehberli meditasyonu deneyin.
 • Bir yoga veya tai chi dersine katılın.
 • Yeni hobiler keşfedin.
 • Bir destek grubuna katılın.
 • Yeterli uyku alı.
 • Semptomları tetikliyorsa şeker, kafein veya alkolü sınırlayın.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.

Egzersiz yaparken dikkatli olun; ısınmak ve terlemek belirtilerinizi kötüleştirebilir. Çok terliyorsanız, antrenmandan hemen sonra duş alıp sütyeninizi ve gömleğinizi değiştirdiğinizden emin olun.

Son Sözümüz

Göğüs egzaması (meme egzaması) yaşam kalitenizi olumsuz yönde etkileyebilirken, semptomları azaltmaya yardımcı olabilecek birçok yaşam tarzı değişikliği vardır. Her insan farklı tetikleyiciler yaşayacaktır, bu nedenle alerjilerinizi değerlendirmek için bir dermatoloğa görünmek yardımcı olabilir. Bir doktor, tedavi için en iyi seçeneklerinizi bulmak için sizi yönlendirecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Göğüs Egzaması Neden Olur?

Egzama, bağışıklık sisteminiz bir alerjene, yani vücudunuza “yabancı” olarak gördüğü herhangi bir maddeye aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar.

Göğüs Egzaması Ne Kadar Yaygındır?

Egzama vücudun birçok bölümünü etkiler ve dünya genelinde 300 milyondan fazla kişiye egzama teşhisi konmuştur.

Emzirmek Egzama Riskini Azaltır mı?

Henüz tıbbi olarak emzirmenin egzama riskini azalttığına dair bir bilgi bulunmamaktadır.

Anne Sütü Egzamayı İyileştirir mi?

Anne sütü, cilt hücrelerinin onarımına yardımcı olan antikorlar ve diğer maddeler içerir. Birçok kültürde anne sütü, egzama ve pişik gibi cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılmaktadır. Emziriyorsanız, belirtileriniz meme uçlarınızın üzerinde veya yakınındaysa, krem ve merhem tedavileri için seçenekleriniz muhtemelen sınırlı olacaktır. Meme uçlarınıza birkaç damla anne sütü sürmek tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu